Ofenzivní smršť v Arizoně

Toronto Maple Leafs vyhrálo první povánoční zápas na ledě Arizony Coyotes vysoko 7-4. Bylo to útočné představení, ve kterém se třemi body představil Mitch Marner a také Patrick Marleau. Branku a asistenci si připsal William Nylander a dvě přihrávky zaznamenal Morgan Rielly. Hlavní pozornost na sebe ovšem při svém návratu domů strhával Auston Matthews. První brankou ve svém druhém zápase v Arizoně pomohl Torontu ke třetí výhře v posledních čtyřech zápasech.

Matthews přicestoval do Scottsdale už na štědrý den v neděli, aby tam se svou rodinou strávil vánoce. Ve čtvrtek pak útočník Maple Leafs přivedl párty do domácí haly Coyotes Gila River Areny, kde pronajal lóži odkud jeho rodina a přátelé sledovali zápas. Po zápase se pak na 30 lidí v dresech s jeho jménem hemžilo v šatně Maple Leafs.

„Miluju se vracet, takže jsem šťastný, že to vyšlo velmi dobře a mohl jsem minulý rok a letos strávit vánoce tady doma. Byl to skvělý pocit, který si budu určitě pamatovat. Velmi výjimečný gól,“ vyprávěl Matthews po zápase.

V zápase se brankově prosadily všechny čtyři útoky Maple Leafs včetně kompletní Matthewsovy řady. Vedle Patricka Marleaua, který vstřelil dvě branky se trefilo dalších pět hráčů.

Frederik Andersen v brance Toronta pochytal 30 ze 34 střel domácích hráčů. Všechny branky ale inkasoval z prostoru před brankou, což není dobrá vizitka pro obránce, kteří mu v jeho práci vůbec nepomáhali.

Od začátku střelecky aktivnější Maple Leafs ubránili vyloučení Andrease Borgmana z kraje osmé minuty a v polovině první části vstřelili tři branky v rozmezí dvou a půl minuty. Ještě v oslabení potrestal Zach Hyman chybu zkušeného Dereka Stepana na modré čáře a střelou nad lapačku domácího brankáře poslal Toronto do vedení 1-0. Pro Toronto to byla druhá branka v oslabení v letošní sezoně.

Za dvě minuty předvedl svou parádní střelu zápěstím Auston Matthews. Jake Gardiner založil v rohu kluziště akci, při které William Nylander projel středním pásmem a za modrou čárou poslal puk na Matthewse. Ten se stahovačkou zbavil obránce a střela zápěstím zapadla přesně do růžku, 2-0 Leafs. Hala vybuchla nadšením jak se fanoušci v dresech Leafs a Arizony radovali po brance vycházející hvězdy. Asistence Williama Nylandera byla jeho stým bodem v kariéře.

Za další půlminutu vedli Leafs už o tři branky. Mitch Marner získal kotouč v útočné třetině a po kombinaci s Bozakem a van Riemsdykem poslal střelou z pravého kruhu kotouč potřetí do branky.

Jenže Coyotes se nevzdali a dvěma brankami v 15. a v 16. minutě snížili na 2-3. Byl to právě tlak do brankoviště, který Arizoně pomohl ke dvěma brankám. Nejprve Josh Archibald dorážel kotouč za bezmocným Andersenem a za minutu a 17 vteřin zužitkoval na brankovišti Brendan Perlini přihrávku Tobiase Riedera.

Tři minuty před přestávkou mohlo být vyrovnáno, ale Frederik Andersen zastavil v posledním okamžiku střelu Anthonyho Duclaira svou vyrážečkou.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs ubránili po faulech Romana Poláka a Dominica Moorea téměř celé dvě minuty dvojnásobné oslabení během kterého si Coyotes nepřipravili prakticky žádnou vážnější šanci. To byl jeden ze zlomových okamžiků v zápase.

Tím dalším byly další tři branky v řadě, kterými Toronto zvýšilo své jednobrankové vedení ze 3-2 na 6-2.

Krátce před polovinou zápasu nejprve Maple Leafs využili přesilovou hru zásluhou Patricka Marleaua, který chytře tečoval střelu Mitche Marnera.

Další dvě branky přidali hráči Toronta v rozmezí deseti vteřin necelých pět minut před koncem druhé třetiny. Nejprve William Nylander obral o kotouč Olivera Ekmana-Larssona a po krásné backhandové kličce poslal kotouč popáté do sítě. Krátce po vhazování pak putoval kotouč po ose Komarov-Marner-Marleau a zkušený útočník po backhandové kličce vstřelil svou druhou branku v zápase.

Minutu a půl před druhou přestávkou Coyotes opět uplatnili důraz na brankovišti a Jordan Martinook dorazil kotouč do sítě, 3-6.

Ve třetí třetině si Maple Leafs hlídali svůj náskok a využitá přesilovka Arizony šest minut před koncem třetí části na tom mohla jenom těžko něco změnit.

Výhru Maple Leafs jistil dvě a půl minuty před koncem zápasu střelou do prázdné branky Connor Brown.

Maple Leafs už posedmé v letošní sezoně nastříleli šest a víc branek v jednom zápase a kouč Mike Babcock byl útočnou hrou potěšený.

„Získali jsme tady dnes večer výhru a pro hráče je vždy příjemné vstřelit nějaké branky, takže to je také pozitivní. Povedlo se nám hodně akcí. Jenom jsme nehráli příliš dobře bez kotouče,“ dodal Babcock.

Nepříjemnou zprávou pro Maple Leafs je ztráta Nazema Kadriho, který strávil na ledě pouze něco málo přes tři a půl minuty a od 14. minuty zápasu se na ledě neukázal. Před zápasem na ledě Colorada Avalanche klub oznámil, že Kadri utrpěl zranění v horní části těla. V první třetině inkasoval úder loktem někam do oblasti hlavy od útočníka Arizony Lawsona Crouseho a musel ze zápasu odstoupit.

„Každý v našem týmu může hrát top minuty. Od prvního do čtvrtého útoku má každý skvělé schopnosti,“ komentoval po zápase Mitch Marner šířku sestavy Maple Leafs.