Leafs nestačili na Sharks

Toronto Maple Leafs nedokázali čelit tlaku San Jose Sharks na jejich ledě a prohráli 2-3. Pro Maple Leafs to je třetí prohra v řadě a čtvrtá v posledních pěti zápasech.

Co je ovšem horší, je způsob, jakým Maple Leafs zápas na ledě San Jose odehráli. Tím asi nejmenším problémem je pouze 45% úspěšnost na vhazování. O něco horší je 39 střel Sharks na branku Frederika Andersena. Naprosto tragická ale byla střelecká aktivita Maple Leafs. Pouze dvě střely na branku San Jose ve druhé třetině je na ledě takového týmu koledování si o průšvih. Od konce 4 minuty druhé třetiny do poloviny 12 minuty třetí třetiny si Leafs připsali pouze jednu střelu na branku! Za téměř 28 minut tak Sharks přestříleli Maple Leafs 21-1!

Za celý zápas si Leafs připsali pouze 18 střel a to je opravdu málo.

Na straně Maple Leafs stojí za zmínku tři hráči. Tím prvním je určitě Patrick Marleau, který se vrátil na led svého bývalého týmu poprvé v dresu soupeře. Druhým není nikdo jiný než Auston Matthews, který předvedl výkon hodný hráče nominovaného na zisk Trofeje Franka Selkeho. Po krásné akci Williama Nylandera vstřelil první branku v zápase a perfektní obranou hrou v těsné blízkosti brankoviště zabránil několika jistým gólům San Jose. Jako jediný útok Maple Leafs se dokázal Auston Matthews se svými spoluhráči vyrovnat hráčům San Jose v držení kotouče a vytváření šancí. Třetím hráčem Toronta který předvedl famózní výkon byl brankář Frederik Andersen, který 36 zákroky z 38 střel domácích hráčů držel své spoluhráče až do konce třetí třetiny ve hře.

Zkraje zápasu domácí tým postupně zvyšoval svůj tlak v útočném pásmu, ale první branku zápasu vstřelilo Toronto. William Nylander zavezl kotouč do útočného pásma. Auston Matthews si před brankovištěm našel odražený kotouč po střele Nikity Zaitseva, přikopl si ho bruslí na hokejku a rychlou střelou poslal do sítě, 1-0 Leafs.

„Příliš často jsme ztráceli kotouče. Když to zastavíme, tak vyhrajeme. Myslím si, že naše pracovní morálka a bojovnost byla mnohem lepší dnes večer. Musíme se dostat z této malé krize,“ řekl po zápase Matthews.

Ještě jednou byli Maple Leafs blízko vstřelené brance. V posledních vteřinách první třetiny zakončil brejk dvou na jednoho střelou Mitch Marner, který se dostal také k dorážce, ale ani jedna ze střel za záda Martina Jonese neprošla. K další dorážce se tlačil Tyler Bozak, ale ten už na kotouč nedosáhl.

Od začátku druhé třetiny to vypadalo, jako by byl na ledě pouze jeden tým a proti němu brankář Toronta. Frederik Andersen dělal co mohl, ale jeden puk nakonec za svá záda pustil.

Hráči San Jose stříleli téměř ze všech pozic a často to byly střely určené k dorážkách nebo tečím. A právě tečí střely Tima Heeda z modré čáry se Joe Pavelski v osmé minutě postaral o vyrovnání na 1-1.

Maple Leafs nenašli po celý zápas odpověď na aktivní hru San Jose v útočném pásmu. Nedařil se přechod do útočného pásma, hráči opět až příliš často ztráceli kotouče a střely končili buď zblokované nebo mimo domácí branku. To vše vedlo k tomu, že Sharks si připravovali jednu šanci za druhou a jenom díky Andersenovi zůstal stav nerozhodný.

Až do začátku páté minuty třetí třetiny. Krátce před tím nechali rozhodčí bez potrestání krosček domácího útočníka Timo Meiera na Dominica Moorea. Ten se neudržel a krosček domácímu hráči oplatil. Jenže to už rozhodčí viděl a trestal. Sharks tak hráli přesilovou hru a Tim Heed střelou ze střední vzdálenosti poslal kotouč přímo do růžku, 1-2.

Maple Leafs se dostali do hry po několika zakázaných uvolnění domácích hráčů ke konci třetí třetiny. Po jednom z nich dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny se kouč Mike Babcock rozhodl odvolat brankáře Andersena z branky a Maple Leafs to zkoušeli ve hře bez brankáře. Jenže William Nylander prohrál vhazování v útočném pásmu a Joel Ward střelou do prázdné branky přidali třetí třetí branku.

Falešnou naději dal Torontu obránce Andreas Borgman, který střelou z levé strany minutu a 10 vteřin před koncem třetí třetiny snížil na 2-3. Branka byla po chvilce sice připsána Kadrimu, ale den po zápase NHL opět změnila střelce a švédský obránce se tak mohl radovat ze své první branky v NHL.

Torontu to ale žádné body nepřineslo, protože další branku Maple Leafs už nepřidali.

Před zápasem se dočkal Patrick Marleau poděkování od domácího týmu za 19 sezon v dresu San Jose a diváci odměnili svého miláčka dlouhotrvajícím potleskem.

„Bylo to pro mě velmi výjimečné být takto oceněn organizací Sharks a fanoušky. Nikdy na to nezapomenu,“ řekl po zápase útočník Maple Leafs.