Andersen dovedl Maple Leafs k výhře na ledě Caroliny

Brankář Frederik Andersen byl hlavní postavou Maple Leafs v zápase na ledě Caroliny Hurricanes. V první třetině pochytal všech 14 střel soupeře, který si vytvářel neskutečné šance ke vstřelení branky a jednička Toronta tak položila základy k budoucí výhře. V produktivní druhé třetině nastříleli Maple Leafs svému soupeři čtyři branky a do třetí třetiny si tak přinesli vedení 4-1.

Jenže Hurricanes se nevzdali a zkraje třetí třetiny snížili na 2-4. Po využité přesilové hře Toronto vedlo znovu o tři branky, ale dvě branky domácích na konci třetí třetiny udělaly ze zápasu drama. Na konci třetí třetiny to byl opět Frederik Andersen, který ubránil jednobrankové vedení a Maple Leafs výhrou 5-4 ukončili sérii dvou proher v řadě.

„Začátek zápasu je opravdu důležitý. Musíme být připraveni hrát, ale to jsme v posledních třech zápasech nebyli,“ řekl Andersen po zápase.

„Kdybychom dnes večer neměli Fredieho, tak nevím, jak by skóre zápasu vypadalo,“ dodal jeden z střelců Toronta Josh Leivo.

Toronto bylo v první třetině téměř pod neustálým tlakem Caroliny, která si vytvořila velké šance především v první přesilové hře v zápase. Už v polovině druhé minuty se před Andersenem zjevil Sebastian Aho, který tečoval puk mimo branku. V páté minutě byl vyloučen Zach Hyman a Canes hráli přesilovou hru. V té měl obrovskou příležitost Victor Rask, který střílel z těsné blízkosti brankoviště. Hned po něm se tlačil do šance Jeff Skinner, který nakonec nahodil puk na Andersena z rohu kluziště. Na konci přesilové hry Canes ještě Frederik Andersen skvěle zasáhl proti střele Teuvo Teravainena, ke kterému se odrazil puk od hráčů před brankovištěm. Andersen ale skvěle předvídal a střelu Teravainena k pravé tyčce vyrazil.

V prvních sedmi minutách měla Carolina střeleckou převahu 9-1 a hráči Toronta měli s hrou Caroliny velké problémy. Druhou střelu v zápase si Maple Leafs připsali až ve 12. minutě.

Sedm a půl minuty před koncem první třetiny byl vyloučený obránce Ron Hainsey a Carolina měl k dispozici druhou přesilovou hru v zápase. Tentokrát Maple Leafs povolili svému soupeři pouze jednu střelu na branku.

Tři minuty před první přestávkou byl blízko vstřelené brance opět Teravainen, který si v brankovišti vyškrábl puk zpod Hainseyho, ale jeho dorážku Frederik Andersen vyrazil horním koncem své hokejky a puk jenom o pár centimetrů minul pravou tyčku. Za půl minuty zakončil rychlou spolupráci se spoluhráči Victor Rask, který z voleje poslal kotouč na branku, ale Andersen máchl svou lapačkou a puk bez problémů zachytil.

V posledních dvou minutách první třetiny hráli také Maple Leafs přesilovou hru, ale hra v početní výhodě Torontu v posledních zápasech příliš nevychází. V posledních 14 zápasech Toronto využilo pouze 5 z 35 přesilových her.

Druhá třetina nabídla úplně jiný obrázek. Maple Leafs poslal už na konci první minuty do vedení Zach Hyman, které dorazil kotouč do branky po krásné akci Jakea Gardinera. Ten si najel za branku domácích a chytrou přihrávkou mezi první tyčkou a brankářem Camem Wardem poslal kotouč přímo na hokejku Hymana, 1-0 Leafs. Asistenci si u branky Hymana připsal také Nazem Kadri, který tak protáhl sérii zápas, ve kterých bodoval na devět.

Na začátku osmé minuty vyhodil kotouč z obranného pásma Andreas Borgman tak šikovně, že se k němu dostal na útočné modré čáře Josh Leivo a ten střelou z kruhu na vhazování poslal kotouč přes nad lapačku Warda, 2-0 Leafs. Pro Leiva to byla první branka v letošní sezoně.

V polovině 12. minuty zvyšoval Ron Hainsey střelou z kruhu už na 3-0. Leafs vstřelili ve druhé třetině 3 branky ze 6 střel.

Zdálo se, že Maple Leafs převzali nad zápasem kontrolu, ale dvě minuty po třetí brance Toronta snížil Derek Ryan pohotovou dorážkou na 1-3.

Přesto Maple Leafs odcházeli podruhé do kabiny s tříbrankovým vedením. Minutu a půl před druhou přestávkou se prosadil James van Riemsdyk, který sice svou střelou trefil levou tyčku domácí branky, ale puk se odrazil od nohy Warda a doskákal se štěstím do branky, 4-1 Leafs.

Před třetí třetinou kouč Caroliny vystřídal brankáře a do branky se místo Warda postavil Scott Darling.

Navíc už na začátku čtvrté minuty snížil na 2-4 Jordan Staal, který snadno poslal do odkryté branky odražený kotouč po střele Justina Faulka.

Krátce na to dostali Maple Leafs výhodu přesilové hry po přísně posouzeném faulu Jeffa Skinnera na brankáře Frederika Andersena a Patrick Marleau krásnou tečí přihrávky Austona Matthewse zvýšil na 5-2.

„Doufal jsem v tu přihrávku. Předvedl skvělou akci. Prostě jsem držel svou hokejku na ledě a on jí využil jako desku,“ řekl Marleau.

Právě jeho branka se nakonec ukázala jako vítězná branka v zápase. Pro Marleaua to byla už 102. vítězná branka v kariéře a v historické tabulce se posunul se před Jarome Iginlu. Sedm vítězných branek mu pak chybí na současného Prezidenta Maple Leafs Brendana Shanahana.

Carolina totiž předvedla drtivý finiš a dvěma brankami na konci 14. a 16. minuty snížila. Trefil se nejprve Elias Lindholm, který dvakrát dorážel svou vlastní střelu než se mu podařilo překonat Andersena. Za necelé dvě minuty snížil už na jednobrankový rozdíl Noah Hanifin, který prostřelil Andersena snadnou střelou zápěstím z vrcholu kruhu.

V posledních minutách si Carolina hrou bez brankáře připravila několik obrovských šancí na vyrovnání ale Maple Leafs fantastickým výkonem brankáře Frederika Andersena svůj náskok udrželi.

„Některé zápasy jsou ošklivé. Tak to je. Byli rychlejší a nastoupili na nás. Samozřejmě jsme vstřelili nějaké branky v pravý čas, ale hlavním bodem byl Andersen,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.