Leafs pokořili Montreal půltuctem branek a čistým kontem Andersena

Toronto Maple Leafs nasázeli Montrealu Canadiens šest branek na jeho ledě a vyhráli po šesté za sebou. Útočník Auston Matthews oslavil svůj návrat do sestavy dvěma brankami a brankář Frederik Andersen vychytal druhé čisté konto v řadě a třetí v letošní sezoně.

„Je to skvělý pocit být zpátky. Necítil jsem se příliš ve formě první dvě třetiny, ale myslím si, že to je prostě součástí návratu po čtyřech vynechaných zápasech. Takže tady je určitě prostor na zlepšení. Když přijdete do této haly tak to samozřejmě není lehký zápas. Určitě to je pro nás dnes večer velké vítězství,“ řekl Auston Matthews po zápase.

„No Andersen byl na začátku zápasu dobrý. My jsme na začátku zápasu nebojovali tolik jako oni. Oni vyhrávali více soubojů. Pak jsem se usadili, začali jsme hrát a v pravý čas dali branky. První branka byla důležitá, ale druhá nám určitě dala nějaký prostor a myslím si, že jsme se zklidnili a hráli svou hru,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Slavnostní úvod zápasu u příležitost oslav stoletého výročí založení NHL obstarala šestice legend reprezentující kluby Original Six. Jako první na led Bell Centre vstoupila legenda Toronta Maple Leafs Dave Keon. Dalším byl útočník New Yorku Rangers Rod Gilbert a obránce Bostonu Bruins Rene Bourque. V dresu Detroitu Red Wings vstoupila na led legenda Toronta Maple Leafs ale také hráč Detroitu a Montrealu Frank Mahovlich. V dresu Chicaga Blackhawks vstoupil na led útočník Denis Savard jehož vyřazené číslo 18 visí také pod stropem Bell Centre. Jako poslední vstoupil na led bývalý kapitán Montrealu Yvan Cournoyer.

Ve středovém kruhu si pak Denis Savard s Frankem Mahovlichem svlékli své dresy Chicaga a Detroitu, pod kterými měli oblečené dresy Montrealu se kterým oba hráči získali Stanley Cup. Trošku neuctivé k obou organizacím Chicaga a Detroitu, ale budiž. Všichni tito skvělý hráči nejenže dohromady reprezentovali kluby Original Six, ale také více než šest tisíc zápasů, čtyři dekády ze stoleté historie NHL a také celkem 22 prstenů pro vítěze Stanley Cupu.

Úvod zápas přinesl hokej ve velmi vysokém tempu tak jak tomu při zápasech Maple Leafs a Canadiens bývá. Canadiens několika střelami vyzkoušeli pozornost Frederika Andersena před kterého se tlačil například Jonathan Drouin.

Do sestavy Maple Leafs se po čtyřech vynechaných zápasech vrátil Auston Matthews a právě on byl v první větší šanci Maple Leafs na konci čtvrté minuty zápasu. Jeho útok byl po návratu svého centra nejlepším útokem Toronta v zápase.

Montreal byl ale v první třetině aktivnějším týmem. Domácí tým se snažil střílet ze všech pozic, hrál svou hru v kruzích a získával odražené kotouče. Brankář Frederik Andersen ovšem předvádí v listopadu úžasné výkony. V posledních osmi zápasech má jednička Maple Leafs vynikající úspěšnost zásahů 94,2%.

Naprosto nevídané skandování GO LEAFS GO v domácí hale Montrealu Canadiens odhalilo napětí domácích fanoušků na tribunách Bell Centre zatímco fanoušci Toronta si mohou užívat nadšení z výkonů Maple Leafs.

Pět a půl minuty před koncem první třetiny dostali Maple Leafs příležitost k první přesilové hře v zápase a ve slibné šanci se ocitl William Nylander, kterého v poslední chvíli ubránil jeden z domácích hráčů.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs hru na chvilku vyrovnali, ale Montreal se stále tlačil do útočného pásma, kde si Canadiens aktivní hrou snažili vytvářeli střelecké pozice. V osmé minutě měl obrovskou příležitost Brendan Gallagher, ale jeho první střelu vyrazil Frederik Andersen a dorážku následně zblokovala obrana Maple Leafs.

Toronto vysvobodil až faul obránce Shea Webera, po kterém hráli Leafs přesilovou hru. Ta se jim sice příliš nevyvedla, ale už za další dvě minuty Maple Leafs přece jenom vedli. Tyler Bozak zavezl kotouč do útočného pásma a obránce Ron Hainsey střelou ze střední vzdálenosti poslal kotouč do sítě, 1-0 Leafs. Pro Hainseyho to byla první branka v dresu Maple Leafs.

Už za půl minuty zakončil Nazem Kadri rychlý brejk střelou zápěstím nad rameno Charlieho Lindgrena, 2-0 Maple Leafs.

Leafs si vytvářeli další příležitosti, ale do šaten odcházeli hráči Toronta s dvoubrankovým vedením.

Už po 25 vteřinách hry ve třetí třetině dorazil Connor Brown volný kotouč po střele Nikity Zaitseva a Maple Leafs vedli 3-0.

Krátce na to trefil domácí kapitán Max Pacioretty u mantinelu v rohu kluziště Nazema Kadriho. Ten si to nenechal líbit a o pár vteřin později si našel v protějším rohu obránce Sheau Webera. Jenže Canadiens prokázali svou zbabělost a kromě Webera se na Kadriho snažil vrhnout také Jordie Benn. Ten nakonec z potyčky odjel a Weber s Kadrim skončili na ledě.

Třetí třetina nabídla několik strkanic. V polovině třetí části se poprali Nikita Zaitsev s Paulem Byronem a na konci zápasu se ještě postrkali Connor Carrick s Brendanem Gallagherem.

Maple Leafs byli ovšem ve třetí třetině jasně lepším týmem a dalšími dvěma brankami během necelé minuty vyhnali brankáře Charlieho Lindgrena z branky. Na začátku deváté minuty zvýšil na 4-0 James van Riemsdyk a 48 vteřin po něm přidal pátou branku Toronta Auston Matthews.

Do branky Montrealu se postavil Antti Niemi, ale ani on nedokázal zastavit produktivní útok Maple Leafs. Čtyři a půl minuty před koncem třetí třetiny zvýšil na 6-0 svou druhou brankou v zápase Auston Matthews, který si v rychlém protiútoku míchal kotouč na hokejce a pak krásnou střelou zápěstím poslal kotouč podruhé do branky.

Zatímco zbytek domácích fanoušků v hale bučel na hráče Montrealu tak Maple Leafs si poprvé od poloviny prosince 2014 užívají šestizápasovou sérii výher.