22. dubna – den, ve kterém Leafs vyhráli dva Stanley Cupy

19450422Dvaadvacátý duben je dnem, ve kterém Maple Leafs vyhráli dva Stanley Cupy. V rozmezí 17-ti let.

Na konci dubna roku 1945 se v Evropě blížila ke konci druhá světová válka. V Kanadě ovšem vrcholila finálová série playoff Stanley Cupu mezi Torontem Maple Leafs a Detroitem Red Wings.

Poprvé v historii nastoupili v brankách obou týmů ve finálové sérii dva nováčci. V dresu Red Wings to byl osmnáctiletý Harry Lumley a v dresu Maple Leafs šestadvacetiletý Frank McCool, který musel nahradit Turka Brodu, který sloužil v armádě.

První tři zápasy vyhráli Maple Leafs po výsledcích 1-0, 2-0 a 1-0.

Po zápase číslo tři řekl veterán s deseti sezonami v NHL v dresu Detroitu Mud Bruneteau:

„Leafs nemůžou být tak dobří. Musíme vyhrát čtyřikrát v řadě.“

A Red Wings se to téměř povedlo.

Zápas číslo čtyři urval Detroit 5-3 navzdory hattricku Teda „Teedera“ Kenedyho. V následujících dvou zápasech vychytal Harry Lumley shutout (2-0 a 1-0). Maple Leafs se tak nepodařilo získat Stanley Cup na domácím ledě v Maple Leaf Gardens. Naopak Red Wings srovnali sérii na 3-3 a vynutili si sedmý zápas na svém ledě v Detroit Olympia.

V bizarní sérii se téměř opakovala situace z roku 1942. Tehdy Toronto otočilo finálovou sérii po tom, co Leafs prohráli první tři zápasy. Tentokrát to byli Red Wings, kteří srovnali sérii z 0-3 na 3-3. Do té doby navíc ještě ani jednou domácí tým neprohrál sedmý zápas finálové série Stanley Cupu na domácím ledě.

22. dubna 1945 se hrál sedmý zápas na ledě Detroitu. Po dvou třetinách byl vyrovnaný stav 1-1. Necelých osm minut před koncem třetí třetiny rozhodl o výhře Toronta Walter „Babe“ Pratt. Maple Leafs tak získali svůj druhý pohár ve třech letech a celkově pátý Stanley Cup ve své historii.

Po slavném zisku Stanley Cupu v roce 1942 řekl bývalý hráč a tehdejší kouč Maple Leafs Hap Day:

„Další takový zážitek se už nikdy nestane.“

Ovšem o tři roky později k němu měli Red Wings opravdu blízko. Až branka Babe Pratta zachránila Maple Leafs od stejného kolapsu, který prožili Red Wings v roce 1942.

V pěti ze sedmi zápasů vychytal jeden z brankářů čisté konto. Třikrát se to povedlo Frankovi „Ulcers“ McCoolovi. Do dnešního dne drží Maple Leafs a Red Wings z finálové série 1945 rekord NHL v počtu nejméně nastřílených branek v sedmizápasové sérii playoff. Oba týmy vstřelili dohromady pouze 18 branek, 9 na každé straně.

Diváci v Detroitu po prohře v sedmém zápase skandovali „My chceme Lumleyho“ a zatímco Maple Leafs slavili na ledě se Stanley Cupem, pokleslý brankář Red Wings přišel zpět na led pozdravit diváky. Lumley nakonec prožil skvělou kariéru. Odchytal celkem 803 zápasů v NHL. V rozmezí sezon 1952-56 chytal také v dresu Maple Leafs. V sezoně 1953–54 dokonce získal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře. V roce 1980 byl uveden do hokejové síně slávy.

Naopak Frank McCool odchytal v následující sezoně pouze 22 zápasů. Po návratu Turka Brody v lednu 1946 se na led již nedostal a kvůli vředům ukončil kariéru. Vředy nakonec stály také za jeho smrtí 20. května 1973.

19620422

22. dubna 1962, téměř na den přesně po 11-ti letech od slavné branky Billa Barilka ve finále 1951 proti Montrealu Canadiens se Toronto Maple Leafs radovalo ze svého dalšího Stanley Cupu. Ve finálové sérii porazili Leafs obhájce Stanley Cupu z předešlé sezony Chicago Black Hawks v šesti zápasech.

V prvních dvou zápasech na ledě Maple Leaf Gardens vyhráli Leafs 4-1 a 3-2. Série se přesunula na led Chicago Stadium, kde uspěli domácí Black Hawks (ano tehdy se ještě skutečně tým jmenoval dvouslovně) 3-0 a 4-1.

Série se vrátila zpět do Toronta ke klíčovému zápasu číslo pět. Ten Maple Leafs vyhráli 8-4. Bob Pulford si připsal hattrick a Frank Mahovlich přidal dvě branky a dvě asistence. Osm vstřelených branek byl druhý největší počet vstřelených branek v historii Maple Leafs v zápasech playoff.

Za tři dny se hrál napínavý zápas číslo šest. Po dvou třetinách svítil na tabuli bezbrankový stav 0-0. Až na konci deváté minuty třetí třetiny otevřel skóre domácí Bobby Hull a poslal Black Hawks do vedení. Maple Leafs odpověděli dvěma brankami v posledních deseti minutách zápasu. V polovině 11. minuty vyrovnal Bob Nevin na 1-1. V 15. minutě rozhodl Dick Duff brankou v přesilové hře o zisku desátého Stanley Cupu pro Toronto Maple Leafs. Asistenci si připsali Tim Horton a George Armstrong.

Výhrou proti Chicagu v šestém zápase finále 1962 nastartovali Maple Leafs svou druhou dynastii v NHL. V následujících dvou letech přidali Maple Leafs další dva Stanley Cupy. Celkem tak Leafs získali tři Stanley Cupy v řadě. V roce 1967 vše završili čtvrtým pohárem za posledních šest let.