Turnaj nováčků začal. Maple Leafs si poradili s Ottawou

Hokejová sezona je tady. V předvečer startu Světového poháru zahájili nováčci Maple Leafs svůj každoroční přípravný turnaj. V domácí hale klubu London Knights se mladý tým Maple Leafs utká ve třech zápasech s výběry Montrealu Canadiens, Pittsburghu Penguins a Ottawy Senators.

A turnaj začal pro výběr Toronta vítězně. V prvním zápase letošního ročníku si nováčci Maple Leafs poradili s mladým výběrem Ottawy Senators 2-1 v prodloužení.

Toronto drželo dlouho vedení 1-0 po brance Trevora Moora z konce první třetiny. Moore se prosadil ze samostatného úniku po krásné přihrávce od Dmytra Timashova.

Pět a půl minuty před koncem třetí třetiny srovnal na 1-1 po střele zápěstím útočník Ottawy Stephen Harper a poslal tak zápas do prodloužení.

V pětiminutovém prodloužení tři na tři rozhodl o výhře Toronta útočník Colin Smith, který odehrál 23 zápasů loňské sezony v dresu Maple Leafs. V poslední minutě prodloužení ztratili hráči Ottawy kotouč v obranném pásmu Toronta. Smith se dostal do samostatného úniku a střelou nad lapačku vymetl levý horní roh soupeřovy branky.

V sestavě Toronta se představí mnoho budoucích nadějí Maple Leafs.

Patří mezi ně včerejší střelec první branky Maple Leafs Trevor Moore, který se rozhodl ukončit studia na University of Denver a na konci července podepsal s Torontem profesionální smlouvu. V posledních dvou sezonách v univerzitní lize National Collegiate Hockey Conference (NCHC) zaznamenal 44 bodů ve 40-ti zápasech. Celkem zaznamenal ve třech sezonách NCHC téměř bod na zápas (120 bodů ve 121 zápasech). Podpis nováčkovské smlouvy s rodákem ze slunné Kalifornie je dalším krokem Maple Leafs rozšíření sestavy o mladé naděje a také k celkové přestavbě. Moore je velmi zajímavým hráčem i když ještě nebude plně připravený na vstup do NHL. Na univerzitní úrovni uspěl a je mu teprve 21 let.

Ve včerejším zápase si Moore velmi rozuměl v jednom útoku s Timashovem. Kromě brankové situace v první třetině si připravili brankovou příležitost také na konci třetí třetiny.

„Je dobrým hráčem. Je s ním zábava hrát, protože jsme si tak trochu podobní. Má dobrý přehled na ledě a když jste volný, tak vás najde. Jsme teď dobrými přáteli. Sice máme mezi sebou jazykovou bariéru, ale na střídačce jsme se tomu trochu zasmáli. Ale bylo to dobré, dobře se navzájem doplňujeme,“ řekl Trevor Moore po zápase.

V brance předvedl velmi dobrý výkon Kasimir Kaskisuo. V první třetině zastavil dva nájezdy soupeře a ve druhé třetině odolal při tlaku Ottawy. Kaskisuo působil v loňské sezoně také v univerzitní lize NCHC. Za tým University of Minnesota-Duluth odchytal 39 zápasů s průměrem 1,92 inkasované branky na zápas a s úspěšností 92,3% zásahů. Na dva zápasy oblékl také dres Toronta Marlies v AHL a dá se čekat, že celou letošní sezonu už Kaskisuo stráví v AHL.

O fyzickou hru se v obraně Maple Leafs staral Rinat Valiev, který nastoupil do první obranné dvojice a chodil také na přesilové hry. Jeho fyzická hra byla odpovědí Maple Leafs na tvrdost hráčů Ottawy.

„Je opravdu mladý, ale zachovával klid a velmi dobře četl hru. Pod tlakem dokáže vymyslet skvělou akci. V obraně je spolehlivý. Je skvělým obráncem pro brankáře,“ chválil svého spoluhráče z obrany Kasimir Kaskisuo.

Na téměř domácím ledě se představil také Mitch Marner, nejlepší hráč loňské sezony OHL. Stejné město, stejný led, stejná šatna a možná také stejná skříňka. Přesto to bude pro Mitche Marnera trochu jiné. Včera na sebe neoblékl zelenočerný dres Londonu Knights, který v loňské sezoně dovedl společně se svými spoluhráči k zisku Memorial Cupu, ale zcela nový modrobílý dres Maple Leafs s logem připraveným u příležitosti oslav stoletého výročí založení klubu. A v následujících téměř čtyřech týdnech musí dokázat, že mu místo v sestavě Maple Leafs bude patřit v celé letošní sezoně.

Turnaj nováčků je pro Marnera prvním krokem na této cestě a London je městem, které by mu v tom mohlo pomoci. Marner svůj druhý domov miluje a na zápasy se určitě velmi těší. Přesto mu zápas s Ottawou příliš nevyšel. Dostal se do několika střeleckých příležitostí, ale jeho střely mířily mimo branku. V zápase se Marnerovi nedařilo dostat se do tempa. Senators ve včerejším zápase hráli velmi těsný fyzický hokej, na který ovšem Marner odpověděl svou zvýšenou fyzickou hrou.

„Myslím, že je hráčem, který ví, jak dobře využít své tělo. Dělal to velmi dobře. Několik hráčů odstrčil a vyhrál několik ztracený kotoučů pro své spoluhráče. To je součást toho všeho,“ chválil Marnera kouč Maple Leafs pro tento turnaj Sheldon Keefe.

V Londonu by měl Marner nastoupit ve dvou ze tří zápasů Maple Leafs. Zatím není jisté, jestli to bude už v následujícím zápase dnes večer.

V tom se Maple Leafs utkají s mladým výběrem Montrealu Canadiens v jejichž dresu se představí také obránce Mikhail Sergachev, první volba Canadiens v letošním draftu.