Třetí prohra ze čtyř zápasů venku. Leafs nestačili na Blues

Toronto Maple Leafs zakončili sérii čtyř zápasů venku prohrou 4-6 na ledě St. Louis Blues. Po vcelku vydařené první třetiny rozhodl o výsledku začátek druhé třetiny, kdy Maple Leafs inkasovali tři branky v rozmezí osmi minut. Přestřelkou ve třetí třetině Torontu už jenom korigovalo výsledek na 4-6.

Dvě branky vstřelil Tyler Bozak. Branku ve třetím zápase v řadě se trefil Connor Brown a tři asistence si připsal Matt Martin, pro kterého to byl první zápas v kariéře se třemi přihrávkami.

„Marty neudělá tři lepší akce, než se mu podařilo dnes večer,“ komentoval výkon Martina kouč Mike Babcock.

Zkraje zápasu Maple Leafs ubránili první přesilovku soupeře aniž by hráčům St. Louis povolili jedinou střelu na branku Frederika Andersena.

Na začátku desáté minuty pak zavezl Matt Martin kotouč do útočného pásma. Těsně za modrou čárou našel na druhém křídle úplně volného Andrease Borgmana, který střelou zápěstím z kruhu na vhazování poslal kotouč do sítě, 1-0 Leafs. Pro Borgmana to byla druhá branka v sezoně.

Obrat ve druhé třetině

Od druhé třetiny se naplno projevila neschopnost hráčů Toronta vyklízet obranné pásmo a přejít do útoku. St. Louis si vytvářeli tlak v útočném pásmu, kterému Toronto nedokázalo čelit a St. Louis třemi brankami v řadě zápas otočili na svou stranu.

Ve třetí minutě neudržel Frederik Andersen tečovanou střelu Jadena Schwartze a Vladimir Tarasenko pohodlně dorazil kotouč do sítě, 1-1. Na začátku osmé minuty Andersen pouze vyrazil střelu Braydena Schenna a Joel Edmundson mohl dorážet do prázdné branky, 1-2. V polovině zápasu si na přihrávku Braydena Schenna najel Alex Pietrangelo, který v kruhu na vhazování naznačil střelu, potáhl kotouč po křídle a na brankové čáře zasunul kotouč mezi tyčkou a Andersenovou bruslí do branky, 1-3.

Maple Leafs měli po celý zápas potíže s napadáním soupeře a často hráli pod tlakem v obranném pásmu.

Necelé tři minuty před koncem druhé třetiny byl blízko vstřelené brance Zach Hyman, ale brankář Jake Allen dvěma zákroky betony kotouč vyrazil a následná dorážka Connora Browna branku přeletěla.

Ve třetí třetině se strhla přestřelka, která ale výhru St. Louis neohrozila. Už v polovině druhé minuty se trefil Magnus Paajarvi, kterému mezi kruhy daroval kotouč zadarmo Nazem Kadri, 1-4.

Krátce na to trefil tyčku domácí branky Mitch Marner. Kotouč zůstal na hokejkách Leafs a Marner přihrávkou zpoza branky našel Bozaka, který mohl poslat kotouč snadno do sítě, protože brankář Jake Allen stál otočený zády do hřiště a nemohl tak na střelu Bozaka správně reagovat, 2-4.

Hned po vhazování se domácí hráči vydali do útočného pásma a po souhře Stastnyho se Steenem dorážel kotouč do odkryté branky Vladimír Sobotka, 2-5. Brance předcházel jasný faul útočníka Blues Paula Stastnyho, který za brankou podrazil obránce Toronta Andrease Borgmana. Rozhodčí ale nechali zákrok bez potrestání a domácí se tak dostali opět do tříbrankového vedení.

V osmé minutě využil přesilovou hru Alex Pietrangelo a St. Louis vedli už 6-2. Brance ale opět předcházel faul tentokrát Braydena Schenna, který na brankovišti udeřil vysokou holí brankáře Frederika Andersena do masky. Rozhodčí opět zákrok neviděli a kouč Toronta Mike Babcock se z nepochopitelných důvodů nerozhodl využít kontrolu videozáznamu.

V polovině třetí třetiny zakončil rychlý útok Maple Leafs Connor Brown, který poslal kotouč do odkryté branky po krásné přihrávce Zacha Hymana, 3-6.

Skóre zápasu uzavřel necelých sedm minut před koncem Tyler Bozak, který se prosadil z podobné akce jako před ním Brown. Třetí přihrávkou v zápase připravil šanci pro Bozaka Matt Martin.

Maple Leafs se pokoušeli o snížení hrou bez brankáře, ale branka už nepadla.

„Měli jsme náročný trip a hráli jsme s dobrými týmy a to všechno jsme samozřejmě moc dobře nezvládli. Takže jsme nehráli příliš dobře a jak jsem řekl, musíme se dát dohromady. Musíme být připraveni proti týmu, který se zdá, že vyhraje všechny zápasy ve své hale. To se ale nestalo,“ řekl kouč Mike Babcock.

Maple Leafs zakončili trip po Západě bilancí 1-3-0. Prohra se St. Louis byla šestou v posledních osmi zápasech.