Nepovedená první třetina stála Toronto zápas na ledě Capitals

20140316

Toronto Maple Leafs prohráli nedělní zápas na ledě Washingtonu Capitals 2-4 především kvůli nepovedené první třetině, ve které domácí tým vstřelil tři branky v rozmezí 5:10.

Domácí Capitals přestříleli Toronto v první třetině 14-2. Už v 9. minutě vedli Capitals po brankách Troy Brouwera, Jasona Chimery a Joela Warda už 3-0. Přesto dokázali Leafs ještě v první třetině snížit zásluhou Troy Bodieho na 1-3.

Ve druhé třetině se obraz hry zcela otočil. Byli to Leafs, kteří v prvních 15-ti minutách druhé třetiny přestříleli Washington 16-1 a přidali také svou druhou branku. Na začátku deváté minuty druhé třetiny přidal kontaktní branku Dion Phaneuf a Maple Leafs se vrátili zpět do zápasu.

Následně Maple Leafs promarnili obrovskou příležitost k vyrovnání v podobně tří přesilových her v řadě. Ve druhé třetině nakonec Toronto přestřílelo domácí tým 20-6, ale vyrovnání se nakonec nedočkalo.

Čtyři vteřiny před koncem třetí třetiny pojistil dva body střelou do odkryté branky domácí Troy Brouwer.

Maple Leafs se podařilo udržet domácí útočnou hvězdu Alexe Ovechkina pouze na jedné střele a mínus dvou bodech v hodnocení +/-. Ovechkin patří s -31 body v hodnocení +/- k nejhorším hráčům v celé lize. Hůře na tom je již pouze Nail Yakupov s -33 body.

V první třetině využili Capitals dvě přesilové hry, především kvůli špatnému zónovému krytí obránců. V polovině čtvrté minuty se Cody Franson vysunul příliš vysoko proti Nicklasu Backstromovi. Druhý obránce Dion Phaneuf pak zbytečně vyjel proti Marcusovi Johanssonovi za brankovou čárou, čímž zůstal mezi kruhy volný Troy Brouwer a ten již neměl problém prostřelil Jamese Reimera v brance Toronta, 0-1.

V sedmé minuty neudržel Reimer střelu Karla Alznera od modré čáry, k dorážce se dostal Joel Ward a kotouč se ještě odrazil od brusle v brankovišti stojícího Jasona Chimery, 0-2.

Stejnou chybu jako při první brance udělali obránci Toronta také v 9. minutě, kdy se Paul Ranger vysunul na levé straně příliš vysoko a Tim Gleason nestačil pokrytí ani přihrávajícího Dustina Pennera ani střílejícího Joela Warda, 0-3.

Na začátku 18. minuty překvapil domácího brankáře Jaroslava Haláka rychlou střelou z mezikruží Troy Bodie.

„Zjevně jsme v první třetině hráli hrozně,“ řekl Randy Carlyle. „Vypadalo to, jako bychom stále dřímali. Odpolední zápas nám vzal hodně času, než jsme se dostali do tempa.“

Ve druhé třetině zkoušel kouč Maple Leafs Randy Carlyle míchat s útoky. David Clarkson se posunul do prvního útoku k Bozakovi a van Riemsdykovi. Naopak Phil Kessel nastupoval s Kadrim a Joffrey Lupulem. Leafs začali hrát mnohem aktivněji a odměnou jim byla branka Diona Phaneufa. Kapitán Maple Leafs překonal Haláka nahozením z modré čáry, které zapadlo přesně nad levým betonem brankáře Capitals do branky, 2-3.

Pak ale Maple Leafs nevyužili tři přesilové hry bezprostředně za sebou a vyrovnání se už nedočkali. James Reimer po tom, co inkasoval třikrát z prvních pěti střel pochytal celkem 29 z 32 střel.

„Nebyli jsme v prvních deseti minutách dost dobří,“ řekl Reimer. „Nemůžete dostat tři branky. Nebyli jsme dost hbití. Včetně mě, a to nás stálo zápas.“