Výhra nad LA se vždy počítá

Toronto Maple Leafs porazili v pondělí večer Los Angeles Kings ve vyrovnaném zápase 3-2. Po podpisu nové smlouvy si obránce Roman Polák hned ve svém prvním zápase v letošní sezoně připsal asistenci u branky Matta Martina, pro kterého to byla první branka v letošní sezoně. Další branku přidal Tyler Bozak a Patrick Marleau. A dvě asistence zaznamenal Mitch Marner, který odehrál skvělý zápas a po právu byl vyhlášený první hvězdou zápasu. Tou druhou se stal brankář Frederik Andersen, který pochytal 36 ze 38 střel soupeře.

Maple Leafs měli svému soupeři co vracet z minulé sezony, ale Kings v první třetině dokazovali, že jsou snad ještě lepším týmem než byli v předešlých sezonách. Tradiční silnou obranu a hru soupeře po mantinelech doplnil nový kouč John Stevens hrou ve zvýšeném tempu, uvolněnější hrou s pukem a větším zapojením obránců do útoku. Díky tomu všemu Kings před včerejším zápasem ještě neprohráli v základní hrací době.

Jenže Maple Leafs předvedli opravdu dobrý výkon. V první třetině sice LA Kings kontrolovali hru a byli střelecky aktivnějším týmem, ale ze vstřelené branky se radovali hráči Toronta. Mitch Marner zavezl kotouč do útočného pásma. Objel branku a poslal kotouč zpět až na modrou čáru. Tam si najel Roman Polák a jeho střelu tečoval před Jonathanem Quickem clonící Matt Martin, 1-0 Leafs.

Kouč Los Angeles se rozhodl nechat situaci prozkoumat na videu kvůli možnému nedovolenému bránění brankáři ve hře Mattem Martinem. Branka Maple Leafs ale zůstala v platnosti.

Krátce po vstřelené brance poznal Roman Polák jak moc rozhodčí v letošní sezoně zpřísnili posuzování nedovoleného osekávání soupeře a šel si sednout na trestnou lavici. Hráči LA zasypali Frederika Andersena šesti střelami, ale brankář Toronta předvedl zkraje zápasu velmi soustředěný výkon.

Také hráči Toronta si zahráli po vyloučení Christiana Folina za sekání přesilovou hru. Hned dvě šance připravil Mitch Marner pro Jamese van Riemsdyka, ale branka z toho nebyla. V dalším pokračování přesilové hry poslal Auston Matthews kotouč na Williama Nylandera, ale Quick rychlým přesunem ke druhé tyčce jeho střelu chytil.

Ke konci první třetiny byli diváci svědky hodně netradičního střídání brankářů. Útočník Zach Hyman trefil v souboji s obráncem soupeře Jonathana Quicka do hlavy a brankář LA se zdál mírně otřesený. Ještě ale stihl zastavit kotouč při následné šanci svou rukavicí před brankovou čárou načež rozhodčí hru přerušili. Po několika konzultacích mezi hráči a rozhodčími pokračoval Quick ve hře. Za pár minut ale přišel na střídačku LA pokyn, aby Quick opustil led a podrobil se vyšetření na otřes mozku. Jenže brankář Los Angeles nechtěl led opustit. Po několika dohadech u střídačky hostů se tak nakonec stalo. Quick zamířil do tunelu k šatnám a na do branky Kings se postavil Darcy Kuemper. Jenže v tunelu se Quick otočil a ihned zamířil zpět na led. To samozřejmě doprovázelo bučení fanoušků Leafs. Kuemper si šel tedy opět sednout na střídačku. Jenže rozhodčí trvali na tom, aby Quick led opět opustil. To se nakonec stalo a jednička LA si opět sedla na střídačku. Důvodem bylo, že hráč při podezření na otřes mozku musí podstoupit vyšetření a vynechat alespoň jedno střídání. Do branky se tak opět postavil Dary Kuemper a hrálo se dál. Náhradník Los Angeles vydržel na ledě 36 vteřin, při kterých si připsal jeden zásah proti střele Patricka Marleaua. Po přerušení hry se do branky Los Angeles vrátil Jonathan Quick, který zápas také nakonec dochytal.

Ve druhé třetině se hrálo nahoru dolů a Maple Leafs přestříleli svého soupeře 15-12. Stav 1-0 ale vydržel na obrazovce přes půl zápasu. Oba týmy měly přitom velmi dobré šance, ale uznání si zaslouží brankáři svých týmů.

Až v 15. minutě dostali Maple Leafs příležitost k přesilové hře, kterou po osmi vteřinách využil Tyler Bozak. Leafs vyhráli vhazování v útočném pásmu, Mitch Marner udržel kotouč ve třetině a Bozak dorazil volný kotouč po šanci van Riemsdyka, 2-0 Maple Leafs.

Jenže dvoubrankové vedení Toronta vydrželo necelou minutu. Za 58 vteřin snížil Adrian Kempe, který dostal zpětnou přihrávku na pravém křídle a střelou zápěstím prostřelil Andersena, 1-2.

Po dvou minutách hry ve třetí třetině se zdálo, že si Maple Leafs navýší svůj náskok, ale branka Mitche Marnera nebyla uznána kvůli nedovolenému bránění brankáře. Také kouč Mike Babcock se rozhodl nechat posoudit situaci na videu, které ale tentokrát potvrdilo předchozí rozhodnutí sudích na ledě. Podle jejich názoru Matt Martin nedovoleně atakoval Jonathana Quicka v brankovišti a následná branka Mitche Marnera tak nemohla být uznána.

Netrvalo ale dlouho a Maple Leafs se mohli přece jenom radovat. Patrick Marleau před brankovištěm tečoval nahození Morgana Riellyho a kotouč zapadl do brány. Rozhodčí sice ihned signalizoval branku, ale přes nátlak LA si situaci nechal přehrát na videu, které potvrdilo jeho dřívější rozhodnutí, 3-1 Leafs.

Osm minut před koncem třetí třetiny hrálo Toronto přesilovou hru po vyloučení Dustina Browna, ale hned zkraje početní výhody Maple Leafs naopak inkasoval. Morgan Rielly neudržel modrou čáru a Trevor Lewis se prosadil po rychlém brejku, 2-3. Pro Maple Leafs to byla druhá branka v oslabení letošní sezony.

Koncovku zápasu usnadnil Torontu brankář Los Angeles Jonathan Quick, který dvě minuty před třetí sirénou dostal dvouminutový trest za hrubost a Maple Leafs tak mohli kontrolovat hru v útočné třetině.

Výhra s LA Kings byla už sedmou výhrou z devíti zápasů a čtvrtou v posledních pěti zápasech.

„Je to důležitá výhra. Když ztratíte zápas, jako se nám to stalo v Ottawě, kde jsme nebyli dobří, tak na to chcete co nejdříve odpověď. A myslím si, že se nám to dnes večer podařilo. Ale také si myslím, že bylo důležité, že se nám to podařilo proti týmu, který ještě v základní hrací době neprohrál a hrál dobře. Myslím si, že to byl pro nás dnes večer skvělý zápas a důležitý zápas v tom, jak najít správný způsob jakým hrát,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

2 thoughts on “Výhra nad LA se vždy počítá

1. Ten Marnerův gol měl určitě platit. Před střelou ještě schválně čekal, až Quick vstane a bude připraven ke hře. Ten byl dávno na nohou, ještě si zabruslil přes brankoviště a až pak Mitch zavěsil. Nechápu, že to neuznali…. na druhou stranu, u Marleaua si tak jistý brankou nejsem…ale sudí evidentně neměli koule neuznat domácím dva goly v jedné minutě.