Leafs vyšli střelecky naprázdno a nestačili na vedoucí Tampu Bay

První zápas v novém roce se Torontu nevydařil a poprvé v letošní sezoně nedali Maple Leafs na domácím ledě ani jednu branku. S Tampou Bay Toronto prohrálo 0-2.

Byl to zápas nahoru, dolů, ve kterém nejlepší tým soutěže potvrdil své kvality.

V první bezbrankové třetině se hrál rychlý hokej se šancemi na obou stranách a Maple Leafs se šancemi svému soupeři vyrovnali. Na konci třetí minuty měli Maple Leafs blízko ke vstřelené brance po tom, co Steven Stamkos nechtěně tečoval nahození Komarova z modré čáry a brankář Andrei Vasilevskiy měl co dělat, aby skákající kotouč vyrazil. Na začátku deváté minuty se dostal ke střele Zach Hyman. Osm a půl minuty před koncem první třetiny se snažil Auston Matthews okouzlit soupeře otočkou v útočném pásmu, ale Vasilevskiy si s jeho následnou střelou poradil.

Hráči Tampy Bay zahrozili v přesilové hře po faulu Matta Martina sedm minut před přestávkou a celkově větším počtem střel v první třetině.

Konec první části zpestřil souboj Romana Poláka s Cory Conacherem po tom, co Vladislav Namestnikov najel do bránkáře Frederika Andersena. Rozhodčí vše posoudili v neprospěch Toronta a hosté tak dohrávali první třetinu v početní výhodě.

Přesilovou hrou zkraje druhé třetiny hráči Tampy Bay zvýšili tempo své hry. Na konci přesilovky se do brankoviště tlačil Tyler Johnson, ale jeho střela mířila nakonec mimo branku Toronta a následnou střelu Ondřeje Paláta ukryl ležící Frederik Andersen ve své lapačce.

Velké okamžiky pak předvedl Mitch Marner, který se dostal několikrát do samostatného úniku a především jeho šance minutu před polovinou zápasu si žádala brankové zakončení. Brankář Andrei Vasilevskiy byl ale jednoduše nepřekonatelný.

Osm minut před koncem druhé třetiny hosté nahodili kotouč do obranného pásma Toronta a po chybě Frederika Andersena, který si neporozuměl s oběma obránci po levé a pravé ruce skóroval Cedric Paquette, který dostal před prázdnou brankou přihrávku od Chrise Kunitze, 0-1.

Andersen po zápase potvrdil špatnou domluvu se svými spoluhráči.

„Kunitz se tam dostal trochu rychleji. Cítím jsem se dobře při hře s pukem, ale tohle byla jedna z těch situací, kdy je možná bezpečnější zůstat v brance. Stalo se,“ řekl po zápase Andersen.

Ještě do přestávky Lightning přidali druhou branku. Obránce Mikhail Sergachev zavezl kotouč za branku, zpoza které našel úplně volného Alexe Killorna. Ten střelou z voleje poslal puk směrem na branku a zdálo se, že Frederik Andersen předvedl fantastický zákrok. Hra pokračovala dál, ale za několik vteřin zazněla siréna a rozhodčí šli na kontrolu videa, které prozradilo, že puk se odrazil od Andersenovy brusle zpoza brankové čáry, 0-2.

Ve druhé třetině si aktivnější Tampa Bay vytvořila dostatečný náskok, na který Maple Leafs ve vyrovnané třetí třetině i přes slibné šance nedokázali reagovat. Torontu nepomohla ke vstřelené brance ani více než dvouminutová hra bez brankáře. Střela Tylera Bozaka v posledních vteřinách zápasu skončila pouze pod levým betonem Vasilevskiyho.

„Měli jsme dost šancí, ale jejich brankář byl opravdu pevný. Jsou zkušeným týmem, který ví, jak hrát. Dokážou skórovat, ale také bránit a myslím si, že právě to dnes dělali. Nemyslím si, že tam bylo mnoho prostoru. Myslím si, že se od nich můžeme hodně naučit, když s nimi hrajeme,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Pro Toronto to byla třetí prohra v řadě. Navíc hned v prvním ze šesti zápasů na domácím ledě v řadě to není ideální začátek série. Maple Leafs se z toho ovšem musí oklepat a v dalších zápasech začít sbírat opět body.

Před zápasem klub Toronto Maple Leafs připravil vzpomínku a uctění zemřelé legendy Johnnyho Bowera, který v úterý 26. prosince 2017 zemřel po krátké nemoci. Ještě před zápasem vyjeli hráči na rozbruslení v dresech s jedničkou na zádech. Před úvodním vhazování pak přišla na led Johnnyho manželka Nancy v doprovodu jeho bývalých spoluhráčů Davea Keona, George Armstronga a Rona Ellise. Následovali další členové rodiny, kteří také v dresech s jedničkou na zádech zaplnili celý modrý koberec položený na ledě.

Klub spustil o něco níž vyvěšený prapor s číslem 1 a na obrazovkách zavěšených nad ledem promítl upomínkové video. Po slovech legendárního Joe Bowena se fanoušci se svou legendou rozloučili posledním aplausem ve stoje. Přesně tak, jak si to Johnny Bower zaslouží.