Andersen dotáhl Leafs k výhře s Calgary

Brankář Frederik Andersen byl opět hlavní postavou Maple Leafs ve středečním domácím zápase s Calgary Flames. Celkem 47 zásahy ze 48 střel soupeře dovedl svůj tým k druhé výhře nad Calgary Flames v letošní sezoně. Po výhře 4-1 na ledě Calgary se tentokrát Maple Leafs mohli radovat z výhry 2-1 po samostatných nájezdech.

Po zásluze byl Frederik Andersen vyhlášený první hvězdou zápasu.

„Byla to zábava. Hodně emocí a hodně puků. Cítil jsem se dobře. Při jejich brance jsme měl trochu zacloněný výhled, ale myslím si, že jsme odvedli dobrou práci při vytlačování a abych viděl puk,“ řekl Andersen po zápase.

„Myslím, že byl dobrý. Když se podíváte na zápas obou týmů dohromady, ať už na tom záleží nebo ne, tak máte kolem 70 pokusů o střelu. To je skoro absurdní protože střední pásmo bylo ucpané a až na konci tam byly nějaké kvalitní šance,“ řekl Mike Babcock.

Calgary začalo zápas náporem a častou střelou od prvních minut Flames zaměstnávali Andersena. V polovině třetí minuty nebezpečně dorážel odražený kotouč od zadního mantinelu Curtis Lazar a v polovině šesté minuty nechybělo moc po střele Matta Stajana.

V polovině první třetiny hráli Flames přesilovou hru a obránce Mark Giordano střelou zápěstím z modré čáry poslal kotouč do branky, 0-1. Pro Calgary to byla už jedenáctá střela v první třetině.

V dalším průběhu první třetiny Maple Leafs srovnali hru. Brankář Mike Smith byl ale pozorný a v první třetině pochytal všech 12 střel Toronta.

Na konci první třetiny a na přelomu první a druhé části nevyužili Maple Leafs dvě přesilové hry krátce za sebou. Další přesilovku hráči Toronta promarnili později ve druhé třetině a zdálo se, že by je mohly nevyužité početní výhody mrzet.

Pro Maple Leafs to totiž nebyl lehký zápas. Calgary je velmi fyzickým týmem a Flames využívali svou převahu v soubojích u mantinelu. Hráčům Toronta se vůbec nedařilo usadit se v útočném pásmu a po celý zápas byl navíc soupeř Toronta střelecky aktivnější. Ve třetí třetině dokonce velmi výrazně 17-7.

Maple Leafs si jenom těžko vytvářeli šance a spoléhali se spíše na střelbu z dálky.

Až necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny měli Maple Leafs trochu štěstí. Nejprve sice nevyužili nečekaného odrazu kotouče od zadního mantinelu po nahození Morgana Riellyho, po kterém se puk kutálel v opuštěném brankovišti Calgary. Za pár vteřin ale Rielly překvapil brankáře Mikea Smithe nahozením kotouče od levého mantinelu a puk skončil v síti, 1-1.

Po pěti minutách hry ve třetí třetiny sice Flames dostali kotouč za brankovou čáru Maple Leafs, ale rozhodčí branku Calgary správně neuznal kvůli posunuté brance.

Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny byli Maple Leafs blízko druhé brance po střele Patricka Marleaua, která skončila na tyčce branky Calgary.

A v posledních vteřinách vychytal Frederik Andersen šanci Michaela Frolíka.

Na řadu přišlo pětiminutové prodloužení ve kterém mohl po minutě hry rozhodnou Auston Matthews, ale jeho dorážka po přihrávce Zacha Hymana mířila vedle prázdné branky. Krátce na to si Mike Smith poradil s jedinou střelou Maple Leafs v prodloužení z hokejky Jakea Gardinera.

Flames byli v prodloužení nebezpečnějším týmem, ale Maple Leafs měli v brance Andersena. Ten vychytal Johnnyho Gaudreaua jehož následná střela mířila vedle.

Rozhodnout se muselo v samostatných nájezdech.

V první sérii poslal kotouč do sítě Auston Matthews. Ve druhé sérii nedokázal Mitch Marner přehodil beton Mikea Smithe a naopak Matthew Tkachuk vyrovnal v nájezdech na 1-1.

Ve třetí sérii se neprosadil nejprve Patrick Marleau a po něm ani Johnny Gaudreau.

Ve čtvrté sérii ale předvedl krásný blafák William Nylander a protože Mikael Backlund poslal kotouč vedle branky mohli se Maple Leafs radovat z výhry.

Maple Leafs (18-10-1) si připsali desátou výhru v posledních 14 zápasech a drží se v horních patrech tabulky Východní konference. Pro Toronto to byl už druhý vyhraný zápas po samostatných nájezdech v letošní sezoně ze tří pokusů. V loňské sezoně se naopak Maple Leafs v samostatných nájezdech vůbec nedařilo a měli bilanci 1-8.

„Je to obrovský rozdíl když přidáte body navíc pokud je všechny vyhrajete nebo prohrajete takže je samozřejmě pěkné odejít s výhrou,“ dodal Andersen.