Dnes jsme se byli podívat v torontské ZOO. Kromě ostatních zvířat chová tato zoo také jeden ze symbolů této krásné země, bobra severoamerického.

Vznik bobra severoamerického jako kanadského symbolu vychází z rané ekonomiky Kanady. Na přelomu 16. a 17. století byl bobr severoamerický hojně loven prvními evropskými osadníky v Kanadě jako zdroj kožešiny, která byla v té době velmi žádaným zbožím.

Brzy se bobr stal symbolem, který se hlavně ve frankofonní Kanadě začal vyskytovat v různých erbech a znacích společností.

V roce 1833 se stal například symbolem nově vzniklého města Montreál. V roce 1851 pak Sir Sandford Fleming zobrazil bobra na první kanadské poštovní známce „Three Penny Beaver“.

V polovině 19. století byl bobr severoamerický blízko svému vyhynutí. V Kanadě bylo před vypuknutím trhu s kožešinou asi šest miliónů bobrů. V největším rozkvětu tohoto obchodu bylo do Evropy posláno 100 000 kožešin každý rok.

Naštěstí si evropané brzy oblíbili hedvábí a zájem o bobří kožešinu opadl.

Uznání bobra (Castor canadensis) oficiálním symbolem suverenity Kanady obdrželo královský souhlas dne 24. března 1975.

Leafs zase prohráli

Už to zní jako ohraná písnička. Leafs měli dvakrát více střel než soupeř, ale zase prohráli. Tentokrát s Carolinou na domácím ledě 2-4. Ještě po dvou třetinách to bylo 2-2, ale ve třetí třetině Leafs promarnili jednu šanci za druhou, zatímco Carolina využila jedinou šanci, kterou měla.

Proti Philadelphii povolalo Toronto z farmy tvrdého chladíka Jaye Rosehilla, který má ve 23. zápasech v AHL bilanci 122 trestných minut.

Vsadím se, že bitku Rosehill-Carcillo zítra stoprocentně uvidíme.

Do AHL naopak odešel Viktor Stalberg, který se ještě zjevně v NHL nerozkoukal (v 17-ti zápasech si připsal pouze 3 body).

Do sestavy Leafs by se mohl po zranění vrátit Carl Gunnarsson.