Leafs otočili zápas s Canucks

Toronto Maple Leafs v sobotu večer otočili zápas s Vancouverem Canucks a podruhé v řadě vyhráli po samostatných nájezdech. Ve třetí třetině snížil nejprve Auston Matthews na 1-2 a sedm a půl minuty před třetí sirénou vyrovnal Tyler Bozak. Oba dva hráči se poté dvěma úspěšnými nájezdy postarali o druhý bod pro Maple Leafs.

Rozhodující nájezd proměnil Tyler Bozak, kterému se to samé podařilo ve čtvrtek v šesté sérii proti San Jose.

„V nájezdech se vždycky cítím dobře a velmi se mi v nich daří. Je to v nich zábava obzvlášť, když máš šanci pro kluky rozhodnout, takže je pěkné, že puk skončil v brance,“ řekl po zápase Bozak.

Zkraje zápasu byla hra velmi rozkouskovaná a oba týmy měly potíže s přesností ve své hře.

Na konci páté minuty měl slibnou příležitost Matt Martin, ale brankář Jacob Markstrom si s jeho střelou poradil. Za dvě minuty trefil tyčku Andersenovy branky Jake Virtanen.

Velkou příležitost měl minutu před první přestávkou Nazem Kadri, ale netrefil puk po přihrávce skrz brankoviště od Zacha Hymana.

Už po třech minutách druhé třetiny Vancouver vedl brankou Brocka Boesera, který překonal Andersena rychlou střelou na vyrážečku.

Zkraje druhé třetiny Maple Leafs na svého soupeře nestačili. Canucks byli v prvních osmi minutách střelecky aktivnější v poměru 9-4 a půl minuty po první brance mohl přidat druhou gól Loui Eriksson. Na začátku páté minuty pak Nikolay Goldobin netrefil úplně prázdnou branku Toronta. Perfektním obrannou hrou mu v tom zabránil Nazem Kadri.

V polovině deváté minuty si pak brankář Jacob Markstrom srazil lapačkou puk do branky po nahození Morgana Riellyho od modré čáry. Trenér Vancouveru Travis Green si ale vyžádal kontrolu videa, které odhalilo postavení mimo hru a rozhodčí tak branku neuznali.

V dalším průběhu druhé třetiny si Maple Leafs vytvořili střeleckou převahu také díky dvěma přesilovým hrám v řadě, ale branku vstřelit nedokázali. Hlavně Tyler Bozak možná ještě teď nechápe, jak se mu podařilo dvě minuty před přestávkou netrefit v přesilové hře volný puk jenom pár centimetrů před brankovou čárou.

Na přelomu páté a šesté minuty třetí třetiny dostali Canucks příležitost k přesilové hře pět na tři a 20 vteřin před návratem Matta Martina prostřelil Andersena Sam Gagner, 0-2.

S Maple Leafs to nevypadalo vůbec dobře. V letošní sezoně Maple Leafs nezvládají otáček zápasy, ve kterých po dvou třetinách prohrávají.

Jenže necelé dvě minuty po druhé brance Canucks se trefil Auston Matthews, který v přečíslení dvou na jednoho krásně uklidil kotouč do branky po přihrávce Zacha Hymana, 1-2.

Paradoxně byl Vancouver ve třetí třetině střelecky aktivnějším týmem v poměru 13-7, ale bylo to Toronto, které dvěma brankami srovnalo stav zápasu.

V polovině 13 minuty si Tyler Bozak ve středním pásmu krásně zpracoval přihrávku vzduchem Morgana Riellyho a nadvakrát překoval Jacoba Markstroma, 2-2.

„Snažil jsem se mu to tam posadit, ale je to těžké. Nebyl jsem nejlepším studentem matematiky, takže si nemyslím, že by ten úhel seděl, ale byla to skvělá akce Tylera, který ten puk sebral a připravil si šanci na gól,“ řekl po zápase Morgan Rielly.

Pro něho to byla už 26 asistence v letošní sezoně a vede tak tabulku asistencí v týmu Maple Leafs.

Druhou asistenci si u branky Bozaka připsal také Travis Dermott, který nastoupil ve svém prvním zápase v NHL a hned si zapsal první bod. Ve svém prvním zápase v kariéře odehrál více než 12 minut a během krátkého střídání se dostal na led také v prodloužení.

„Bylo to úžasné. Zážitek na celý život,“ řekl mladý obránce Toronta po zápase.

Po zápase ho chválil také kouč Mike Babcock.

„Myslím si, že byl sebejistý, hrál s pukem a dobře bruslil. Vypadal, že má cit na hokej. Žádný okamžik nebo situace ho nezaskočila. Byl na ledě i v prodloužení. Prostě jsme ho vůbec nedostali,“ řekl po zápase kouč.

V první minutě prodloužení se zdálo, že Canucks rozhodli o své výhře. Rozhodčí po střele Brocka Boesera signalizovali branku, rozsvítilo se dokonce červené světlo za brankou Andersena a hráči Vancouveru se radovali ze vstřelené branky. Jenže po následné kontrole videa bylo zřejmé, že se puk odrazil od levé spojnice tyčky a břevna do pravé tyčky a ven z branky.

Zápas tak pokračoval a ve druhé minutě nastavení měli naopak Maple Leafs po faulu Brocka Boesera velkou příležitost rozhodnout zápas. Přesilovou hru čtyř proti třem ale nevyužili.

Podruhé v řadě tak zápas Toronta dospěl až k samostatným nájezdům.

Jako první se k němu postavil stejně jako ve čtvrtek Auston Matthews a navlas stejným způsobem poslal kotouč mezi brankářovy betony.

Také na druhé straně se ale trefil Sam Gagner a nic tak nebylo rozhodnuto.

Ve druhé sérii neuspěl Mitch Marner ani na druhé straně Brock Boeser, který to zkoušel podobně jako Matthews mezi Andersenovy chrániče.

Ve třetí sérii se rozjel Tyler Bozak a střelou na lapačku poslal kotouč do sítě. Frederik Andersen pak ukryl po střele Thomase Vaneka kotouč do lapačky a Maple Leafs mohli slavit druhou výhru v řadě.

„Myslím si, že pracovali opravdu tvrdě. Opravdu dobře bruslili. Po první třetiny bych řekl, že byli lepší než my. Opravdu pravděpodobně do 30. minuty byli lepší než my. Dnes večer se nám nedařila hra v přesilových hrách, ale našli jsme způsob jak vyhrát zápas ze ztráty 0-2, takže to je pro nás velká výhra,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.