Leafs obrat proti Red Wings neudrželi. Prohráli po nájezdech

20131221

Toronto Maple Leafs prohráli v sobotu na domácím ledě s Detroitem Red Wings předehrávku před novoročním zápasem Winter Classic.

Pro domácí tým začal zápas naprosto katastrofickou první třetinou. V té se Toronto ujalo brankou Codyho Fransona vedení 1-0, pak ale Red Wings začali hrát svou hru a třemi brankami otočili stav na 3-1. Kouč Randy Carlyle reagoval na vývoj zápasu změnou brankáře, po které Leafs dvěma brankami ve druhé třetině srovnali na 2-2 a další brankou ve třetí třetině se dokonce dostali do vedení 4-3. Nakonec ovšem prohráli Maple Leafs 4-5 po samostatných nájezdech.

Po předvedeném obratu a s alespoň jedním vybojovaným bodem měli Maple Leafs o něco více optimističtější náladu, než je zvykem po porážce.

„Bereme ten bod,“ řekl po zápase kapitán Dion Phaneuf. „Když se k tomu vrátíme, tak cítíme, že obrat proti týmu, který se jen tak nevzdává je pro náš klub velkým krokem dopředu. Dnes večer se nám několik věcí opravdu povedlo.“

Mezi ty patřila povedená druhé a třetí třetiny, ve které Leafs třemi brankami v řadě otočili průběžný výsledek z 1-3 na 4-3. Trvalo ale půl zápasu než se domácí hráči probudili.

Ve 12. minutě snížil dělovkou kapitán Dion Phaneuf na 2-3 po nádherné přihrávce Joffrey Lupula a domácí tým ihned ožil. Necelých pět minut před koncem druhé třetiny předvedl možná zákrok sezony Jonas Gustavsson v brance Red Wings proti střele Diona Phaneufa, která už mířila do prázdné branky. Gustavsson ale stihl skokem do brankoviště zázračně vyrazit kotouč svou hokejkou. Ještě před koncem druhé třetiny dostali Maple Leafs příležitost přesilové hry a Joffrey Lupul chytrou střelou k bližší tyčce prostřelil Jonase Gustavssona, 3-3.

V polovině deváté minuty třetí třetiny hostující hráči špatně rozehráli za vlastní brankou, kotouč se dostal k osamocenému Nikolaii Kuleminovi. Jeho střelu ještě dorážel David Clarkson a hráči Red Wings si srazili kotouč do vlastní branky, 4-3 Leafs.

Byl to kompletní obrat po první třetině. V té otevřel skóre zápasu na začátku osmé minuty Cody Franson střelou od modré čáry.

Za necelé dvě minuty srovnal na 1-1 nejlepší hráč zápasu Pavel Datsyuk. Hráči Detroitu pak vstřelili další dvě branky během 9 minut a 11 vteřin. Trefili se Joakim Andersson a Tomáš Jurčo.

Nepovedená první třetina znamenala konec v zápase pro brankáře Jamese Reimera, který pochytal 9 ze 12 střel. Od druhé třetiny ho nahradili Jonathan Bernier, který si připsal 25 zásahů z 26 střel.

„Vstřelili jsme první branku a pak jsme v podstatě zůstali stát a koukali jsme jak hrají,“ řekl po zápase kouč Maple Leafs Randy Carlyle. „Přehráli nás ošklivě v první třetině.“

Reimer byl pochopitelně nespokojen s rozhodnutím Carlylea, které respektoval a také se svým výkonem. V sobotu to byl Reimerův třetí start v řadě. Zatím nejvíc zápasů, které mu Randy Carlyle povolil v této sezoně.

„Rozhodně to nebylo to, co jsme si představovali, to co jsem si představoval já,“ řekl Reimer po zápase. „Prostě dali příliš mnoho branek. Samozřejmě druhý neměl padnout. Byla to samozřejmě moje chyba, stoprocentně. Při třetí brance předvedli pěknou akci, ale myslím, že bych ji častokrát také chytil.“

Druhá branka Red Wings v zápase byla naprosto totožná, jakou Reimer inkasoval ve čtvrtečním zápase proti Phoenixu Coyotes z hole Martina Hanzala.

Ve druhé a ve třetí třetině vypadali Maple Leafs jako naprosto odlišný tým. Randy Carlyle byl potěšen tím, jak hráči nahazovali kotouč do pásma, točili se v rohu, nutili hráče Detroitu k faulům a jak dvěma brankami srovnali skóre. Bývalý brankář Maple Leafs Jonas Gustavsson nakonec inkasovali čtyři branky z 23 střel.

Podle Diona Phaneufa hráči mezi sebou mluvili o lepším výkonu ve druhé třetině. To se nakonec také ukázalo na ledě a Randy Carlyle, že po tak trochu ošklivé brance Davida Clarksona Leafs vedení v zápase udrží.

To se ovšem nestalo a místo toho Red Wings necelých sedm minut před koncem třetí třetiny na 4-4. Trefil se Tomáš Tatar po tom, co Niklas Kronwall vyhrál souboj o kotouč na modré čáře, nahodil puk na branku Leafs a Tatar měl dostatek prostoru k dorážce.

„Udělali jsme chybu a nepodařilo se nám vyhodit kotouč podél hrazení. Jejich hráč se dostal za naši obranu a dorazil to, Pak jsme prohráli po nájezdech. Myslím, že tím jak se zápas celý večer vyvíjel, tak jsme měli štěstí, že jsme získali alespoň jeden bod,“ shrnul Randy Carlyle šestou prohru Leafs z posledních sedmi zápasů.

V první sérii nájezdů neuspěl poprvé v sezoně James van Riemsdyk. Ve druhé sérii neuspěl ani Mason Raymond. Na druhé straně se trefil Daniel Alfredsson a také Pavel Datsyuk a Red Wings vyhráli poprvé v této sezoně po nájezdech.

Sobotní zápas v Torontu byl pouze předehrou k velké a tím myslím opravdu VELKÉ události, která nás čeká 1. ledna. Ale to je ještě daleko. Leafs se zatím soustředí jen na to, co dobré a co špatného vedlo k sobotní porážce v nájezdech.