Leafs v zápase věnovaném kanadské armádě nestačili na Rangers

Toronto Maple Leafs nevstřelilo v sobotním zápase na domácím ledě proti New Yorku Rangers ani jednu branku a podlehlo svému soupeři 0-3.

Maple Leafs tak prohráli druhý zápas v řadě po předchozí čtyřzápasové sérii výher. Teprve podruhé v této sezoně přitom Leafs nevstřelili svému soupeři ani jednu branku. Po pěti výhrách v řadě na domácím ledě si Leafs navíc proti Rangers nedokázali vytvořit příliš mnoho kvalitních brankových příležitostí.

V první třetině sobotního zápasu, který byl věnován kanadské armádě, se hrál taktický hokej s minimem šancí na obou stranách. Tomu odpovídal také poměr střel, který vyzněl lépe ve prospěch Rangers v poměru 8-5.

Ve druhé třetině si hosté vypracovali dvoubrankový náskok. V polovivě 4 minuty zakončil přečíslení 3 na 1 Michael Rupp a v čase 16:28 zvýšil na 2-0 pro Rangers Brian Boyle, který překvapil Gustavssona střelou zápěstím od pravého mantinelu.

Rangers začali přehrávat domácí Leafs tvrdou hrou a narůstala také střelecká převaha hostů. Po dvou třetinách byl poměr střel 22-12 ve prospěch Rangers. Toronto navíc srážel vysoký počet ztracených kotoučů a nepřesná rozehrávka.

Ve třetí třetině přidal třetí branku Rangers Derek Stepan a bylo prakticky rozhodnuto. Navíc Rangers měli před tímto zápasem bilanci 19-1-1 v zápasech, ve kterých po dvou třetinách vedli.

„Byli jsme celý večer o půl kroku pozadu,“ řekl po zápase kouč Maple Leafs Ron Wilson. „Potřebovali jsme naši rychlost, abychom s nimi mohli bojovat. Oni nám ale nepovolili dostat se do tempa.“

„My jsme prostě neměli energii hrát tak, jak bychom potřebovali.“

Šestý zápas v řadě začal v brance Toronta Jonas Gustavsson, který si proti Rangers připsal 27 zásahů ze 30-ti střel. Možná se trochu čekalo a před zápasem se o tom také spekulovalo, že by proti Rangers mohl nastoupit James Reimer, který v posledních zápasech seděl pouze na střídačce a navíc Leafs hráli v pátek na ledě Buffala. To se ale nakonec nestalo.

Třetí zápas v řadě zůstal první útok Leafs bez bodu. Navíc si dvojice Phil Kessel a Joffrey Lupul připsala za poslední dva zápasy čtyři záporné body v hodnocení +/-.

„Bylo to frustrující,“ řekl po zápase Kessel. „Oni hráli dobře a my jsme neměli nic, co by na ně platilo. Náš útok nehraje několik posledních zápasů dobře. Musíme to vyřešit.“

Leafs dokázali alespoň ubránit obě dvě přesilové hry Rangers a celkem šest zápasů v řadě již neinkasovali branku v oslabení.

Před zápasem klub Toronto Maple Leafs uctil příslušníky kanadské armády a věnoval jim včerejší zápas.

Držité sezonních permanentek pak přepustili svá místa v hale 450-ti členům kanadské armády a jejich rodinným příslušníkům jako poděkování za službu své zemi.

Hráči Maple Leafs si na počest kanadské armády oblékli na rozbruslení speciální sadu dresu napodobující vojenské maskování. Těsně před zápasem proběhl ceremoniál, při kterém se ze stropu Air Canada Centre spustili čtyři vojáci z blízké základy v Trentonu. Poté byl na ledovou plochu přizván náčelník generálního štábu obrany, generál Walter J. Natynczyk a další členové kanadské armády, aby vhodili slavnostní buly. Kotouč jim k tomu přivezl bývalý hráč Maple Leafs Dave Williams v armádním vozidle.

„Je pro nás ctí poznat a hostit odvážné členy kanadských sil,“ řekl President a GM Maple Leafs Brian Burke. „Oni byli tak laskaví a pohostili nás v Afghánistánu a nyní máme tu čest mít je v naší budově.“

„MLSE má dlouhodobé vazby s těmi, co slouží naší zemi a vazby Maple Leafs a kanadské armády dosahují až na začátek historie této organizace,“ řekl Tom Anselmi, výkonný viceprezident MLSE. „Jsme pyšní, že můžeme hostit všechny tito hrdiny a vědět, co všechno udělali pro naši zemi.“

Burke, Anselmi a také například Luke Schenn a další současní i bývalý hráči Maple Leafs podnikli mnoho cest do Afghanistánu, aby podpořili kanadské vojáky, kteří tam působili.

V historii Maple Leafs bylo několik členů kanadské armády. Zakladatel Maple Leafs Conn Smythe byl majorem kanadské armády a válčil v první i ve druhé světové válce. Dalšími hráči Maple Leafs, kteří sloužili v kanadské armádě byli například členové síně slávy Turk Broda a Syl Apps.

Po zápase byli pozváni všichni členové kanadské armády na ledovou plochu ke společnému focení s hráči Maple Leafs.