Leafs hrají na ledě Flyers, kteří vyvěsí dres Erica Lindrose

Dnes večer: Toronto (25-17-4) proti Philadelphia (20-16-8)
Posledních 10 zápasů: Maple Leafs 4-3-3; Flyers 5-4-1

Toronto Maple Leafs hrají dnes večer třetí vzájemný zápas s Philadelphií Flyers v letošní sezoně. Oba předchozí zápasy Toronto prohrálo stejným skóre 2-4.

Tyhle dva týmy rozdělovala vždycky velká rivalita. Se 36 vzájemnými zápasy v playoff patří Flyers k nejčastějším soupeřům Toronta ve vyřazovacích bojím mimo týmy Original Six. Jeden hráč ale oba týmy spojuje. Eric Lindros. Právě jemu bude patřit ceremoniál na začátku zápasu, během kterého Flyers vyvěsí dres s číslem 88 pod strop své arény.

Nebyl to jeho tajný sen. Byl to jeho cíl. Rodák z Londonu byl fanouškem Maple Leafs, ale v dresu Toronta odehrál pouze 33 zápasů v sezoně 2005–06. Tou dobou už měl za sebou mnoho otřesů mozku a další zdravotní potíže, které zkrátily jeho kariéru. Po zrušené sezoně 2004–05 podepsal s Maple Leafs roční smlouvu na 1,55 milionů dolarů. V prvních 32 zápasech posbíral 22 bodů za 11 branek a 11 asistencí.

V zápase s Dallasem 10. prosince 2005 si ale přetrhl šlachy v levé zápěstí a jeho jedinou sezonu v dresu Toronta tak ukončilo zranění. Po 27 vynechaných zápasech se sice v den svých 33. narozenin v zápase s Washingtonem Capitals 28. února 2006 vrátil do sestavy Leafs, ale v následném zápase 4. března s Ottawou Senators si obnovil zranění zápěstí a jeho sezona definitivně skončila.

Šest faktů, které o Lindrosovi asi nevíte:

Eric Lindros byl jediným hráčem Maple Leafs v historii, který na svých zádech nosil číslo 88.

Jeho první vzpomínkou na Maple Leafs je to, jak sledoval Darryla Sittlere.

Od sezony 1963-65 byl Eric Lindros první držitelem Hart Trophy v dresu Toronta. Před ním to byl Andy Bathgate, který v Torontu odehrál necelé dvě sezony po své výměně z NY Rangers.

„Už byl čas,“ řekl po tom, co podepsal smlouvu s Leafs.

Už v roce 2001 se pokoušel Lidrose získat tehdejší kouč a GM Pat Quinn, ale dva pokusy o výměnu tehdy selhaly.

19. března 1997 nastřílel nejvíce branek v jednom zápase ve své kariéře. Čtyři do branky Felixe Potvina v dresu Maple Leafs.

Toronto se bude snažit dnes večer ukončit sérii tří proher v řadě. V úterý večer bylo Toronto 57 vteřin od výhry 1-0 se St. Louis Blues. Pak ale hosté srovnali a po dvou minutách prodloužení rozhodli o své výhře. O jedinou branku Leafs se postaral 10 minut před koncem třetí třetiny v oslabení Connor Brown.

Pro Maple Leafs to byl první zápas po pětidenní povinné přestávce.

„Nevím, jestli to je sbírání zkušeností. Stávalo se nám to mnohokrát v loňském roce. Musíme najít způsob, jak vyhrát, protože tenhle zápas jsme měli určitě mít dva body a my si je nechaly utéct,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Ze šestizápasové série na domácím ledě si Maple Leafs odnášejí bilanci 2-2-2 a nyní je čeká šest z osmi zápasů venku včetně dvojzápasu na ledě Chicaga a Dallasu.

Navzdory nízké produktivitě se kouč Mike Babcock zatím nechystá na výrazné změny v sestavě. Dnes měli hráči pouze dobrovolný trénink, kterého se účastnila trojice Moore, Borgman a Leivo. Zdá se tedy, že na centru čtvrtého útoku zůstane Frederik Gauthier, který naopak trénink vynechal.

Sestava tak zůstane stejná, jako v zápase se St. Louis.

Flyers

Philadelphie ukončila svou sérii čtyř výher v řadě úterní prohrou 1-5 na ledě New Yorku Rangers. Už v prosinci měli Flyers sérii šesti výher v řadě (včetně výhry 4-2 s Maple Leafs) a celá jejich letošní sezona je ve znamení dlouhých výher a proher.

„Hráli jsme opravdu dobrý hokej a budou zápasy, ve kterých upřímně řečeno nebudete příliš dobří. Nemůžete jich mít ale moc. Musíme velmi rychle otočit stránku a ve čtvrtek do toho zase jít,“ řekl kouč Flyers Dave Hakstol.

Dá se čekat, že vyvěšení dresu klubové legendy pomůže současnému týmu v motivaci pro dnešní zápas. Číslo 88 se připojí k dalším legendám jako jsou Bernie Parent s 1, Mark Howe s číslem 2, Barry Ashbee se 4, Bill Barber se 7 a konečně k Bobbymu Clarkeovi se 16.

Pro Flyers se zatím zdá špička Metropolitní divize příliš daleko a Philadelphie se tak pokusí prodrat se do playoff z jednoho ze dvou míst na divoké kartě. Postupu jim chybí v současné době tři body.

Jednička Flyers brankář Brian Elliott nastoupil v 18. z posledních 19 zápasů. Dnes večer by to měl být ale Michal Neuvirth, který by se měl postavit do branky. Ten v úterý po dvou třetinách vystřídal Elliotta v brance a pochytal všech osm střel Rangers ve třetí třetině.

7 ledna pak Neuvirth pomohl Flyers k výhře 4-1 s Buffalem Sabres.

Úvodní vhazování je na programu v 1 hodinu ráno našeho času.