Vánoční dárek Toronta. Leafs vyhráli na ledě Rangers

Toronto Maple Leafs po čtyřech prohraných zápasech venku v řadě opět vyhráli. V předvánočním zápase na ledě NY Rangers uspěli 3-2. Dvěma body zazářil při svém návratu do sestavy Auston Matthews, který vstřelil vítěznou branku a připsali si také asistenci u branky Williama Nylandera. Druhou branku Toronta v zápase vstřelil Ron Hainsey a jeho parťák v obraně Morgan Rielly zaznamenal dvě asistence.

Po šesti vynechaných zápasech byl Auston Matthews hlavní hvězdou v sestavě Toronta. Právě jeho útok předvedl před první brankou v zápase perfektní zámek v útočném pásmu. Samotný Matthews pak ve druhé třetině krásně potrestal chybu domácích hráčů, kteří ho nechali úplně volného před brankovištěm Henrika Lundqvista. Po zápase byl Matthews zaslouženě vyhlášený první hvězdou zápasu.

„V průběhu zápasu jsem se cítil stále líp. První střídání jsem se necítil příliš dobře a pak jsem do toho musel dostat své nohy. Nylander a Hyman mě do toho velmi brzy dostali. Vrátil se mi pocit ze hry s pukem a moje sebedůvěra rostla,“ řekl Matthews po zápase.

„Jejich útok dominoval. Drželi se v útočném pásmu. Vytvářeli si dobré akce. Dali dvě branky a byli dobrým útokem,“ řekl kouč Mike Babcock o Matthewsově řadě.

Zkraje zápasu si ovšem ani jeden tým kromě několika střel nevytvořil žádnou výraznou gólovou šanci. Při hře 4 na 4 rozhodčí navíc odpustili Torontu vyloučení po faulu Williama Nylandera. V polovině sedmé minuty Matt Martin jenom těsně minul branku Rangers střelou z levého kruhu. Za minutu na to střílel z podobného místa Mitch Marner a na přelomu osmé a deváté minuty se poprvé připomněl útočník Auston Matthews, který nejprve sám vyzkoušel pozornost Henrika Lundqvista po tom, co objel domácí branku a za pár vteřin připravil pozici pro Zacha Hymana. Zkušený brankář Rangers ale všechny střely Maple Leafs vyrazil.

Druhá polovina první třetiny se proměnila ve festival vyloučení.

V polovině první třetiny se do potíží s tresty dostali Maple Leafs. Za vyhození kotouče mimo hřiště byl vyloučený Ron Hainsey a po 20 vteřinách hry v oslabení si šel sednout na trestnou lavici obránce Roman Polák za zákrok u mantinelu na Matse Zuccarella. Rangers hráli 1:40 dlouhou přesilovku 5 na 3. Kromě dvojnásobného oslabení byla situace o to horší, že na trestné lavici seděli dva klíčový obránci hrající opravdu hodně času právě v oslabení. Naštěstí Rangers ve dvojnásobné přesilovce nic moc nevymysleli a vteřinu před tím, než se na led vrátil Ron Hainsey byl potrestán za sekání domácí útočník David Desharnais.

Po krátké hře ve čtyřech to bylo Toronto, které hrálo přesilovou hru a hned na jejím začátku střílel nebezpečně Auston Matthews. Jenže ani Maple Leafs svou neúplnou přesilovku nedohráli do konce. Za hru vysokou holí byl vyloučený obránce Morgan Rielly, který se snažil v pádu vyhodit kotouč z obranného pásma a přitom nešťastně zasáhl do obličeje Michaela Grabnera.

Po třetí se hrálo v první třetině ve čtyřech na obou stranách a následně Rangers nevyužili minutu a půl dlouhou přesilovku. Hráčům Toronta se dařil rychlý přístup k soupeři a Rangers tak neměli dostatek času na to, připravit si kloudnou akci.

Necelé čtyři minuty před koncem první třetiny se Rangers provinili zakázaným uvolněním. Proti unavené pětici domácích hráčů šel na led útok Austona Matthewse, který se po vyhraném vhazování usadil v útočném pásmu a nepustil Rangers více než minutu z vlastní třetiny. Tři minuty před přestávkou byl po přihrávce Nylandera blízko vstřelené brance Matthews, ale Henrik Lundqvist jeho střelu vyrazil. Za pár vteřin si Matthews přejel za brankou z jedné strany na druhou, poslal přihrávku na Nylandera a ten už domácího brankáře prostřelil, 1-0 Maple Leafs.

Minutu před koncem první třetiny byl za zdržování hry vyloučený tentokrát domácí obránce Ryan McDonagh a Leafs dohrávali první třetinu v přesilové hře. A po 50 vteřinách hry ve druhé třetině využil nabídnutou příležitost obránce Ron Hainsey, který se trefil střelou z modré čáry, 2-0 Maple Leafs. Domácí brankář si sice stěžoval, že ho James van Riemsdyk na brankovišti nedovoleně atakoval, ale branka platila.

Už za necelé dvě minuty potrestal chybu Frederika Andersena domácí Jimmy Vesey a snížil tak na 1-2. Brankář Toronta nejprve rozehrál puk za svou brankou do levého rohu, ale Jake Gardiner ho poslal pod tlakem soupeře zpět k brance Maple Leafs. Frederik Andersen se tak snažil odehrát kotouč do pravého rohu. Jenže domácí útočník byl až příliš rychlý a backhandem poslal kotouč zpoza branky do brankoviště, kde si ho Andersen srazil do branky.

Na konci čtvrté minuty si šli sednout na trestnou lavici za vzájemnou hrubost Roman Polák s Rickem Nashem a při hře čtyři na čtyři měli Leafs velké štěstí. Obránce Morgan Rielly ztratil kotouč v útočném pásmu a Frederik Andersen se štěstím zastavil skákající kotouč po sražené přihrávce Veseyho v přečíslení dvou na jednoho.

Necelých devět minut před druhou přestávkou udělali hráči Rangers osudnou chybu a nechali před domácím brankářem úplně volného Austona Matthewse. V rohu kluziště udržel Nylander kotouč proti dvěma hráčům soupeře a Zach Hyman poslal kotouč na volného Matthewse. Henrik Lundqvist sice jeho první střelu ještě vyrazil, ale na backhandovou dorážku už nemohl dosáhnout a Matthews tak snadno poslal kotouč do odkryté branky, 3-1 Maple Leafs.

Krátce na to hráli také Maple Leafs 1:23 dlouhou přesilovku pět na tři, ale stejně jako Rangers v první třetině ji nevyužili.

V poslední minutě druhé třetiny Lundqvist daleko od branky rozehrál nepřesně volný kotouč, který zachytil Patrick Marleau. Ten našel Kadriho a jeho střelu z levého kruhu brankář Rangers sice chytil, ale dostal se s ním zjevně až do branky za brankovou čáru. Rozhodčí prozkoumali celou situaci na videu, ale protože puk nebyl na žádném ze záběrů vidět, tak branka nebyla uznána.

Ve třetí třetině se hrál velmi napínavý hokej se šancemi na obou stranách.

V polovině druhé minuty se dostal před domácího brankáře Nazem Kadri, ale Lundqvist jeho backhandovou střelu vyrazil a poradil si i s následnou backhandovou dorážkou Patricka Marleaua.

Frederik Andersen si pak v leže v brankovišti poradil se střelou Davida Desharnaise.

Osm a půl minuty před koncem třetí třetiny přece jenom domácí tým skóroval. Morgan Rielly rozehrál kotouč na van Riemsdyka, ale Leafs kotouč v obranném pásmu ztratili. Útočník Rangers Pavel Buchnevich pak backhandem zpoza branky našel J.T. Millera a jeho střela prošla mezi Andersenovými chrániči do branky, 2-3.

Konec třetí třetiny tak sliboval dramatickou podívanou.

Hlasatel v MSG ještě ani nedokončil hlášení o střelci druhé domácí branky a Michael Grabner z rychlého útoku poslal puk opět do branky. Kouč Mike Babcock nechal ale situaci prověřit na videu, které odhalilo postavení mimo hru a branka tak neplatila.

Necelých sedmi minut před třetí sirénou se dostal do brejku Auston Matthews, ale Lundqvist jeho střelu špičkou nohy vyrazil. Za několik vteřin střílel od modré čáry Jake Gardiner. Lundqvist jeho střelu opět vyrazil tentokrát přímo na hokejku Mitche Marnera. Ten zpoza branky našel Tylera Bozaka, který trefil břevno úplně prázdné domácí branky.

Tři a půl minuty před koncem ztratili kotouč ve středním pásmu tentokrát Maple Leafs a Rangers se dostali do přečíslení čtyř a dva obránce Toronta. Naštěstí rychlé kombinaci chybělo přesné zakončení.

Prakticky hned po té se dostal do brejku van Riemsdyk a kotouč po jeho střele zůstal ležet jenom pár centimetrů před brankovou čárou a dojíždějící hráči Rangers ho se štěstím uklidili do bezpečí.

Za půl minuty poslal Ron Hainsey kotouč vysokým obloukem ven z obranného pásma Toronta. Puk spadl ve středním pásmu přímo před Marleaua, který se tak dostal do dalšího brejku. Henrik Lundqvist si ale s další kličkou do backhandu opět poradil.

Snahu domácího týmu o hru bez brankáře zkomlikoval trest pro střídačku Rangers za příliš mnoho hráčů na ledě. Maple Leafs tak dohrávali zápas v početní výhodě. Přesto kouč Alain Vigneault 1:10 před koncem odvolal brankáře a Rangers tak alespoň vyrovnali počet hráčů v poli. Jejich snaha ale vyšla naprázdno.

Maple Leafs si svou výhru pohlídali a zpříjemnili si tak vánoční přestávku ziskem dvou bodů na ledě NY Rangers.

„Chtěli jsme se opravdu soustředit a nebýt příliš v prázdninovém režimu. Vzít prostě 60 minut ze dne, odehrát zápas, hrát ho dobře a pak si užít zbytek volna,“ dodal Matthews po zápase.

„Jsme dobrým týmem, který se stále zlepšuje. Stále máme před sebou hodně práce. Vypadáme stále jako mladý tým, když ztrácíme kotouče a když děláme hloupé věci. Stále nehrajeme tak vyrovnaně, jak bychom chtěli, ale já si myslím, že jsme dobrý hokejový tým a tým, který jde správným směrem. Takže to je pozitivní,“ zhodnotil výkon kouč Mike Babcock.

Takže…šťastné a veselé vánoce Toronto Maple Leafs.