Konec roku body nepřinesl. Leafs prohráli ve Vegas

Poslední zápas v roce 2017 se Torontu Maple Leafs nevydařil podle představ a na ledě Vegas Golden Knights prohrálo 3-6. Po hrubě nevydařené první třetině Maple Leafs po celý zápas pouze dotahovali. Tříbrankovou ztrátu z první části dotáhli Maple Leafs jednou brankou Patricka Marleaua a dvěma brankami Austona Matthews na konci druhé a zkraje třetí třetiny až na jednobrankový rozdíl. Jenže další branka domácích a střela do prázdné branky znamenaly konečný výsledek 3-6.

Už po 11 vteřinách hry sice trefil Zach Hyman po objetí domácí branky vzdálenější tyčku, ale byl to domácí tým, který se rychle ujal dvoubrankového vedení. Brankář Frederik Andersen totiž inkasoval z prvních dvou střel na svou branku dvě branky, aniž by s tím mohl cokoliv dělat. Oba branky Vegas padly po chybách obránců Toronta, kteří neodhadli dobře situaci a jejich propadnutí ve hře otevřelo cestu domácím hráčům.

Na začátku druhé minuty přišlo varování po chybě Jakea Gardinera v útočném pásmu, kterou ještě na brankovišti dokázal napravit Martin Marinčin, ale jeho následná ztráta kotouče v obranném pásmu a špatná poziční hra celé pětky umožnila hráčům Vegas přečíslit Maple Leafs v obranném pásmu a Pierre-Edouard Bellemare rychlou kličkou snadno překonal Andersena, 0-1.

Na začátku páté minuty propadl v útočném pásmu Roman Polák a přečíslení dvou na jednoho zakončil rychlou střelou William Karlsson, 0-2.

Přesně takový začátek byl to nejhorší, co se Maple Leafs v silvestrovském zápase na ledě tak skvěle hrajícího týmu jako je Vegas mohlo stát. Golden Knights patří v letošní sezoně k nejpracovitějším a nejrychleji hrajícím týmům a přesně to potvrdili také v nedělním zápase s Torontem. Jejich domácí bilance před včerejším zápasem 15-2-1 prostě hovořila za vše.

Krátce po druhé inkasované brance hráli Leafs první přesilovou hru v zápase, ale nechybělo mnoho a český útočník Tomáš Nosek mohl skórovat v oslabení.

Přesto Maple Leafs ještě jednou do přestávky inkasovali. Ve 14 minutě se trefil střelou zápěstím z vrcholu kruhu útočník Erik Haula, 0-3.

Maple Leafs v první třetině předvedli pouze čtyři střely na domácí branku. Kromě Hymanovy tyčky měl další příležitost dvě minuty před přestávkou Mitch Marner, který se po brankové čáře natlačil do brankoviště, ale domácí brankář Malcolm Subban byl pozorný.

Ve druhé třetině se Maple Leafs přece jenom zlepšili a Patrick Marleau po pěti minutách snížil po krásné kombinaci s Connorem Brownem na 1-3.

Jenže za necelé tři a půl minuty domácí tým opět vedl o tři branky. Svou druhou brankou v zápase se prosadil William Karlsson. Opět u toho byl Martin Marinčin, jehož přihrávku na Gardinera srazil rozhodčí a Jonathan Marchessault zpoza branky snadno našel úplně volného Karlssona mezi kruhy, 1-4.

Necelých pět minut před druhou přestávkou brankář Malcolm Subban zastavil tři střely Maple Leafs v rychlém sledu za sebou. Nejprve vyrazil tečovanou střelu Morgana Riellyho. Odražený puk skončil přímo na hokejce Patricka Marleaua, ale jeho dorážku i následný pokus Connora Browna domácí brankář zastavil svým pravým chráničem.

Ještě do přestávky Toronto snížilo na 2-4. Domácí hráči pokazili rozehrávku v obranném pásmu. Zach Hyman poslal volný kotouč na Matthewse a ten prudkou střelou zápěstím prostřelil Subbana.

Dvacet sedm vteřin po začátku třetí třetiny to byl opět Auston Matthews, který tentokrát dorážel do odkryté branky a Maple Leafs snížili na rozdíl jediné branky. Pro lídra Maple Leafs to byl jubilejní 100. bod v kariéře. Za posledních 30 let je Matthews druhým nejrychlejším hráčem Toronta, kterému se povedlo posbíral sto bodů. Matthewsovi se to povedlo ve 112 zápasech. O šest zápasů rychlejší byl Nikolai Borschevsky.

Jenže Torontu se nedaří otáčet zápasy, ve kterých po dvou třetinách prohrává. V letošní sezoně mají Maple Leafs v této situaci hrozivou bilanci 1-12-1 a na ledě Las Vegas zlepšení této bilance nepřišlo.

Na začátku sedmé minuty celá pětka Maple Leafs pouze sledovala, jak útočník Shea Theodore projel s pukem celé kluziště. Jeho přihrávka téměř až z pravého rohu prošla brankovištěm na Williama Karlssona. Ten poslal kotouč rychle na úplně volného Marchessaulta, který měl před brankovištěm dostatek prostoru vybrat si místo v brance, 3-5.

Dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny odvolal kouč Mike Babcock brankáře Frederika Andersena a Maple Leafs se snažili o sníženou hrou bez brankáře. To Torontu ale nevyšlo a minutu a půl před koncem uzavřel střelou do prázdné branky skóre zápasu svou třetí brankou William Karlsson.

„Myslím si, že Vegas bylo opravdu rychlým týmem. Hráli opravdu dobře. Jedeme domů a musíme se dát dohromady,“ komentoval zápas kouč Mike Babcock.

Pro Maple Leafs to je druhá prohra v řadě. V posledních devíti zápasech má Toronto bilanci pouze 3-5-1. Po pěti zápasech venku na konci roku 2017 čeká Maple Leafs hned zkraje nového roku 2018 šest zápasů v řadě na domácím ledě.