Leden: Průměrný začátek sezony

maple leafs - shrnutí týdne

Máme za sebou první měsíc nové sezony 2012-2013. Po prohlášení šéfů NHL a NHLPA o dohodě na nové CBA se rozeběhly tréninkové kempy všech týmů NHL.

Torontem těsně před začátkem tréninkového kempu a nové sezony otřásla zpráva o odvolání GM Briana Burkea. Nepochopitelný krok majitelů se v médiích i nás na webu probíral několik dnů a nebylo jisté jak na to zareagují hráči.

Atmosféra se nakonec uklidnila. Tréninkový kemp musel být zkrácen na necelý týden a zároveň se obešel bez přípravných zápasů. To ovšem znamenalo pro kouče obtížnou situaci při výběru správné sestavy pro úvodní zápas 19. ledna na ledě Montrealu Canadiens. V tréninkovém kempu se velmi dobře ukázal Mike Kostka, který se nakonec protlačil do zahajovací sestavy také díky zranění Jake Gardinera, který po prosincovém otřesu mozku nebyl ještě zcela fit. Do zahajovací sestavy se nakonec vešli tři hráči farmářského týmu Marlies z AHL, společně s Kostkou také útočník Leo Komarova a do branky se postavil Ben Scrivens.

Hned první zápasy Maple Leafs herně příliš nepřesvědčili. Torontu se zkraje sezony daří více na hřištích soupeřů, zatímco doma si Leafs připsali první výhru až ve třetím zápase.

V prvním zápase nové sezony Leafs nastoupili na ledě Bell Centre proti Montrealu Canadiens. Torontu se podařilo využít dvě přesilové hry, které se ukázali jako rozhodující v tomto zápase. Leafs nakonec vyhráli 2-1. V obraně Toronta překvapil velký prostor pro Mike Kostku, který v prvním obranném páru společně kapitánem Dionem Phaneufem odehrál nejvíce času na ledě.

Den po úvodním zápase nové sezony ohlásil nový GM Maple Leafs Dave Nonis, že tým podepsal s útočníkem Joffrey Lupulem prodloužení smlouvy na pět let.

V následujícím zápase Leafs nastoupili poprvé na domácím ledě Air Canada Centre. Soupeřem jim byl tým Buffala Sabres. Zápasu předcházel tradiční nástup vojenské jednotky 48th Highlanders a slavnostní vhazování puku až z mezinárodní vesmírné stanice ISS. Proti Buffalu se Leafs nedokázali celý zápas střelecky prosadit a i přes výraznou střeleckou převahu prohrávali až do 59. minuty 0-2. Necelé dvě minuty před koncem zápasu se podruhé v sezoně trefil Nazem Kadri. V poslední minutě měli Leafs další příležitosti na srovnání skóre, ale to se nestalo. Hlavním příčinou prohry jsou nevyužité přesilové hry, ale se Leafs nedaří zatím po celou sezonu a také skvělý Ryan Miller, který vychytal svou 28 výhru ze 42 zápasů proti Leafs.

Za dva dny nastoupili Leafs ke svému třetímu zápasu v sezoně, tentokrát na ledě Pittsburghu Penguins. Poprvé se do branky Leafs postavil James Reimer a hned týmu pomohl 28 zásahy k výhře na ledě jednoho z favoritů Východní konference. První branku v dresu Maple Leafs vstřelila letní posila týmu James van Riemsdyk, který se proti Pens trefil hned dvakrát. Skórovali také Clarke MacArthur, Mikhail Grabovski a Tyler Bozak.

Proti Penguins se zranil jeden z nejdůležitějších hráčů týmu, Joffrey Lupul. Toho trefila střela Diona Phaneufa tak nešťastně, že mu zlomila předloktí a Lupul bude chybět minimálně šest týdnů.

Přišly dva zápasy, které se Torontu vůbec nevydařili. Ve čtvrtek 24. ledna hráli Leafs a domácím ledě s NY Islanders. Po první fantastické třetině vedli 3-1 a navíc v posledních minutách této třetiny nevyužili přesilovou hru 5 na 3. Mohl to být velmi snadný zápas a dva body pro Leafs. Místo toho to byl kolaps, který Leafs téměř zopakovali o den později na ledě NY Rangers. Zpět k Islanders. Pěti brankami hosté otočili skóre na 6-3 v jejich prospěch. Zápas ještě zdramatizoval Matt Frattin, který nastoupil ke svému prvnímu zápase v dresu Leafs v této sezoně po zranění Joffrey Lupula, ale hosté si výhru pohlídali.

Také proti Rangers ztratili Leafs vedení po první třetině, tentokrát 2-0. Ve druhé a třetí třetině domácí Rangers pěti brankami otočili na 5-2 v jejich prospěch a nedali Leafs šanci.

Poslední lednový týden naštěstí Leafs zastavili sérii proher a uspěli na ledě Buffala Sabres 4-3 v prodloužení a na domácím ledě proti Washingtonu Capitals 3-2. Oba dva zápasy rozhodl Matt Frattin, který se zdá využije zranění Joffrey Lupula a usadí se natrvalo v sestavě Leafs. Proti Buffalu Frattin 1,5 vteřiny před koncem prodloužení. První branku v dresu Maple Leafs vstřelil v tomto zápase Jay McClement, další letní posila Leafs. Také Cody Franson se prosadil poprvé v sezoně. Frattin vstřelil dvě branky.

Proti Washingtonu Leafs prohrávali po dvou třetinách 1-2. Ve třetí třetiny nejprve Nikolai Kulemin svou první brankou v sezoně vyrovnal na 2-2 a 10. minut před koncem zápasu rozhodl svou čtvrtou branku v sezoně Matt Frattin o výhře Leafs 3-2.

Bilance Leafs v lednu byla 4-3-0. Osm bodů znamenalo průběžně sedmé místo ve Východní konferenci a 53,12% šanci na playoff podle webu sportsclubstats.com