12.-13.týden: Poprvé mimo pozice Play off

S blížícími se vánočními svátky začínala krize Leafs nabírat velkých rozměrů. Možný posun mimo příčky zaručující Play off znepokojil všechny fanoušky Leafs Nation, kteří mají za poslední roky s tímto pocitem nezvykle velké zkušenosti. Navíc ke konci roku hrálo Toronto 4 zápasy na hřištích soupeřů.

V úvodu prvního týdne přišla nepříjemná zpráva. Colby Armstrong tajil před celým týmem otřes mozku. Po srážce s Ryanem Kesslerem ze sobotního utkání pociťoval nevolnost, což ho také prozradilo před lékaři týmu.

V bráně měl plnou důvěru trenéra James Reimer a Jonas Gustavsson se dostával do zápasů pouze sporadicky.

Domácí utkání s Los Angeles jen prohloubilo díru neúspěchu s prosincovou bilancí 2 výhry, 6 proher. Zápas se od začátku nevyvíjel dobře.  V osmé minutě si šel Reimer za branku pro nahozený kotouč, který však s pomocí plexiskla změnil dráhu letu a odrazil se přímo před bránu k hokejce Justina Williamse. Vedení LA 1:0 smazal do konce první části Liles. Králové byli po celý zápas aktivnější, což dokazuje fakt, že na domácího brankáře vyslali 42 střel. I přes nepříliš atraktivní hru se podařilo Frattinovi vyrovnat na 2:2 a poslat zápas do prodloužení. Na nájezdy nakonec rozhodl o výhře Kings Dustin Brown.

V pravou chvíli se podařilo Torontu zabrat a zahnat ztrátu Play off pozice. V přímém souboji o PO si poradili s Buffalem 3:2 a následně potvrdili zlepšení na ledě Islanders výhrou 5:3.

Po dvou výhrách před štědrým dnem se rozhodl Brian Burke udělat důležitý krok, se kterým spousta fanoušků nesouhlasí.Rozhodl se prodloužit trenéru Ronu Wilsonovi kontrakt ještě před skončením základní části a po celkovém zhodnocení této sezóny. Před prodloužením Wilsonova kontraktu měl Brian Burke pohovor s několika hráči a všichni ho ujistili, že jsou s trenérem spokojeni.

O to horší to bylo, když po podepsání nového kontraktu prohrál tým Rona Wilsona následující tři zápasy a ztratil své místo mezi play off týmy. Hlavně prohra na ledě Jets byla bolestivá, protože Winnipeg momentálně patří mezi hlavní konkurenty týmu Leafs. Během těchto tří utkání vyvrcholila krize s názvem „oslabení“. Toronto díky špatnému oslabení ztrácelo dobře rozehrané zápasy a stejně tomu bylo i ve Winnipegu, kdy Jets právě v početní výhodě strhli vedení na svou stranu.

Při hře 5 na 5 jsme většinou lepším týmem. Oslabení nás stojí hrozně moc bodů. Dosavadní prosincová bilance oslabení je 64%!!! Pokud se dokážeme vypořádat se špatným oslabením a přiblížit se k průměru ligy, tak musíme udělat Play off.