Příběh jako z Hollywoodu, Leafs otočili zápas na ledě LA

20140313

Toronto Maple Leafs poprvé od 10. ledna 2011 porazili Los Angeles Kings a shodou okolností opět na jejich ledě ve Staples Center. Ve čtvrtek večer dokázali Maple Leafs vymazat dvoubrankový náskok Kings. Na začátku třetí třetiny zlomil nerozhodný stav brankou v oslabení Mason Raymond a Toronto mohlo slavit výhru 3-2.

V první třetině snižoval na 1-2 krásnou brankou v přesilové hře kapitán Dion Phanuef a na začátku druhé třetiny vyrovnal na 2-2 svou druhou brankou v sezoně Carl Gunnarsson.

Výhrou Maple Leafs ukončili osmizápasovou sérii neporazitelnosti Los Angeles. Kings jsou aktuálně se 142 inkasovanými brankami nejlépe bránícím týmem v lize a dvoubrankové vedení v zápase neztratili téměř 12 měsíců.

Jenže Maple Leafs dokázali jejich obranu třikrát prolomit a vybojovat impozantní venkovní výhru navzdory tomu, že málem přišli o oba gólmany. Po první třetině musel odstoupit Jonathan Bernier kvůli zranění v dolní části těla a také James Reimer byl v průběhu zápasu ošetřován po srážce s jedním z domácích útočníků. Reimer nakonec pochytal během 40-ti minut 31 střel LA a byl tím hlavním důvodem úspěchu Maple Leafs.

„Potřebujeme každý bod, který můžeme eventuálně získat,“ řekl po zápase kouč Randy Carlyle. „Jsme ve stejné situaci jako jsou všechny ostatní týmy a prostě jsme našli způsob, jak ty body vykuchat. Dali jsme jim dvoubrankové vedení a pak jsme dokázali vstřelit důležitou branku.“

Klíčový okamžik zápasu po vymazání dvoubrankového náskoku domácích nastal zkraje třetí třetiny. V páté minutě zastavil Reimer již po několikáté v zápase fantastickým zákrokem betonem Anžeho Kopitara v tutové brankové šanci a hned na to zakončoval Mason Raymond přečíslení dvou na jednoho přesnou střelou nad levé rameno Jonathana Quicka.

Jonathan Bernier inkasoval v první třetině dvě branky. Už na konci druhé minuty ho dorážkou překonal Marian Gaborík, který byl před uzávěrkou přestupů vyměněn do LA z Columbusu. Puk se za Bernierova záda odrazil od Gáboríkovy brusle po střele Drew Doughtyho. Na konci páté minuty sice Bernier vychytal Anžeho Kopitara ve stoprocentní příležitosti své pravé tyčky, ale v čase 16:05 přidal Anže Kopitar druhou branku Kings krásnou střelou z pravého křídla v přesilové hře.

Jonathan Bernier ovšem svůj první zápas na ledě týmu, kde strávil prvních pět let své kariéry nedochytal a kvůli nespecifikovanému zranění po první třetině odstoupil. Kouč Randy Carlyle řekl, že už před zápasem Bernier cítil určitou bolest.

Až obdivuhodně ho nahradil James Reimer, který předvedl několik ohromujících zákroků.

„Nehodnotil bych to příliš vysoko,“ řekl Optimus Reim po zápase. „Prostě jsem tam šel a dělal svou práci. Pokaždé, když jdete chytat, tak je to příležitost.“

James Reimer inkasoval v předešlém zápase na ledě San Jose šest branek, ale nedá se říct, že by vyloženě propadl. V případě delší absence Jonathana Berniera je pro Maple Leafs forma Jamese Reimera velmi důležitá. Ve druhé třetině si také Reimer prožil ošetřování lékařů po srážce s domácím útočníkem Jarretem Stollem. Naštěstí byl Reimer v pořádku a mohl zápas dochytat.

V 19. minutě první třetiny dal Torontu naději krásnou brankou v přesilové hře kapitán Dion Phaneuf. Nejprve zatáhl kotouč do útočného pásma Morgan Rielly, který po souboji u hrazení upadl, ale kotouč získal Nazem Kadri. Ten našel úplně volného Diona Phaneufa ve středu hřiště, který po backhandové kličce překonal Quicka střelou nad lapačku.

Maple Leafs přestříleli domácí tým v první třetině 15-10. Ale ve zbytku zápasu byli Kings střelecky aktivnější a nakonec přestříleli Maple Leafs 41-29.

Ve 4. minutě druhé třetiny vyrovnal na 2-2 přesnou střelou těsně nad levý Quickův beton Carl Gunnarsson. Pro Gunnara to byla teprve druhá branka v sezoně.

Brankáři Toronta celkem třikrát v zápase vychytali střelce LA Kings Anžeho Kopitara ve vyložené brankové příležitosti. Nejprve Bernier betonem v první třetině a po něm James Reimer vyrážečkou ve druhé a betonem ve třetí třetině těsně před rozhodující brankou v zápase.

Kopitar pak po své třetí šanci přestal hrát a Leafs se dostali do přečíslení dvou na jednoho, které Raymond zakončil přesnou střelou. Po zápase to Kopitar vysvětloval tím, že ztratil přehled o puku, zatímco kouč LA Kings Darryl Sutter řekl, že myslí, že každý věděl kam se puk odrazil…

Maple Leafs tak zakončili svůj třízápasový trip po Kalifornii s bilancí 2-1-0 a nyní se přesouvají zpět na východní pobřeží, kde nastoupí k dalším dvě zápasům venku. Nejprve se v neděli představí ve Washingtonu a v úterý pak v Detroitu.

3 thoughts on “Příběh jako z Hollywoodu, Leafs otočili zápas na ledě LA

1. Hodně pěkný zápas.Výborný tempo,i nasazení.
    Vynikající oba brankáři,ale Reimer naprosto famózní.
    Ještě si dovolím vyzdvihnout to zakončení Diona – na obránce móóc pěkný.
    Pěkně se na nás kouká,tak ať to vydrží co nejdéle.

2. ta branka Diona byla výstavní. Že umí golfák nám už ukázal, ale že umí blafák, to jsme od něj viděli asi poprvý 🙂

3. Zápas skvělej, No jak tam Dion začal máchat těma ruka, tak jsem se lehce zhrozil a rikal jsem si proc to tam proste nevysmahne 😀 ….ale nakonec jsem zustal v uzasu.

v nedeli s Washingtonem ve 20:00!!!