Leafs vs Red Wings. První kolo playoff 1993 a neuvěřitelný zvrat událostí

1993 nikolai_borschevskiJoeův příběh

Joe Bowen mluví ve své vzpomínce před dnešním zápasem Maple Leafs na domácím ledě proti Red Wings o brance Nika Borschevskyho v prodloužení sedmého zápasu prvního kola playoff 1993 proti Red Wings. Podle mnohých se jedná o nejdůležitější branku Maple Leafs od začátku 70-tých let.

Pojďme si 10 dní před Winter Classsic přiblížit rivalitu mezi Maple Leafs a Red Wings.

Neuvěřitelný zvrat událostí

Navzdory rekordním 99 bodům v základní části skončili Maple Leafs třetí ve své Norrisově divizi za prvním Chicagem Blackhawks a druhým Detroitem Red Wings. To jim zajistilo souboj právě s Red Wings v prvním kole playoff.

I přes úspěch v základní části nebyli Leafs považováni za hrozbu pro ofenzivní sílu Red Wings, v jejichž sestavě zářili hráči jako Steve Yzerman s 58 brankami, Dino Ciccarelli s 41 brankami, Sergei Fedorov s 34 brankami, Paul Ysebaert také s 34 brankami nebo Ray Sheppard s 32 brankami. A to už vůbec nezmiňujeme superstar v obraně Paul Coffey a vycházející hvězdu Niklase Lidstroma.

V sestavě Maple Leafs nebyla žádná výrazná hvězda snad kromě kapitána Wendela Clarka a Douga Gilmoura, který právě v této sezoně 1992-93 vytvořil klubový rekord v počtu bodů v jedné sezoně (127 bodů). Pak tu byl Mike Foligno, veterán se 14-ti sezonami v NHL, Peter Zezel, pro kterého ovšem sezoně 1992-93 byla tou poslední výraznější sezonou v jeho kariéře anebo Glenn Anderson, pro kterého ale platí to samé co pro Zezela.

V únoru ovšem provedl GM Cliff Fletcher trejd, který všechno změnil. Do Buffala putoval brankář Grant Fuhr a pátá volba v draftu a výměnou do Toronta přišel dvakrát 40-ti brankový střelec Dave Andreychuk, brankářský veterán Daren Puppa a volba v prvním kole.

Vysoce favorizovaní Red Wings začali sérii dvěma výhrami na domácím ledě Joe Louis Areny se skóre 6-3 a 6-2. V prvním zápase Maple Leafs ztratili navíc pozdějšího hrdinu Nikolaie Borschevskyho, který si poranil oko.

Zpět na domácím ledě Maple Leaf Gardens vedl úžasným výkonem brankář Felix Potvin Toronto ke dvěma výhrám 4-2 a 3-2, které znamenali srovnání série na 2-2.

V pátém zápase Maple Leafs omráčili Red Wings na jejich ledě výhrou 5-4 v prodloužení. O víteznou trefu se postaral Mike Foligno. Byl to opravdový šok pro Detroit. V zápase totiž Leafs prohrávali již 1-4, ale nakonec dokázali zápas otočit ve svůj prospěch.

V šestém zápas Leafs jenom sledovali, jak Red Wings ničí jejich naději na ukončení série v Torontu ponižujícím způsobem a výpraskem 7-3.

Scéna pro zápas číslo 7 v Detroitu byla připravena. V první třetině si vyměnili branky Glenn Anderson a Paul Ysebaert. Ve druhé třetině poslal Red Wings do vedení 2-1 Shawn Burr. Obránce Toronta Bob Rouse sice dokázal ještě ve druhé třetině srovnat na 2-2, ale přesto odcházeli do druhé přestávky spokojenější hráči Detroitu. Trefil se Dallas Drake. Ve třetí třetině Detroit nedovolil Maple Leafs téměř žádnou šanci a zdálo se, že je sezona Toronta u konce. Ale necelé tři minuty před třetí sirénou překonal brankáře Red Wings Tim Cheveldaeho Doug Gilmour po přihrávce Wendela Clarka, 3-3. A domácím mohlo být ještě hůře. V posledních vteřinách třetí třetiny měl obrovskou příležitost Peter Zezel, který se obtočil kolem domácí branky a jeho střelu z otočky vykopával Tim Cheveldae svou levou nohou z brankové čáry! Nebylo zřejmé jestli kotouč překročil brankovou čáru, nicméně přezkoumání situace u videa si rozhodčí Don Koharski nevyžádal a tak zápas dospěl do prodloužení.

Oba týmy začali prodloužení opatrně a trpělivě čekali až budou moci vyrazit do protiútoku. Ale ani jeden z týmů nechtěl propadnout v útočném pásmu. Pak ale přistála na ledě Joe Louis Areny tradiční chobotnice a v tu chvíli se zdálo, že se Leafs probudili. Leafs napadali v útočném pásmu, Clark získal odražený kotouč u mantinelu a přihrál ho Gilmourovi. Ten našel na pravé straně pásma Boba Rouse, který střílel z vrcholu kruhu pro vhazování. A jeho střelu tečoval Nikolai Borschevsky za záda Tim Cheveldaeho, 4-3 Leafs. V tu chvíli vytryskl ze všech hráčů v modrých dresech gejzír radosti. Borschevsky nastoupil poprvé od svého zranění v zápase číslo 1 a jeho teč šokovala Red Wings a asi i celý hokejový svět.

Vyřazením vysoce favorizovaných Red Wings poslali Maple Leafs zprávu zbytku ligy. Jsme zpět a jsme tady, abychom hráli.

V pozápasové skrumáži byl Todd Gill, který prožil temné dny u Maple Leafs v 80-desátých letech blízko slzám dojetí, když popisoval, co tohle vítězství znamená pro tuto organizaci. Kouč Pat Burns označil výhru v zápase číslo 7 jako „omluvu“ za hororové představení, jakým byl zápas číslo 6. Ale byl to hrdina dne Nikolai Borschevsky, který to shrnul dokonale: „Neuvěřitelné“.