Leafs udolali Vegas po nájezdech. Rozhodl Marner

V zápase klubů, které od svého založení dělí sto let si Toronto Maple Leafs poradili s nováčkem NHL Vegas Golden Knights 4-3 po nájezdech. Maple Leafs se tak dočkali dočasné úlevy od tlaku, který na tým po nepovedených zápasech začínal narůstat.

„Kdykoliv jste ve špatném období, tak to je obvykle ošklivé, když se z toho chcete dostat, ale je to výhra a nyní máme trochu prostoru a můžeme hrát,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

V prvním domácím zápase po čtyřech zápasech venku se Maple Leafs opravdu vydařila první třetina, ve které si Toronto navzdory rychlé vyrovnávací brance Las Vegas vytvořilo dvoubrankové vedení 3-1. Jenže v zápase, ve kterém se oba týmy nedostávaly tolik ke střelbě na branku Vegas dvěma brankami srovnali na 3-3. Hra Golden Knights patří určitě k překvapením letošní sezony. Experti velmi kladně hodnotí pracovitost nováčka a ta se projevila také v zápase s Maple Leafs.

V první třetině hráli Maple Leafs dvě přesilové hry a hned tu první využili. Probíhala pátá minuta a Nazem Kadri pohotově dorazil sraženou střelu Morgana Riellyho od modré čáry, 1-0 Leafs.

Netrvalo ale ani 40 vteřin a bylo srovnáno. Auston Matthews poslal v rohu kluziště kotouč naslepo po mantinelu. Hosté kotouč zachytili a po rychlé kombinaci tečoval kotouč za záda Frederika Andersena svou bruslí James Neil, 1-1.

V další přesilové hře v polovině osmé minuty minul prázdnou branku William Nylander. Ale už za dvě minuty se Maple Leafs mohli radovat. V polovině první třetiny totiž vrátil Torontu vedení James van Riemsdyk, který dorazil kotouč do branky po samostatné akci Austona Matthewse.

Před zápasem nebylo jisté, jestli Auston Matthews nastoupí. Lídr Toronta nedokončil předzápasové rozbruslení a kouč Mike Babcock řekl, že se rozhodne až těsně před úvodním vhazováním. Matthews naštěstí nastoupil a v první třetině patřil k nejviditelnějším hráčům na ledě. Pět a půl minuty před první přestávkou zabránil na brankové čáře svou hokejkou jasné brance Las Vegas.

Pět minut před první přestávkou přidal Nazem Kadri svou druhou branku v zápase. Patrick Marleau zachytil u mantinelu rozehrávku soupeře, našel Nazema Kadriho v prostoru mezi kruhy a ten poslal puk z otočky backhandem do branky, 3-1 Leafs.

Ve druhé třetině měli Golden Knights více ze hry také díky přesilovým hrám včetně více než minutu dlouhé přesilovky pět na tři. Maple Leafs inkasovali až v přesilové hře necelé dvě minuty před druhou přestávkou po faulu Austona Matthewse. Střela obránce Las Vegas Colina Millera se odrazila od zadního mantinelu a Reilly Smith dorážel do odkryté branky, 2-3.

Ve třetí třetině přidali Maple Leafs na aktivitě. Ve čtvrté minutě Tyler Bozak sice dostal kotouč v přesilové hře do branky Las Vegas, ale rozhodčí branku neuznali kvůli hře vysokou holí Jamese van Riemsdyka. Jenom těsně před tím trefil tyčku soupeřovy branky Nazem Kadri.

V sedmé minutě třetí třetiny bylo srovnáno. Deryk Engelland dostal přihrávku na pravém křídle a jeho střela z vrcholu kruhu nad Andersenovo rameno skončila v síti, 3-3.

V osmé minutě se před Maxima Lagaceho dostal Auston Matthews, ale jeho střela zápěstím jenom těsně minula pravou tyčku. A devět a půl minuty před třetí sirénou vyprášil Lagaceho betony tvrdou střelou Patrick Marleau.

Frederik Andersen nebyl spokojený se svým zákrokem proti střele Deryka Engellanda, ale na konci třetí třetiny vše napravil. Necelé tři minuty před třetí sirénou vyrazil střelu Jamese Neila a minutu před sirénou řekl ne při šanci Erika Hauly.

„Nebyl jsem šťastný ze třetí branky, takže jsem se chtěl určitě ujistit, že jsem se s tím vyrovnal a byl jsem rád, že jsme bojovali a získali další bod,“ řekl Andersen po zápase.

Po dvaceti vteřinách hry prodloužení netrefil prázdnou branku Toronta střelou ze středního pásma Erik Haula po tom, co Frederik Andersen vyjel za volným kotoučem až mantinelu.

Krátce na to si vytvořil střeleckou pozici Auston Matthews, ale brankář Las Vegas jeho střelu zastavil. A podobně si poradil Andersen se střelou Oscara Lindberga.

Vegas měli v prodloužení blíže k rozhodnutí. V poslední minutě musel Andersen čelit několika šancím soupeře. 25 vteřin před koncem nastavení střílel David Perron a 12 vteřin před koncem James Neil.

Na řadu přišly poprvé v letošní sezoně samostatné nájezdy a hned prvním pokusem rozhodl o výhře Maple Leafs Mitch Marner. Po něm už nikdo jiný neuspěl. Výhru potvrdil Frederik Andersen, který v posledním pokusu chytil nájezd Davida Perrona.

„Jenom jsem se snažil rychle se podívat na puk a srovnat si ho. Podívat se na brankáře z očí do očí a počkat jak zareaguje,“ řekl Mitch Marner po svém úspěšném nájezdu. Při něm se mu totiž postavil puk na hranu, ale mladý útočník Maple Leafs si s tím poradil.

„Naštěstí zůstal na mé hokejce a neodskočil,“ dodal Marner.