Nepovedený turnaj nováčků. Maple Leafs dvakrát prohráli

Toronto Maple Leafs odehráli minulý víkend dva zápasy v rámci turnaje nováčků. V obou zápasech mladý výběr Toronta vedl po dvou třetinách, ale ani jeden zápas nedokázal dovést do vítězného konce. V pátečním zápase s Montrealem vedlo Toronto po dvou třetinách 2-1, ale po čtyřech inkasovaných brankách ve třetí třetině prohrálo 2-5. V nedělním zápase to už vypadalo téměř na výhru Toronta. Maple Leafs vedli po deseti minutách 3-0. Jenže Ottawa ve třetí třetině třemi brankami srovnala a zápas nakonec vyhrála 4-3 po samostatných nájezdech.

Slabinou mladého výběru Maple Leafs byla především hra v obraně. Dva obránci z tohoto výběru budou v sestavě Toronta Marlies v AHL. Do základní sestavy bude patřit zcela určitě Travis Dermott, který by mohl dokonce nakouknout do NHL a také Andrew Nielsen bude patřit do sestavy Marlies.

Nejvíc otazníků visí kolem Timothy Liljegren. V prvním zápase s Montrealem byl u čtyř inkasovaných branek a udělal několik individuálních chyb. Jeho očekávaná premiéra v dresu Maple Leafs se mu tedy vůbec nevyvedla. Přesto je potřeba mít na paměti, že to byl jeho vůbec první zápas na zámořském kluzišti a jeho vývoj bude ještě několik let trvat. Zatím je velmi těžké předpovědět, jestli Liljegren odehraje příští sezonu v zámoří nebo se vrátí do Švédska.

„Snažím se o tom příliš nepřemýšlet, prostě se snažím hrát svou hru. Budou zápasy, ve kterých nebudu hrát svůj nejlepší hokej (jako včera), ale snažím se tolik nemyslet na to, že jsem byl volbou v prvním kole. V pátek jsem měl několik dobrých střídání, ale samozřejmě jsem udělal také několik chyb. Musím se z toho poučit a posunout se dál. Myslet na to, co přijde,“ řekl Timothy Liljegren po sobotním tréninku.

Přesto dokázal kouč Sheldon Keefe najít na hře Liljegrena „skutečně výjimečné věci“. A to je podstatou tohoto turnaje. Spíše než o celkový výsledek Maple Leafs šlo o to, co hráči ukáží jako jednotlivci.

Z útočníků se krásnou brankou v prvním zápase s Montrealem ukázal Jeremy Bracco. Ukázkovým nasazením v oslabení zaujal také bývalý kapitán Londonu Knights v OHL J.J. Piccinich. Ten možná není považovaný za prvotřídní talent, ale rozhodně se ukázal jako hráč s potenciálem na NHL. Maple Leafs možná našli v Piccinichovi příštího Connora Browna.

V obou víkendových zápasech se trefil Martins Dzeirkals, který patřil k příjemnému překvapení. Lotyšský útočník předváděl neuvěřitelně rychlé zrychlení ve spojení s velmi přesnou střelou. Po působivém představení na minulém juniorském šampionátu je Dzeirkals hráčem, na kterého by se fanoušci Maple Leafs měli v příští sezoně zaměřit.

U obou branek Dzeirkalse byl Vladimir Bobylev, hráč s velmi dlouhou holí, kterou dokázal často překazit přihrávky soupeřů a zároveň předváděl velmi dobrou kontrolu puku. Právě po jeho dvou akcích dokázal Dzeirkals pohotově zakončil brankovou střelou.

V nedělním zápase s Ottawou obránce Timothy Liljegren částečně napravil svůj výkon z pátečního zápasu a rychlou souhrou v přesilové hře Masonem Marchmentem připravil brankovou akci pro Trevora Moorea. Ten se už v minulé sezoně ukázal jako velmi slušný útočník v AHL.

Velmi slušné výkony předvedl brankář Kasimir Kaskisuo. V pátečním zápase s Montrealem byl jednoduše fenomenální. Velmi soustředěným a vyrovnaným výkonem především zkraje zápasu zneškodnil několik šancí soupeře.

Turnaj nováčků předchází každoročně přípravnému kempu Maple Leafs. Dá se čekat, že se mnoho hráčů tohoto výběru ukáže také během přípravy Maple Leafs. Jak se jim bude dařit a jestli někdo z nich zazáří natolik, aby se objevil dříve nebo později v sestavě Maple Leafs v NHL budeme zjišťovat už od příštího víkendu.