Co se stalo s Torontem ve třetí třetině?

Toronto Maple Leafs neinkasovali branku v prvních pěti třetinách nové sezony. Ovšem v té šesté inkasovali rovnou pět branek.

Pojďme si kolaps, který Leafs ve včerejším zápase s Ottawou málem dopustili trochu přiblížit.

V prvních dvou třetinách hráči Toronta jasně dominovali. Ottawa si nevytvořila prakticky žádnou gólovou šanci a nebyla tak pro domácí příliš nebezpečným soupeřem. Stav 4-0 a poměr střel 24:16 toho byl jasným důkazem.

Ve druhé minutě třetí třetiny vstřelil konečně Colin Greening první branku Ottawy a snížil tak na 1-4. První branka Ottawy padla po nedorozumění obránců Maple Leafs Mike Komisareka a Jake Gardinera, když se oba stáhli k jednohu hráči a nechali Greeninga, aby si nabruslil za jejich záda.

Maple Leafs ale poměrně rychle odpověděli zásluhou Coltona Orra, který na brankovišti dorážel střelu Mike Browna a poprvé tak překonal Alexe Aulda, který před třetí třetinou střídal v brance Senators Craiga Andersona. Branka padla po tlaku, který si v útočném pásmu vytvořil čtvrtý útok Toronta.

Na začátku 12. minuty padla první ze tří branek Ottawy v rozmezí 4:40. Ve chvíli, kdy Torontu skončila přesilová hra 5 na 3 vyhazoval Chris Phillips puk z vlastního pásma. Ten zachytil ve středním pásmu Daniel Alfredsson a přímo z trestné lavice se dostal do samostatného úniku. Ten vyřešil nechytatelnou střelou nad rameno Jamese Reimera a snížil tak na 2-5.

Rozhodující moment, který byl zdrojem problémů Maple Leafs ve třetí třetiny nastal v polovině 15. minuty. Mike Komisarek byl společně se Zackem Smithem vyloučen na dvě minuty za hrubost a k tomu na dvě minuty za vysokou hůl. Ottawa dostala výhodu přesilové hry 5 na 4.

Uplynulo 6 vteřin a Dion Phaneuf vyhodil puk z obranného pásma přes plexisklo a byl vyloučen na dvě minuty za zdržování hry.

Ottawa tak hrála dvojnásobnou přesilovou hru a podařilo se jí vstřelit v této početní výhodě dvě branky. O první se při výhodě dvou hráčů postaral Jason Spezza a o druhou v následné přesilovce 5 na 4 Daniel Alfredsson, který tak snížil již na 4-5. Spezza nejprve nadvakrát protlačil puk přes Reimerův beton u pravé tyčky a Alfredsson pak osamocený před Reimerem tečoval střílenou přihrávku Erika Karlssona.

Toronto sice zásluhou Phila Kessela opět zvýšilo na dvoubrankový rozdíl, poslední slovo v zápase ale měl Stephane Da Costa, který uzavřel skóre zápasu na 5-6 z pohledu Ottawy.

„Doufal jsem, že to byl všechno sen a jdu hrát třetí třetinu,“ řekl po zápase gólman Leafs James Reimer. „Ale víte co, výhra je výhra.“

„Jistě nebylo to pěkné, ale diváci dostali víc za své peníze a my brali dva body,“ zavtipkoval Reimer nakonec.

„Hráli jsme dobře 50 minut a pak dali nohu z plynu,“ řekl po zápase kapitán Maple Leafs Dion Phaneuf. „Musíme se z toho poučit, ale jsou to důležité dva body pro náš tým a my je bereme.“

Dion Phaneuf se také vrátil ke svému hitu na ottawského Da Costu ve druhé třetině.

„To je věc, která mě štve,“ řekl. „Čistě někoho trefíte a protihráči k vám přijdou a chtějí se prát. Nemám jim co dokazovat, budu hrát stylem jakým hraju.“

Také kouč Ottawy Paul MacLean se k tomuto okamžiku vyjádřil.

Musíte přijmout určitou míru rizika při hraní této hry,“ řekl. „Vím, že jsem takto přes střed hřiště nikdy nejel.“