Po výhře v Anaheimu Maple Leafs tvrdě narazili v LA

Toronto Maple Leafs přerušili na ledě Anaheimu svou třízápasovou sérii proher a vybojovali výhru 3-1. Torontu se vyplatili změny v sestavě a útok Patricka Marleaua vstřelil v zápase dvě branky. V první třetině se trefil nejprve Connor Brown.a ve třetí části vstřelil vítěznou branku Patrick Marleau, který si kromě branky připsal také asistenci u třetí branky Lea Komarova. Brankář Frederik Andersen, který nastoupil poprvé na ledě svého bývalého týmu, pochytal 28 z 29 střel.

„Myslím si, že loni to bylo specifičtější. Přestože jsem nehrál tady, jenom ten první zápas doma, tak si myslím, že mi to umožnilo soustředit se dnes večer na hru,“ řekl Andersen po zápase.

Proti oslabenému soupeři začali Maple Leafs velmi dobře a v první třetině byli střelecky aktivnějším týmem. Na začátku páté minuty měl první velkou šanci James van Riemsdyk, ale John Gibson v brance Anaheimu dokázal jeho dorážku zastavit pravým chráničem. Na konci osmé minuty se hráči Torontu už radovali. Po přihrávce van Riemsdyka zakončil přečíslení dvou na jednoho dorážkou Connor Brown, 1-0 Leafs.

Jenže vedení Toronta trvalo pouze minutu a 15 vteřin. Přihrávku českého útočníka Ondřeje Kašeho si srazil bruslí do branky Andreas Borgman.

Velkou příležitost vrátit Maple Leafs vedení měl v poslední minutě první třetiny Zach Hyman, který se dostal v oslabení s Kadrim do přečíslení dvou na jednoho, ale John Gibson akrobatickým zákrokem na zádech jeho šanci zlikvidoval.

Maple Leafs mají v posledních zápasech potíže s častým vylučováním a vidět to bylo také v zápase s Anaheimem. Hned dvakrát byl v první třetině vyloučený obránce Nikita Zaitsev. V první minutě za vysokou hůl a minutu před první přestávkou za držení. Také zkraje druhé třetiny hráli Ducks přesilovou hru po faulu Jamese van Riemsdyka a další početní výhodu nabídli hráči Toronta domácímu týmu na konci druhé třetiny po faulu Jakea Gardinera. Naštěstí Ducks ani jednu přesilovou hru nevyužili, přestože měli několik velmi dobrých šancí a Rickard Rakell trefil dokonce tyčku Andersenovy branky v přesilové hře při vyloučení van Riemsdyka.

Na začátku druhé třetiny se dostal do brejku Auston Matthews, ale také jeho střela skončila na horní tyčce domácí branky.

Ve druhé třetině do byli ale Ducks, kteří byli střelecky aktivnějším týmem a Frederik Andersen předvedl především v zkraje druhé třetiny velmi dobrý výkon.

Maple Leafs si připravili několik šancí až ke konci druhé třetiny. V přesilové hře pět a půl minuty před koncem druhé třetiny našel Josh Leivo krásnou přihrávkou z pravého křídla na druhé straně Patricka Marleaua, ale John Gibson se stačil proti střele Marleaua přemístit.

Zkraje třetí třetiny se zkušený útočník přece jenom dočkal své páté branky v dresu Toronta. Po minutě a devíti vteřinách dorazil Marleau pohotově střelu Rona Hainseyho od modré čáry, která se zastavila o tělo obránce Samiho Vatanena. Volný kotouč přistál přímo před Marleauem a ten ho z otočky poslal backhandem do sítě, 2-1 Maple Leafs.

„Bylo to pro nás nepříjemné období a mluvili jsme jenom o způsobu, jak z toho pryč. Myslím si, že kluci se dali dnes večer do práce a tady máme výsledek,“ řekl Marleau po zápase.

Pro Patricka Marleaua to byla jubilejní 100. vítězná branka v NHL.

„Myslím si, že už tady chvilku jsem. Je to docela fajn říct, že máš 100 takových, takže doufejme, že je jich tam mnohem víc, které přijdou,“ dodal Marleau.

Na začátku šesté minuty byl vyloučený Corey Perry za podražení Frederika Andersena a Maple Leafs hráli přesilovou hru, ve které William Nylander trefil tyčku domácí branky.

Po vedoucí brance Maple Leafs nezůstali pasivní a střeleckou aktivitou srovnali poměr střel. Ve třetí třetině Maple Leafs dovolili soupeři pouze pět střel na Frederika Andersena.

Přesto mohlo být 1:38 před třetí sirénou srovnáno na 2-2, ale dorážku Jakoba Silfverberga rozhodčí neuznali kvůli kopnutí kotouče do branky bruslí. Kouč Anaheimu Randy Carlyle si vyžádal kontrolu videa, které ale potvrdilo rozhodnutí rozhodčích na ledě.

Po následném vyhraném vhazování ve středním pásmu se brankář Anaheimu John Gibson vydal na střídačku, ale Patrick Marleau zachytil rozehrávku soupeře. Kotouč se dostal na hokejku Leo Komarova a střelou do prázdné branky jistil výhru Maple Leafs 3-1.

„Nemyslím si, že bychom odehráli kompletní zápas, ale našli jsme způsob jak získat výhru a hodně se nám toho podařilo, takže musíme zítra proti Los Angeles musíme udělat krok dopředu,“ řekl po zápase James van Riemsdyk.

Jenže to o čem mluvil van Riemsdyk po zápase v Anaheimu se Maple Leafs nepodařilo. Krátce po Halloweenu totiž odehráli Toronto Maple Leafs naprosto strašlivý zápas na ledě LA Kings. V tragické první třetině předvedli Maple Leafs nejhorších 20 minut z celé sezony a inkasovali tři branky po hrubkách, za které by se museli stydět snad i žáci. Zmar v jakém Maple Leafs v současné době hrají dokazuje koncovka první třetiny. A vlastně celá první třetina včerejšího zápasu.

V polovině třetí minuty si v obranném pásmu sedl na zadek Jake Gardiner a nováček v dresu LA Michael Amadio měl otevřenou cestu k první brance ve své kariéře, 0-1. V páté minutě nebyli hráči Toronta schopní v oslabení několikrát vyhodit kotouč z obranného pásma a Michael Cammalleri po chytré přihrávce Dustina Browna střílel do prázdné branky, 0-2.

Vrchol všeho přišel v poslední minutě první třetiny, když Nazem Kadri třikrát během jediného střídání ztratil kotouč v obranné třetině a Trevor Lewis mohl snadno další střelou do odkryté branky zvýšit na 3-0.

„Prostě musíte být připraveni. Je to zápas druhý den v řadě. Přijeli jsme brzy, jedli jsme, měli jsme být čerstvý. Neměl to být problém a přesto jsme udělali tyhle chyby v první třetině,“ zlobil se kouč po zápase.

Zkraje druhé třetiny se zdálo, že se Maple Leafs pokusí vrátit se do zápasu, ale po nadějných deseti minutách si svůj návrat pořádně zkomplikovali a dvěma fauly za nedovolené bránění dovolili Kings zápas definitivně rozhodnout. V 15. minutě druhé třetiny využil Tyler Toffoli přesilovou hru po faulu Romana Poláka a Kings vedli 4-0.

Za dvě minuty přišla další ztráta kotouče ve středním pásmu a nedůsledná hra obránců po které se Adrian Kempe natlačil před Nikitu Zaitseva zatímco Jake Gardiner přestal hlídat Tylera Toffoliho, který poslal puk podruhé v zápase do branky, 0-5.

Obránci Maple Leafs odehráli opravdu tragický zápas. Gardiner se předvedl pádem v první třetině, po kterém LA Kings vstřelili první branku v zápase a Zaitsev svým výkonem potvrdil, že má v posledních zápasech velmi daleko k loňské formě. Polák s Borgmanem se nechali hloupě vyloučit za nedovolené bránění kolem útočné modré čáry a zapříčinili tak možná rozhodující čtvrtou branku Kings v zápase.

Jediným světlým bodem ve hře Maple Leafs byl opět výkon útoku Austona Matthewse. Právě Matthews se postaral o první branku Toronta, když v 18. minutě druhé třetiny využil trestní střílení po tom, co rozhodčí chybně posoudili obrannou hru Anze Kopitara proti brejku Matthewse při hře čtyř na čtyři jako faul útočníka LA.

Pro lídra Maple Leafs to byla 50 branka v 96 zápase kariéry a desátá v letošní sezoně. Pouze Alexander Ovechkin nastřílel ze současných hvězd NHL v prvních 96 zápasech více branek než Auston Matthews.

Také druhou branku Toronta tři vteřiny před koncem druhé třetiny zařídil útok Austona Matthewse. Zach Hyman zavezl kotouč do útočného pásma, Matthews našel Riellyho a jeho střela prošla mezi betony Jonathana Quicka, 2-5.

Matthews v zápase s Los Angeles (a nejenom v zápase s LA) potvrdil, že se stává opravdovým lídrem svého týmu. Právě hra, kterou tlačí svůj tým i v momentech, kdy se týmu příliš nedaří je znakem opravdových lídrů v klubech NHL.

Od druhé třetiny byli Maple Leafs střelecky aktivnějším týmem v poměru 27-13, ale na víc než na vstřelení tří branek to nestačilo.

O poslední branku v zápase se postaral Connor Brown, který v osmé minutě třetí třetiny tečoval střelu Jakea Gardinera od modré čáry. Kouč LA John Stevens si sice vyžádal kontrolu videa, jestli Patrick Marleau nebránil Quickovi ve hře, ale branka platila. Pro Connora Browna to byla branku ve druhé zápase v řadě.

Sedm minut před koncem třetí třetiny se do velké šance dostal Kasperi Kapanen, ale Quick jeho střelu backhandem vyrazil.

Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny odvolal kouč Mike Babcock brankáře Curtise McElhinneyho z branky a Maple Leafs se snažili zápas zdramatizovat hrou bez brankáře. Minutu a 19 vteřin před třetí sirénou se jim to téměř podařilo. Obránce Jake Muzzin posunul úmyslně domácí branku a rozhodčí nařídili druhé trestné střílení v zápase. K tomu se postavil opět Auston Matthews, ale narozdíl od první penalty se rozhodl tentokrát pro střelu, ale jeho střela zápěstím mířila tentokrát příliš vysoko.

Ze třízápasové série v Kalifornii si tak Maple Leafs přivážení jednu výhru a dvě prohry. Sérii zápasů venku zakončí v sobotu večer na ledě St. Louis Blues.