Maple Leafs zakončili turnaj nováčků

Toronto Maple Leafs zakončili v neděli večer turnaj nováčků výhrou 6-5 v prodloužení nad mladým výběrem Pittsburghu Penguins. Pro Toronto to byla třetí výhra v turnaji a srovnání mladých nadějí Toronta se dvěma kanadskými rivaly a s mladým týmem posledních vítězů Stanley Cupu tak dopadlo pro Maple Leafs velmi dobře.

Tématem číslo jedna tohoto turnaje ovšem byla určitě hra Mitche Marnera.

Hráč, kterého si Maple Leafs vybrali svou první volbou na draftu 2015 je známý pro své ofenzivní dovednosti, které předváděl v minulých letech v OHL. Jenže ve dvou zápasech turnaje nováčků, v pátek proti Ottawě a v sobotu proti Montrealu nezaznamenal Marner ani jeden bod. Odehrál tedy špatný turnaj? Vůbec ne.

Marner naopak ukázal jak kompletní jeho hra je. V zápasech pomáhal svým spoluhráčům odlišným způsobem. Velmi dobře se vracel do obrany, vyhrával souboje o kotouč a vytvářel šance rychlými rozhodnutími.

„Často jsem si pomyslel, jak opravdu skvělou akci Marner připravil. Mohli jste si myslel, že se nic neděje, ale on našel způsob, jak připravit akci, která zaujala každého fanouška v hale, hráče obou týmů a všechny trenéry na střídačkách. Má takovou schopnost. Myslím si, že připravil opravdu hodně šancí, podnikl hodně útoků, ale co je nejdůležitější, tak že opravdu tvrdě pracoval. Bojoval, hrál rychle, zkracoval svoje střídání, byl opravdu dobrý a pozitivní na střídačce. Využívali jsem ho v každé situaci a myslím si, že si s tím poradil opravdu dobře,“ chválil Marner kouč Maple Leafs na tomto turnaji Sheldon Keefe.

Jak zápasy Maple Leafs na turnaji probíhali? Všechny zápasy měli společnou jednu věc. V každém zápase dalo Toronto soupeři šanci vrátit se do zápasu, ale Maple Leafs našli pokaždé cestu k výhře.

V zkraje prvních dvou zápasů byli hráči Toronta lepší než soupeř, ale ve třetí třetině nechali Ottawu s Montrealem převzít tempo. Kouč Sheldon Keefe upozornil na chyby, kterými Maple Leafs v pátečním zápase dovolili Ottawě vyrovnat a dovést zápas do prodloužení. Dvě vyloučení na konci sobotního zápasu s Montrealem vedly také k vyrovnanému konci, přičemž Maple Leafs většinu zápasu dominovali.

V neděli Toronto svůj scénář otočilo. Maple Leafs dovolili Pittsburgh jít do vedení 3-0 zkraje druhé třetiny. Následně pěti brankami v řadě otočili zápas ve svůj prospěch. Ale po dalším výpadku na konci třetí třetiny nechali soupeře srovnat. Až branka Jeremyho Bracca ve druhé minutě prodloužení znamenala, že Maple Leafs zůstanou na turnaji nováčků neporaženi.

V sobotním zápase s Montrealem nešlo ignorovat rychlost s jakou hrál Martins Dzierkals. Díky své rychlosti ve středním pásmu připravil dvě brankové šance pro své spoluhráče a připsal si tak dvě asistence. Ve své první sezoně za mořem zaznamenal v klubu Rouyn-Noranda Huskies 67 bodů za 24 branek a 43 asistencí a je velmi rád, že mohl v jedné z juniorských soutěží v Kanadě nastoupit.

„Byl jsem opravdu rád, že jsem v CHL hrál, protože CHL je krokem do NHL a já se chci do NHL jednoho dne dostat. Minulý rok jsem hrál s Nikitou Korostolevem a náš styl je velmi podobný. Na ledě si rozumíme a bylo to vidět. Před dvěma týdny jsem hrál s lotyšským národním týmem a to byla dobrá příprava před tímto turnajem,“ řekl Dzierkals.

Dá se říct, že tím kdo zastínil místní hvězdu Mitche Marnera byl Trevor Moore, který se tak velmi dobře uvedl po svém příchodu z denverské univerzity. V pátečním zápase Moore zářil v útoku s Dmytro Timashovem a Frederikem Gauthierem. Projevila se Mooreova hra s pukem a jeho rychlost, kterou dělal prostor pro své spoluhráče. Jeho schopnosti mu navíc umožnili, aby si velmi rychle porozuměl s jakýmkoliv spoluhráčem, se kterým se od development kempu Maple Leafs setkal.

Dalším krokem pro vedení Maple Leafs po turnaji nováčků bude určit, kdo z mladých hráčů pojede na hlavní tréninkový kemp Maple Leafs, který začne již tento čtvrtek zdravotními testy.