Matt Frattin dovedl Leafs k výhře v Buffalu

20130129

Toronto Maple Leafs vyhráli v úterním zápase na ledě Buffala Sabres 4-3 v prodloužení.

Hlavní postavou zápasu byl útočník Maple Leafs Matt Frattin, který se dvakrát střelecky prosadil včetně vítězné branky 1,5 vteřiny před koncem prodloužení.

Frattin tak jasně ukazuje, kde by měl v letošní sezoně hrát.

Těsně před úvodním zápasem letošní sezony ho kouč Maple Leafs Randy Carlyle vyškrtl ze sestavy a poslal k Marlies do AHL. Frattin se do sestavy Leafs vrátil po zranění Joffrey Lupula a od té doby dělá vše proto, aby se již v týmu udržel. Ve třech odehraných zápasech vstřelil 3 branky, na další dvě přihrál a připsal si +2 body v hodnocení +/-. Včerejší zápas byl jeho prvním v NHL, ve kterém vstřelil více než jednu branku.

A kouč Randy Carlyle je ze hry Matta Frattina nadšený. Podle kouče je jeho současná forma odrazem jeho práce v AHL.

„Jeho hra je založená na tom, jak využívá těla. Pak je víc na puku a dostává se do šancí,“ řekl Carlyle.

„Musíte to cítit, že získáte bod navíc. Byl to skvělý individuální výkon. Trefil jediné místo, kudy mohl projít puk do sítě.“

Při vítězné brance si Frattin nabruslil z levého křídla před brankáře Sabres Ryana Millera a mezi jeho vyrážečkou a tělem poslal kotouč do sítě.

V posledních vteřinách prodloužení by se hodně hráčů na jeho místě snažilo šetřit čas a připravit se na nájezdy. Ale ne tak Frattin.

„Pokud je ještě čas na hodinách, tak je pořád čas vstřelit branku,“ řekl Frats po zápase. „Jestliže máte jakoukoliv příležitost vstřelit branku, tak si pro ni musíte jít.“

Také kapitán Maple Leafs Dion Phaneuf žasl nad Frattinovou brankou.

„Měl jsem nějakou představu kolik zbývá času,“ řekl Phaneuf po zápase. „Ale nevěděl jsem, jak moc těsné to je.“

V polovině první třetiny se poprvé v dresu Maple Leafs trefil Jay McClement, který si před brankovištěm zpracoval odražený kotouč od břevna Millerovi branky po střele Nazema Kadriho a kolem Millera ho poslal do branky.

Za pět minut vyrovnal na 1-1 domácí kapitán Jason Pominville, který v přesilové hře využil závaru před brankou Jamese Reimera a trefil přesně nad levé Reimerovo rameno.

V polovině třetí minuty druhé třetiny poslal domácí do vedení 2-1 Andrej Sekera, který si nabruslil na přihrávku Drew Stafforda a po backhandové kličce zavěsil pod víko.

Ve 4. minutě druhé třetiny přišla první velká chvíle Matta Frattina. Po rychlém brejku, který sám ve vlastním pásmu rozjel, dorážel střelu Cody Fransona. Miller odrazil kotouč přímo na hůl Frattina a ten ho pohotově poslal do domácí branky.

V polovině sedmé minuty druhé třetiny dokončil obrat skóre ve prospěch Leafs Cody Franson. Phil Kessel vrátil z rohu kluziště kotouč zpět na modrou čáru, kde byl připavený Franson a střelou zápěstím prostřelil klubko hráčů před Millerem, 3-2 Leafs. Brankář Sabres měl v ten moment zcela zakrytý výhled.

Na konci druhé části hry zastavil James Reimer důležitým zákrokem samostatný únik Steve Otta. Reimer pochytal v zápase 29 střel a připsal si druhou výhru v sezoně.

„Reims hraje skvěle,“ pochválil brankáře Dion Phaneuf. „Minulý zápas jsme mu moc nepomohli. Dnes večer jsme ho potřebovali při tom brejku, to se stane v zápase. V žádném zápase se nestane, že byste 60 nebo 65 minut neudělali chybu a on tam byl připravený.“

Nováček Mikhail Grigorenko vyrovnal na začátku osmé minuty třetí třetiny na 3-3. A branka opět padla po dorážce. Reimer nejprve vyrazil střelu Mike Webera od modré čáry a Grigorenko trefil zadovkou přesně mezi Reimerovy betony.

Zápas nakonec dospěl do prodloužení i přes velkou šanci Jay McClementa tři a půl minuty před koncem třetí třetiny. Výhrou Leafs srovnali bilanci na 3-3-0 a ukončili dvouzápasovou sérii proher.

Ve čtvrtek nastoupí Toronto na domácím ledě proti Washingtonu Capitals.