Leafs přehráli Flyers, ale ztratili Reimera

20130211

Toronto Maple Leafs porazilo v pondělním zápase na domácím ledě Philadelphii Flyers jednoznačně 5-2.

Leafs v zápase brzy prohrávali, ale kapitán Maple Leafs Dion Phaneuf svou přesnou dělovkou později v první třetině vyrovnal. Obrat si Leafs přichystali na začátek druhé třetiny, kdy se během 28 vteřin trefili Colton Orr a Matt Frattin a pojistku přidal za další necelé čtyři minuty Clarke MacArthur.

To už stál v brance Toronta Ben Scrivens, který po čtyřiadvaceti odehraných minutách střídal Jamese Reimera. Ten si při jednom ze zákroků poranil koleno a musel být odveden za pomoci spoluhráčů a masérů do šatny.

Pátou branku Toronta přidal na začátku třetí třetiny James van Riemsdyk, pro kterého to je první branka proti svému bývalému klubu.

V poslední minutě zápasu už pouze korigoval na konečných 2-5 z pohledu Philadelphie Tye McGinn.

Toronto vyhrálo teprve druhý zápas ze šesti na domácím ledě (2-4-0), ale celkem již čtvrtý zápas v řadě.

Brankář James Reimer si poranil své koleno při jednom ze zákroků na začátku druhé třetiny, kdy v rozkleku pokryl střelu Claude Girouxa. Po několikaminutové diskuzi s masérem musel Reimerovi pomoct z ledu obránce John-Michael Liles.

„Ještě že nejsem příliš citlivý člověk,“ řekl po zápase náhradní brankář Ben Scrivens. „Moje první myšlenky byly obavy o Jamese. Je to můj přítel a spoluhráč a nechcete vidět, jak se někdo zraní. Doufal jsem, že se chystá skočit zpátky.“

„Jakmile bylo jasné, že se tak nestane tak se musíte začít soustředit a prostě se připravit na první zásah.“

Scrivens nakonec pochytal 32 ze 33 střel Flyers. Překonal ho až 32 vteřin před třetí sirénou z dorážky Tye McGinn.

„Je vždy těžší jít na led studený, ale to je prostě dáno tím, že jsi náhradník. To je to, na co musíš být připraven. Musíš se prostě pokusit dát týmu nejlepší šanci vyhrát a já měl štěstí, že mi kluci k tomu pomohli.“

Leafs už po 38 vteřinách hry prohrávali 0-1. Obránci nepokryli dostatečně před brankovištěm stojícího Wayna Simmondse, který nejprve tečoval střelu Luke Schenna od modré a poté ji ještě stačil dorazil za bezmocného Reimera.

Šest minut před koncem první třetiny brankář Ilya Bryzgalov ještě stačil vytěsnit střelu Mikhaila Grabovskiho mimo branku, ale za necelou minutu již inkasoval.

Útočník Leo Komarov zavezl kotouč do pásma, otočkou se zbavil obránce a přihrál najíždějícímu Phaneufovi, který prostřelil Bryzgalova střelou bez přípravy. Perfektní práci odvedl Nikolai Kulemin, který před Bryzgalovem perfektně clonil.

Necelé čtyři minuty před první sirénou se vyznamenal James Reimer, který při přesilovce Leafs zneškodnil obrovskou šanci Matta Reada svým levým betonem.

Na začátku druhé třetiny Leafs zápas otočili třemi brankami v rozmezí 4:10. Nejrpve Colton Orr dorazil střelu Frazera McLarena a za 28 vteřin Matt Frattin tečoval střelu Codyho Fransona od modré čáry, kterou ještě před tím lehounce ztlumil Nazem Kadri.

Obě branky Leafs padli po podobných situacích. Hráči Flyers nedokázali na několikátý pokus vyhodit kotouč z obranného pásma. Leafs ho vždy zachytili u levého mantinelu, nebo na modré čáře a následná střela od modré čáry byla doražena nebo tečována v těsné blízkosti brankoviště.

Na začátku sedmé minuty našel Nazem Kadri krásnou přihrávkou před brankou volného Clarka MacArthura a ten vyhnal Bryzgalova z branky, 4-1 Leafs.

Leafs se ve druhé polovině druhé třetiny museli bránit pětiminutovému oslabení po vyloučení obránce Korbiniana Holzera, který dostal vyšší trest za naražení na mantinel. Největší šanci Flyers, Brayden Schenn úplně volný před Scrivensem, pokryl brankář Leafs krásným zákrokem lapačnou.

Na začátku třetí třetiny se trefil do branky svého bývalého týmu James van Riemsdyk, který se natlačil před Briana Bouchera z levého křídla a po backhandové kličce lehce usměrnil kotouč do branky, 5-1 Leafs.

Po první né úplně vydařené třetině Leafs zbytek zápasu ovládli. Zvládli kritický moment po zranění Jamese Reimera a dlouhé oslabení později ve druhé třetině a zaslouženě vyhráli.

Příští zápas hrají Leafs ve čtvrtek na ledě Caroliny Hurricanes.