Drama do posledních vteřin. Leafs vyhráli nad Devils

Toronto Maple Leafs porazili New Jersey Devils jedinou brankou až tři vteřiny před koncem nastaveného času. Postaral se o ní útočník William Nylander, který tak ukončil své jedenáctizápasové čekání na přesný zásah.

„Věděl jsem jenom, když jsme se dostali na led, že zbývá minuta a už jsme tam chvilku byli. Nevěděl jsem, kolik zbývalo času, když jsem skóroval, ale byl jsem docela unavený. Bylo to několikrát nahoru dolů. Měl jsem málo energie. Naštěstí se puk nemohl vrátit zpět,“ řekl po zápase šťastný střelec.

Kromě Nylandera měli Maple Leafs dalšího hrdinu v brance. Brankář Frederik Andersen pochytal všech 42 střel včetně osmi v prodloužení a připsal si tak své druhé čisté konto v letošní sezoně.

„Myslím si, že pro brankáře to je zábava. Dobrý brankářský souboj si samozřejmě užíváte obzvlášť, když stoupáte nahoru. Myslím si, že to vypadalo, že měli nějaké šance v přesilovkách a v prodloužení, ale kromě toho si nemyslím, že bychom jim toho tolik povolili,“ řekl po zápase Andersen, který byl vyhlášený první hvězdou zápasu.

Maple Leafs si připsali pátou výhru v řadě. V posledních čtyřech zápasech přitom hráli bez svého lídra Austona Matthewse, kterého trápí zranění v horní části těla.

William Nylander si v prvních osmi zápasech letošní sezony připsal celkem devět bodů za tři vstřelené branky a šest asistencí. V zápase s Detroitem Red Wings na domácím ledě a v zápase na ledě Ottawy Senators vstřelil branku a připsal si také jednu asistenci. Od té doby ale čekal na vstřelenou branku dlouhých 11 zápasů.

V dramatickém zápase plném šancí na obou stranách kralovali od samého začátku oba brankáři, kteří se jakoby předháněli v tom, kdo předvede lepší zákrok.

V polovině šesté minuty vytáhl Frederik Andersen střelu Milese Wooda horním koncem své hokejky. Na druhé straně si Cory Schneider vzápětí poradil se střelou Leo Komarova a v polovině první třetiny také se dvěma pokusy Nylandera.

Jeden z nejlepších zákroků předvedl Schneider necelých sedm minut před koncem první třetiny při šanci Jamese van Riemsdyka v přesilové hře Maple Leafs. Schneider se v brankovišti natáhl na bok a hokejkou položenou na ledě zastavil jasnou šanci van Riemsdyka.

Také Frederik Andersen zastavil šanci soupeře v přesilové hře. Tři minuty před přestávkou dorážel na brankovišti Brian Boyle, ale Andersen předvedl skvělý reflex.

V poslední minutě první třetiny předvedl Cory Schneider další zákrok, při kterém lapačkou zastavil puk mířící do branky jenom pár centimetrů před brankovou čárou.

Oba týmy nevyužili v zápase několik přesilových her. V první třetině měli oba týmy po jedné přesilovce. Ve druhé třetině hráli jednu přesilovou hru Devils a blízko vstřelené brance byl Adam Henrique, který netrefil branku. Za pár vteřin dorážel mimo branku Maple Leafs Taylor Hall.

V největší šanci Toronta ve druhé třetině neuspěl JVR, který se dostal společně s Mitchem Marnerem čtyři a půl minuty před koncem druhé třetiny do přečíslení dvou na jednoho ale Cory Schneider van Riemsdykovu střelu vyrazil. Tyler Bozak potom netrefil volný kotouč. Ke střele se dostal Mitch Marner, ale kotouč mířil vedle.

Zkraje třetí třetiny se dostal před Coryho Schneidera Tyler Bozak, ale brankář New Jersey jeho střelu vyrazil. V podobné šanci neuspěl ani Connor Brown na začátku osmé minuty třetí třetiny.

Necelých osm minut před koncem třetí třetiny hráli Maple Leafs přesilovou hru, ale výraznější šanci si nevypracovali.

Čtyři minuty před koncem třetí třetiny zastavil Frederik Andersen poslední velkou šanci ve třetí třetině, když si před něj najel Kyle Palmieri, ale brankář Toronta se oklamat nenechal.

V nastaveném čase byli střelecky aktivnější hráči Devils, kteří hráli přesilovou hru 4 na 3 po faulu Jakea Gardinera ale Frederik Andersen si se všemi pokusy poradil.

Do možná největší šance se dostal 50 vteřin před koncem nastavení Morgan Rielly, kterému připravil prostor krásnou přihrávkou William Nylander, ale Cory Schneider tentokrát ještě odolal a Riellyho střelu vyrazil levým betonem.

Vítězná akce zápasu začala 15 vteřin před koncem prodloužení. William Nylander zavezl kotouč z vlastního pásma do útočné třetiny. Po otočce poslal kotouč na pravou stranu. V rohu kluziště ho Nazem Kadri jemně přiťukl zpět na Nylandera. Ten si z rohu vybruslil na střed hřiště a střelou zápěstím poslal puk nad betonem Coryho Schneidera do sítě, 1-0 Maple Leafs.

„Byl to těsný zápas. Dnes večer to byl zápas, ve které nebyl absolutně žádný prostor, ale nemyslím si, že když se podíváte na naše kluky, že by řekli, že by to byla zábava. Jakmile to bude zábava, tak budeme muset udělat nějaké kroky. Proč si myslíte, že tři na tři v prodloužení je zábava? Hráči se jednou dotkli puku. Některá střídání trvala 20 vteřin a třikrát se pískalo,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.