Leafs nastříleli tři branky v první třetině a vyhráli v Pittsburghu

Toronto Maple Leafs vstřelili tři branky v první třetině a nakonec vyhráli v sobotu večer na ledě Pittsburghu Penguins 4-3. V zápase se dařilo především útoku Tylera Bozaka. Zkušený centr si vstřelil dvě branky a připsali si jednu asistenci. Mitch Marner si připsal tři přihrávky a James van Riemsdyk vstřelil jednu branku.

Frederik Andersen pochytal 33 ze 36 střel. Při druhé brance Pittsburghu měl trochu smůly. Naopak ale půl minuty před třetí sirénou opět obrovské štěstí protože střela domácího týmu skončila na jeho pravé tyčce.

Maple Leafs začali zápas opravdu dobře a už ve druhé minutě vedli o dvě branky.

V polovině druhé minuty otevřel skóre zápasu Connor Brown po krásné přihrávce Morgana Riellyho, který si nabruslil do levého kruhu na vhazování a přihrávkou na pravou stranu našel připraveného Browna, 1-0 Leafs. Pro Riellyho to byl bod ve třetím zápase v řadě.

Už za 19 vteřin využil dalších zmatků před domácím brankovištěm James van Riemsdyk, který dorážel kotouč do předchozí střele Tylera Bozaka, kterou ještě brankář Tristan Jarry dokázal vyrazit. Perfektní práci odvedl Mitch Marner, který celou akci započal objetím branky a následnou přihrávkou backhandem na van Riemsdyka, 2-0 Leafs.

Krátce na to se Pittsburgh dostal do hry zásluhou přesilové hry po trestu za příliš mnoho hráčů Toronta na ledě ale Maple Leafs tlak soupeře ubránili.

Ještě do konce první třetiny Toronto svůj náskok zvýšilo. Sedm a půl minuty před koncem první třetiny trefil Patrick Marleau pouze tyčku, ale už za půl minuty vedli Leafs o tři branky. Mitch Marner dostal přihrávku na levé křídlo. Jeho střelu brankář Pittsburghu pouze vyrazil a Tyler Bozak natřikrát dostal puk do sítě, 3-0 Leafs.

Necelých šest minut před první přestávkou Maple Leafs ztratili kotouč v obranném pásmu a Jake Guentzel se dostal se Sidney Crosbym do přečíslení dvou na jednoho, ale v posledním momentu nezvládl Guentzel usměrnit kotouč do odkryté branky.

Od druhé třetiny nastoupil do branky Pittsburghu Casey DeSmith a nový brankář Pittsburghu musel už po čtyřech minutách zastavit velkou šanci Zacha Hymana.

Penguins byli ve druhé třetině střelecky aktivnějším týmem a Frederik Andersen se v brankovišti několikrát pořádně zapotil. V páté minutě se v přesilové hře tlačil do brankoviště opět Jake Guentzel a také Patric Hornqvist ale Andersen vsedě vše vyřešil včetně dorážky Sidneyho Crosbyho.

V osmé minutě se dostal do brejku Nazem Kadri, ale jeho střelu náhradní brankář Pittsburghu vyrazil mimo branku.

Ve druhé polovině druhé třetiny Pens dvěma brankami snížili na 2-3. Pět a půl minuty před druhou přestávkou zakončil rychlý protiútok Riley Sheahan. První brance Pittsburghu ovšem předcházel jasný faul Ryana Reavese, který držel hokejku Morgana Riellyho a ten se tak nemohl zapojit do bránění.

Po faulu Zacha Hymana hráli Pens čtvrtou přesilovou hru v zápase a Maple Leafs poprvé v oslabení inkasovali. Frederik Andersen nejprve ztratil svou hokejku, ale dokázal vyrazil dorážku Crosbyho a Guentzela. Proti tečované střele Evgenie Malkina už ale nedokázal zasáhnout.

Naštěstí Maple Leafs dokázali rychle reagovat. Za 22 vteřin po druhé brance Pittsburghu tečoval Tyler Bozak střelu Jakea Gardinera od modré čáry a Maple Leafs opět vedli o dvě branky. Vedení NHL se ještě rozhodlo o kontrolu videa, jestli Bozak netečoval kotouč nad úrovní horní tyčky. Branka ovšem zůstala platná.

Útok Tylera Bozaka s Marnerem a van Riemsdykem čelí celou sezonu nevyrovnaným výkonům, ale zápas s Pittsburghem může celé trojici zvýšit sebevědomý.

„Nešlo nám to příliš dobře, prostě co se týče bodů. Myslím si, že jsme se dostávali do šancí, ale prostě to tam nespadlo. Takže je pěkné, že jsme přispěli a byli součástí důležité výhry pro nás,“ řekl po zápase Bozak.

Do třetí třetiny vstupovali Maple Leafs s dvoubrankovým vedením. V letošní sezoně Toronto ještě neprohrálo v zápasech, ve kterých po dvou třetinách vedlo, ale po sobotním zápase přestalo málem platit.

Po třech minutách hry v poslední části si Crosby vybruslil zpoza branky a jeho střela ještě minula pravou tyčku. Necelé tři minuty před koncem zápasu se už ale kapitán Pittsburghu mohl radovat z branky na 3-4.

Obrana Pittsburghu povolila hráčům Toronta v poslední třetině pouze tři střely. Od začátku druhé třetiny měli Leafs na svém kontě pouze devět střel.

V poslední minutě zatlačil Pittsburgh ve hře bez brankáře Maple Leafs v obranném pásmu a střela Olliho Maatty skončila na pravé tyčce Andersenovy branky.

Maple Leafs ovšem udrželi výhru 4-3 a vylepšili svou bilanci v zápasech, ve kterých vedli po dvou třetinách na 11-0. Po 30 zápasech nové sezony mají Maple Leafs fantastickou bilanci 19-10-1 a 10-5-1 v zápasech venku. V posledních 15 zápasech má Toronto bilanci 11-3-1.

V neděli večer nastoupí Maple Leafs na domácím ledě proti Edmontonu Oilers. Do branky se postaví tentokrát Curtis McElhinney.