14.týden: Návrat mezi elitu Východní konference

Nový rok připomínal začátek sezóny.  Čtyři zápasy na domácím ledě navíc hned první tři zisk plného počtu bodů.

V lednu má tým Toronta možnost udělat rozhodující krok směrem k touženému Play off. Výhodu domácího prostředí má hned 9krát z 12ti zápasů.

První změna v novém roce byla na postu brankáře. James Reimer po několika slabších výkonech usedl na lavici a jeho pozice jasné jedničky týmu se momentálně lehce otřásá v základech. Navíc Jonas Gustavsson chytl pořádně svou šanci, když v utkáních předvádí výborné výkony. Jak to bude nadále je otázkou.

Tampa Bay Lighting si při poslední návštěvě ACC odvezla debakl 7:1. Bohužel pro Blesky se jim ani tentokrát nepodařilo ubránit 7mi brankovému přídělu. Hlavní roli v celém zápase sehrál fakt, že při každém snížení Tampy dokázalo Toronto ihned v zápětí skórovat a odskočit. V polovině utkání srovnával na 2:2 Steven Stamkos. Za 33 sekund poslal Toronto znovu do vedení Grabovski. Když se ta samá situace opakovala i po góle Kubiny, kdy tentokrát během 17ti sekund skóroval Boyce, neměla už Tampa sílu vrátit se do utkání. Debakl zakončil ve třetí třetině Phaneuf s Kesselem. Při výhře 7:3 byl nejlepším hráčem v domácím dresu Joffrey Lupul s brankou a třemi asistencemi.

V druhém utkání mělo Toronto možnost oplatit prohru Winnipegu Jets. Zápas, ve kterém bylo Toronto pouze jednou na trestné lavici, měl jasný výsledek. Winnipeg hrozil pouze z protiútoků a za celý zápas se jim nepodařilo dostat domácí pod soustavný tlak. Leafs zvítězili jasně 4:0, když při hře 5 na 5 ovládli zápas. Monster si připsal první čisté konto sezóny.

Černou tečkou se stalo v závěru zápasu zranění Diona Phaneufa, který dostal pukem do obličeje. Naštěstí se nepotvrdila žádná zlomenina a kapitán týmu může nastoupit do dalších utkání se značně nateklou tváří a novým ochranným plexisklem „Danny Heatley Type“.

K sobotnímu utkání přijel do ACC tým Original Six. Tým Detroit Red Wings, který nevyhrál na ledě Toronta 9 let a z posledních 4 zápasů má skóre 8:17. Toronto chtělo potvrdit statistiku z těchto zápasů. V první třetině zaskočilo tým západní konference třemi góly.  Vlažný vstup do utkání využil ke skórování Kessel, Phaneuf a Steckel. V druhé třetině se Detroit probudil. Toronto se celou druhou třetinu nedostalo z obranného pásma a téměř neohrozili Jimmyho Howarda. Po vyvinutí enormního tlaku na Gustavssona se Red Wings podařilo vyrovnat během 25ti minut na 3:3. Poté si Detroit vzal chvilku herní pauzy, čehož využil Lupul. Na závěr se hostům podařilo znovu sevřít několikrát domácí v jejich třetině, ale vyrovnávací gól z toho nepadl. Výhra 4:3 posunula Toronto znovu do pozic Play off.

Zbavili jsme se neúspěšného oslabení pomocí toho, že prostě nejsme vylučovaní. Proti Winnipegu a Detroitu jsme měli dohromady pouze 2 vyloučení!! Otázka je, jak to bude vypadat, až přijde 5-6 oslabení za zápas.

V příštím týdnu změří hráči Leafs dvakrát síly s Buffalem a v sobotu přivítají New York Rangers.