Leafs začali na západě Kanady výhrou

Toronto Maple Leafs začali svůj třízápasový trip na západě Kanady na vítězné vlně. V Edmontonu vrátili Maple Leafs domácím Oilers porážku z prvního vzájemného zápasu na ledě Air Canada Centre 0-5.

Svou první brankou v sezoně k tomu přispěl také kapitán Maple Leafs Dion Phaneuf, který se ukázal ve svém rodném městě poprvé od svého trejdu z Calgary Flames do Toronta v půlce minulé sezony. Jeho branka na konci šesté minuty první třetiny nastartovala Leafs k velmi dobrému výkonu ve velmi složitém zápase.

Domácí Oilers si vedeni mladými nadějemi Taylorem Hallem, Jordanem Eberlem, Linusem Omarkem nebo Magnusem Paajarvim vypracovali na začátku zápasu mnoho velmi dobrých brankových příležitostí, ale naštěstí pro Leafs ani jednu šanci nevyužili.

Ve velmi rychlém tempu ztráceli zpočátku zápasu oba týmy často puk a to vedlo ke šancím před oběma brankama.

Ovšem první branka zápasu se narodila po vyhraném vhazování Tylera Bozaka v útočném pásmu. Phil Kessel se dostal k odraženému puku po vlastní střele, uviděl na modré čáře Diona Phaneufa a ten raketovou střelou prostřelil vše co mu stálo v cestě.

„Bylo to velké vítězství pro náš tým,“ řekl kapitán Toronta po zápase. „Věděli jsme, že to je důležitý trip a mluvili jsme o tom, začít správnou nohou. Hráli jsme opravdu dobrý zápas. Neztráceli jsme mnoho kotoučů a využívali jsme naše příležitost. Jediná negativní část naší hry byla, jak moc ztrát jsme měli v první třetině, ale dobře jsme na to odpověděli.“

Na 1-1 vyrovnal ve 12. minutě první třetiny krásnou brankou mladík Jordan Eberle po tom, co domácí tým zatlačil Toronto ve svém obranném pásmu a Leafs ztratili několik puků tím, že nedokázali vyhodit kotouč ze svého pásma.

V brance Toronta se v první třetině zaskvěl několika spektakulárními zákroky Jean-Sebastien Giguere. Pět minut před koncem třetiny zabránil parádním zákrokem ve skórování Tayloru Hallovi, který se dostal do samostatného úniku po chybě Luka Schenna na útočné modré. Giguere si nakonec připsal 23 zákroků z 24 střel domácích hráčů.

Pokud se v první třetině hrál vyrovnaný hokej se šanceme na obou stranách, tak ve druhé třetině toto již neplatilo.

Maple Leafs právě ve druhé třetině rozhodli o své výhře dvěma brankama a Edmonton prakticky k ničemu nepustili. To dokládá také poměr střel ve druhé třetině, který byl 13-3 ve prospěch Toronta.

Ve 27. minutě byl za faul kolenem vyloučen domácí Zack Stortini a téměř na konci přesilové hry Leafs nabídnutou příležitost využili. Mikhail Grabovski zadovkou přihrál puk Clarku MacArthurovi, který ho střílenou přihrávkou vrátil zpět Grabovskimu a tomu stačilo pouze nastavit hokejku a usměrnit puk za záda Nikolaie Khabibulina v brance domácích, 2-1 Toronto…

Stortini se pak pustil s Coltonem Orrem do boxerského souboje, ke kterému se schylovalo delší dobu a bylo jen otázkou času, kdy se do sebe oba rváči pustí. Je nutno dodat, že Orr jasně vyhrál na body a krvácející obočí Stortiniho to jen potvrzovalo. Souboj ocenili také obě střídačky klepáním hokejek o mantinel a diváci ohromným křikem.

Necelé dvě a půl minuty před koncem druhé třetiny si dali domácí trochu smolný vlastní gól, když se brankáři Khabibulinovi skryl kotouč pod nohama a od veterána Jasona Strudwicka se odrazil do domácí branky. Branka byla nakonec připsána Krisu Versteegovi, který tečoval střelu Luka Schenna od modré čáry.

Deset minut před koncem třetí třetiny pak útok Bozak, Versteeg, Kessel doslava rozebral domácím obranu a Phil Kessel v přesilovce uzavřel skóre na 4-1 pro Toronto.

Maple Leafs vyhráli druhý zápas v řadě a čtvrtý z poslednách šesti. Dotáhli se také na desátou Carolinu a Buffalo. Všechny tři týmy mají 28 bodů.

„Oba týmy měli šance v první třetiněm, ale cítili jsme, že pokud budeme hrát lépe v obraně, nebudeme ztrácet tolik puků na útočné modré, tak bychom si mohli vytvořit hodně brankových příležitostí, což se také stalo,“ řekl po zápase kouč Toronta Ron Wilson.