Toronto prohrálo po nepřesvědčivém výkonu na ledě Ottawy

Po sobotním velmi dobrém výkonu Maple Leafs proti Pittsburghu nastoupili hráči Toronta o den později na ledě Ottawy Senators. V zápase, který rozhodovali především přesilové hry, podlehli po vlažném výkonu 2-3.

V zápase se prosadil druhý útok Maple Leafs, který zařídil obě branky Leafs. Dvakrát se trefil Clarke MacArthur, Mikhail Grabovski a Nikolai Kulemin si připsali po dvou asistencích.

Toronto se ujalo vedení 1-0 krátce po polovině první třetiny. Clarke MacArthur svou střelou z vrcholu kruhu prostřelil domácího gólmana Robina Lehnera, který nastoupil ke svému prvnímu zápasu v této sezoně.

Ottawa ještě v první třetině vyrovnala na 1-1 brankou Colina Greeninga v přesilové hře. Greening si nabruslil za obránce Toronta a krásnou přihrávkou z hlouby vlastního pásma ho poslal do samostatného brejku obránce David Rundblad. Velkou chybu udělali obránci Leafs Luke Schenn a Dion Phaneuf, kteří si Greeninga nepohlídali.

Ve druhé třetině poslal domácí do vedení 2-1 Chris Neil, který v přesilové hře tečoval před Gustavssonem střelu Erika Karlssona z modré čáry.

Všechny první tři branky v zápase padli po přesilových hrách. Rozdíl byl v úspěšnosti využití přesilovek. Zatímco domácí Ottawa dokázala využít dvě přesilovky ze čtyř, tak hráči Toronta využili pouze jednu ze šesti přesilovek.

Ottawa je s více než 30% (13 využitých přesilových her ze 42) nejlepším týmem NHL ve využívání početní výhody, zatímco Leafs mají úspěšnost pouze 17,6% (9 z 51) a jsou zhruba v polovině ligy.

Na začátku osmé minuty třetí třetiny obral ve středním pásmu Zack Smith o puk Matthew Lombardiho a Kaspars Daugavins spíše takovým nahozením přes obránce Jake Gardinera poslal Ottawu do dvoubrankového vedení. Puk propadl Gustavssonovi mezi rukou a tělem smolně do branky.

Daugavins svou brankou značně umlčel fanoušky Maple Leafs, kteří opět zaplnili domácí arénu Ottawy a vytvořili Torontu téměř domácí prostředí.

„Byl to hodně divný pocit být doma a být jako hostující tým,“ komentoval to brankář domácích Robin Lehner.

Toronto poměrně rychle snížilo opět na jednobrankový rozdíl. Na začátku 10. minuty Clarke MacArthur scela osamocený před brankovištěm domácích dorazil zblokovanou střelu Mikhaila Grabovskiho.

Velkou šanci na vyrovnání měl sedm a půl minuty před koncem třetí třetiny Nikolai Kulemin, jehož střelu Lehner svým pravým betonem zastavil. Toronto ještě zkoušelo v poslední minutě a půl hru bez brankáře, ale vyrovnat se Leafs již nepodařilo.

V brance Leafs nastoupil Jonas Gustavsson, který stále zastupuje zraněného Jamese Reimera. Proti Ottawě pochytal 27 střel ze 30 pokusů.

Toronto nyní čekájí dva zápasy ve dvou dnech na ledě soupeře. Ve středu Leafs nejprve nastoupí na ledě New Jersey a ve čtvrtek na ledě Columbusu Blue Jackets.

„Musíme se soustředit na příští dva zápasy, které hrajeme venku a od toho začít,“ řekl kouč Ron Wilson.