Leafs vyhráli po třetí, otočili zápas proti Sens

20131005

Toronto Maple Leafs vyhrálo v sobotu třetí zápas v nové sezoně. Proti Ottawě Senators museli Leafs otáčet nepříznivé skóre 2-4, nakonec se ale mohli domácí hráči radovat z výhry 5-4 po samostatných nájezdech.

Po třetí v posledních čtyřech sezonách tak Maple Leafs otevírají novou sezonu bilancí 3-0. V sezoně 2011-12 Leafs také začali základní část bilancí 3-0-0 a v sezoně 2010-11 dokonce 4-0-0. V obou ročnících ovšem Toronto chybělo v playoff.

V sobotním úvodním zápase na domácím ledě nepodala obrana Maple Leafs příliš dobrý výkon, na což doplatil brankář James Reimer. Krátce po polovině zápasu inkasoval během 15 vteřin dvě branky a za stavu 2-4 musel přenechat své místo Jonathanu Bernierovi. Ten po zbytek zápasu pochytal všech 15 střel, které na něj hráči Senators vyslali a dovedl tak domácí tým ke třetí výhře v sezoně.

„Trenéři tady nejsou od toho rozpitvávali výhry. Nesnažme se to příliš analyzovat,“ řekl po zápase kouč Maple Leafs Randy Carlyle. „Nehráli jsme na úrovni, na které jsme schopni hrát. Myslím, že to byl takový zápas, ve kterém jsme hráli pouze částečně a lajdácky. I přesto jsme dokázali najít způsob jak získat dva body.“

„Takže to bereme a jdeme dál,“ dodal kouč.

V brance Toronta dostal pro první zápas na domácím ledě přednost James Reimer, který chytal velmi dobře v úvodním zápase nové sezony na ledě Montrealu Canadiens. V sobotním zápase mu ale spoluhráči příliš nepomohli a tak musel krátce po polovině zápasu pustit do klece svého parťáka Berniera.

„Bylo to těžké. Měl jsem pár dobrých zákroků, ale dva puky nějak proklouzly do branky. Možná trochu smůly. Na druhou stranu jako brankář jste poslední obrannou linií, takže tam musíte být a musíte najít způsob, jak ty puky zastavit,“ řekl po zápase James Reimer, který si nakonec připsal 17 zásahů z 21 střel.

Po příchodu Jonathana Berniera se obrana zlepšila a Bernier si nakonec poradil se všemi střelami hostů.

„Neměl moc odrazů od sebe. Když měl zákrok, tak kotouč zůstal buď v jeho rukavici, nebo byl schopný ho zastavit jinak. Dokázal kontrolovat puky, to nám dovolilo opustit box. Nebylo tam kolem branky tolik divokých šťouchanic. Kloubou dolů,“ popsal rozdíly obou brankářů kouč Carlyle.

Po celý zápas se hrál velmi bruslařský hokej ve velmi slušném tempu a s obranami si ani jeden z týmů přliš těžkou hlavu nedělal.

V páté minutě zápasu se Maple Leafs ujali vedení 1-0 po krásné kombinaci Dave Bollanda, který backhandem našel volného Masona Raymonda.

Už za tři minuty bylo srovnáno, když si obránce Jared Cowen sjel z modré čáry k zadnímu mantinelu a zpětnou přihrávkou našel mezi kruhy najetého Kyle Turrise, 1-1. Krátce po polovině první třetiny hosté již vedli. Tentokrát si Kyle Turris nabruslil s kotoučem do pásma, před brankou nedokázal Cody Franson zabránit maličkému Cory Conacherovi ve střele a kotouč proklouzl Reimerovi do branky, 1-2.

Dvě a půl minuty před koncem první třetiny dostali Maple Leafs možnost hrát 10 vteřin dlouhou přesilovou hry 5 na 3 a těsně po jejím uplynutí už v klasické přesilové hře 5 na 4 srovnal Nazem Kadri svou první brankou v sezoně na 2-2.

V polovině zápasu přišlo osudných 15 vteřin pro Jamese Reimera. Brankář Toronta nejprve neudržel střelu Clarke MacArthura, Kyle Turris vrátil kotouč zpoza branky mezi kruhy a Jared Cowen překonal Reimera střelou zápěstím, 2-3.

O několik momentů později neudržel Reimer poměrně snadnou střelu Marca Methota od levého mantinelu, kotouč se dostal k Jasonovi Spezzovi, který rychlou střelou zvýšil na 4-2 pro svůj tým.

Do branky Maple Leafs pak nastoupil Jonathan Bernier a kouč Randy Carlyle promíchal sestavu. Do útoku vedle Bollanda a Raymonda posunul Joffreyho Lupula, což se ukázalo jako velmi dobrý tah.

Právě Lupul 17 vteřin před koncem druhé třetiny brankou v přesilové hře zápas ještě zdramatizoval. Po kombinaci celého útoku po levé ruce Craiga Andersona si Lupul přikopl kotouč svou bruslí a střelou k levé tyčce snížil na 3-4.

Ve třetí minutě poslední třetiny pak James Van Riemsdyk vyrovnal na 4-4 po krásné akci Phila Kessela. Ten si ve středním pásmu nadhodil kotouč vzduchem, Tyler Bozak mu ho přiklepl a Kessel z přečíslení dvou na jednoho našel van Riemsdyka, který usměrnil puk do branky.

Maple Leafs byli již v tu dobu lepším týmem a vypracovali si další velmi dobré šance, ale na konci zápasu měli oba týmy možnost zápas rozhodnout.

Pět minut před koncem třetí třetiny se v přesilové hře snažil uvolnil Joffrey Lupul, kotouč se dostal k Nazemu Kadrimu, jehož střela jenom těsně minula branku Ottawy.

V poslední minutě třetí třetiny zachytil rozehrávku hostů ve středním pásmu Paul Ranger, nabruslil si do pásma a jeho tvrdá střela se pouze odrazila od břevna. Hned z protiútoku se dostali hosté do přečíslení dvou na jednoho, ale Dion Phaneuf naštěstí srazil Condrovu přihrávku na volného Jasona Spezzu.

Zápas tak dospěl do prodloužení, ve kterém se krásně uvolnil Dave Bolland krásnou stahovačkou, ale jeho střela opět jenom těsně minula branku Ottawy. V prodloužení byli Maple Leafs střelecky aktivnějším týmem v poměru 5-1, ale rozhodnout se jim nepodařilo. V poslední minutě nastaveného času hráči Toronta navíc promarnili přesilovou hru po vyloučení Jareda Cowena.

V zápase Maple Leafs využili 2 ze 6 přesilovek, zatímco Ottawa měla k dispozici pouze jednu a tu nevyužila.

Ani 65 minut tak nerozhodlo o vítězi a na řadu přišli samostatné nájezdy.

K tomu prvnímu se postavil útočník Mason Raymond a krásnou otočkou překonal Anderson po prvé. Jako první na straně Ottawy se rozjel na Berniera Milan Michálek, ale trefil pouze tyčku a odražený kotouč udržel Bernier pod svými chrániči.

Ve druhé sérii překonal Andersona po zamíchání kotoučem na hokejce Tyler Bozak. Na druhé straně naopak nevyzrál na Berniera Jason Spezza a bylo rozhodnuto.

U prvních třech branek Ottawy v zápase byla dvojice Cody Franson – Morgan Rielly. Pro Riellyho to byl první zápas kariéry v NHL a kouč Carlyle nechal 19-ti letého obránce navzdory -3 bodům v hodnocení +/-stále hrát. Rielly nakonec dostal přes 18 minut na ledě a kouč byl s jeho hrou vcelku spokojený.

„Jak zápas pokračoval, tak se zlepšoval. Musíme vidět víc, čeho je schopný.“

20131005_48th Highlanders

Zápasu předcházel slavností úvod, během kterého na ledě pochodovala vojenská kapela 48th Highlanders za doprovodu bubnů, trubek a dudů.

Pak už hlasatel Andy Frost představoval divákům jednotlivě každého hráče týmu, kteří vstupovali na led skrz poloviční logo klubu, na kterém se zobrazovalo jméno daného hráče.

Před halou zase stovky fanoušků Maple Leafs sledovali zápas na velkoplošné obrazovce stejně tak, jako na jaře při bojích v playoff.

V úterý nastoupí Maple Leafs opět na domácím ledě proti Coloradu Avalanche.20131005_pre-game ceremony2