Toronto ztratilo s Buffalem body při hře v oslabení

Toronto Maple Leafs prohráli v pátečním zápase na ledě Buffala Sabres 5-4 po tom, co Leafs inkasovali tři branky v oslabení z pěti příležitostí domácích.

Tim Connolly neprožil zrovna povedený návrat do města, kde působil osm sezon před tím, než v létě podepsal smlouvu jako volný hráč s Torontem Maple Leafs.

V bezbrankové první třetině měli jako první příležitost hráči Maple Leafs, ale Tyler Bozak svou šanci v první minutě zápasu nevyužil. James Reimer pak o několik minut později zastavoval jednu z prvních střel hráčů Sabres svou maskou. V šesté minutě se do další šance dostal Matt Frattin, kterému prostrčil puk mezi domácími obránci krásnou přihrávkou Mikhail Grabovski, ale Miller v brance Buffala osamoceného Frattina vychytal.

Přestože byli Leafs v první třetině střelecky aktivnější 14 ku 8, branku vstřelili až na začátku druhé části.

Do přečíslení dvou na jednoho se dostala dvojice Phil Kessel-Joffrey Lupul. Kessel přihrávkou přes padajícího obránce uvolnil Lupula, který krásnou střelou pod víko překonal padajícího Millera, 1-0 Leafs.

Netrvalo dlouho a Buffalo využilo první přesilovou hru v zápase. Na začátku páté minuty Schenn nevyužil příležitost vyhodit puk z pásma Leafs, puk se za brankou Toronta dostal k Vanekovi, který přihrál před branku, odkud osamocený Drew Stafford snadno překonal Jamese Reimera a vstřelil svou stou branku kariéry, 1-1.

Také Toronto využilo přesilovou hru. Projektil Diona Phaneufa od modré čáry zastavila na začátku 10. minuty druhé třetiny až síťka domácí branky, 2-1 Leafs.

Za 19 vteřin bylo opět vyrovnáno. Jake Gardiner napadaný Zackem Kassianem ztratil kotouč, Kassian přes padajícího Schenna přihrál Vanekovi a ten měl dostatek času vybrat si kudy překoná Jamese Reimera, 2-2.

Pak přišlo v rychlém sledu vyloučení Clarke MacArthura a Philippe Dupuise a přesilovou hru využil tvrdou a přesnou střelou k tyčce Tyler Ennis, který tak poslal domácí poprvé v zápase do vedení, 3-2 Buffalo.

Tři minuty před koncem druhé třetiny přišel zákrok Diona Phaneufa na Zacka Kassiana, při kterém kapitán Toronta narazil Kassiana za brankou tváří na mantinel a byl vyloučen za naražení na mantinel na pět minut plus dokonce zápasu.

V dlouhé pětiminutové přesilovce vstřelili domácím jednu branku a sice Andrej Sekera, který střelou k bližší tyčce prostřelil Reimera, 4-2 Buffalo.

To byly rozhodující okamžiky zápasu.

„Nechtěl jsem ho narazit,“ řekl po zápase Dion Phaneuf. „Dokončoval jsem svůj hit, ale on se v poslední chvíli otočil.“

V polovině třetí třetiny byl v samostatném úniku podražen Nikolai Kulemin a rozhodčí nařídili trestné střílení, které Kulemin kličkou do forhandu využil a snížil na jednobrankový rozdíl, 3-4.

Pro Toronto to bylo první využité trestné střílení po téměř pěti letech. 26. prosince 2006 se trefil John Pohl proti Minnesotě.

Necelých pět minut před koncem třetí třetiny poslal Derek Roy po krosčeku na Phila Kessela do samostatného úniku Thomase Vaneka a ten podruhé v zápase překonal Reimera, 5-3 Buffalo.

Toronto sice ještě jednou snížilo zásluhou Mikhaila Grabovskiho, který 3:45 před koncem třetí třetiny dorazil puk do odkryté branky po střele Carla Gunnarssona, ale následnou hru bez brankáře Toronto již nevyužilo.

Toronto ve 31 zápasech v této sezoně inkasovalo desekrát dvě a více branek v oslabení.