Detroit – Toronto 2-3

Hráči Maple Leafs se radují po vítězství na ledě Detroitu Red Wings v prvním utkání nové sezony NHL, 9. října 2008

Před zápasem proběhl slavnostní ceremoniál vyvěšením vlajky připomínající 11. Stanley Cup v historii Detroitu Red Wings, kterému přihlíželi také hráči Toronta. Ti potom překazili večer, který měl patřit Detroitu.

Maple Leafs nastoupili s osmi novými hráči, čtyři z nich, včetně střelce vítězné branky Nikolaie Kulemina, hráli svůj první zápas NHL v kariéře.
Do branky Maple Leafs se podle očekávání postavil Vesa Toskala a byl pro střelce Red Wings těžkou překážkou. Z 37 střel si připsal 35 zásahů. Na úvodní vhazování nové sezóny se postavil Nik Antropov a Henrik Zetterberg.

Hned na začátku zápasu, ve čtvrté minutě, hrál Detroit přesilovou hru, ale Maple Leafs se úspěšně ubránili. Detroit potom sice kontroloval puk a hru, ale první branku vstřelilo Toronto.
V přesilové hře půl minuty před koncem první třetiny se prosadil Pavel Kubina. Branka padla po chybě brankáře Detroitu Osgooda, který se snažil po závaru kolem své branky odehrát puk hokejkou, ale přihrál Kubinovy přímo na hokejku. Kubina už měl snadnou práci a zametl puk do branky.

Na konci 13. minuty druhé třetiny byl vyloučen Brad Stuart. Toronto sice přesilovou hru nevyužilo, ale 5 vteřin po návrata Stuarta na led vyškrábl Dominic Moore puk zpod Osgooda, který ležel na zádech a střelou do odkryté horní poloviny branky zvýšil na 2-0 pro Maple Leafs.
V polovině 17. minuty se poprvé prosadili hráči Red Wings. Tomas Holmstrom se prosadil pro něj typickým způsobem. Nejprve stínil před Toskalou při střele Brada Stuarta od modré čáry, která ještě v brance neskončila, ale na následnou dorážku Holmstroma už Toskala nestačil.

V polovině 48. minutě zápasu zvýšil opět na rozdíl dvou branek Nikolai Kulemin, pro kterého to byla první branka v prvním zápase v kariéře. Za necelé dvě minuty svou druhou brankou v zápase opět snížil Tomas Holmstrom. To už ale bylo ze strany Red Wings vše, i přes vyloučení Jamala Mayerse půl minuty před koncem zápasu si Maple Leafs vítězství pohlídali.

Pro Toronto to byla první výhra v zahajovacím zápase nové sezony od roku 2002. Téměř na den přesně před šesti lety, 10. října 2002, vyhrálo Toronto v Pittsburghu 6-0.
Maple Leafs vyrovnali historickou bilanci s Detroitem na 274-274-93. Příští zápas hraje Toronto v sobotu doma proti Montrealu Canadiens.

One thought on “Detroit – Toronto 2-3