Leafs hrají v Ottawě. Probudí tým kritika Andersena?

Dnes večer: Toronto (25-17-5) proti Ottawa (15-19-9)
Posledních 10 zápasů: Maple Leafs 3-3-4; Senators 4-5-1

Po třetí v letošní sezoně hrají Maple Leafs dnes večer s Ottawou Senators. V předchozích dvou vzájemných zápasech Toronto dvakrát prohrálo včetně zápasu na ledě soupeře 3-6. Minulý týden Maple Leafs prohráli na domácím ledě 3-4 brankou tři minuty před koncem třetí třetiny.

Maple Leafs nejsou v posledních dvou sezonách v Bitvě o Ontario vůbec úspěšní. Od začátku sezony 2015-16 Toronto vyhrálo pouze jediný z deseti vzájemných zápasů a zaznamenalo tak hrozivou bilanci 1-6-3.

Je to zvláštní období v sezoně Toronta. Maple Leafs prohráli sedm z posledních devíti zápasů. Přesto drží 11 bodový náskok, který dává týmu klid v boji o třetí místo v Atlantické divizi zaručující postup do vyřazovacích bojů.

Série čtyř proher v řadě ale přináší frustraci a nervozitu nejenom mezi média a fanoušky, ale také do řad samotných hráčů. Po posledním ztraceném zápase nevydržel mlčet brankář Frederik Andersen a před novináři naznačil, že někteří hráči nedávají týmu vše a je potřeba se nad tím zamyslet.

Kritika ze strany klidného brankáře byla možná překvapením, ale možná právě to nyní Maple Leafs potřebují. Po pátečním tréninku spoluhráči dánského gólmana potvrdili, že všichni v šatně sdílí stejné pocity.

„Neříká toho mnoho, ale když něco řekne, tak ho ostatní poslouchají. Má naprosto právo být zneklidněný, protože jsme ho nechali na holičkách příliš často v tomto zápase. Musíme si více pomáhat. Musíme být pro něj lepší,“ řekl útočník Auston Matthews.

Kouč Mike Babcock sice neocenil to, že se Andersen vyjádřil před reportéry, ale jeho slova na něj zapůsobily.

„Jedna věc je, když to říkám já. Když to říká dobrý hráč z vašeho týmu, tak je to úplně něco jiného. Jenom jsem předpokládal, že přijde, vezme kouče, kustody, hráče, zavře dveře a uděláme to doma. Ale už v zápase jsme něco z toho také řešili, takže si myslím, že to byla opravdu pozitivní věc pro náš tým a je to důležitý krok, který jsme udělali,“ řekl Babcock.

Po čtvrteční prohře má Toronto bilanci v zápasech, ve kterých vede po dvou třetinách 15-1-2. Série čtyř proher v řadě je nejdelší sérií proher Toronta od přelomu února a března 2017, když Leafs prohráli pět zápasů v řadě (0-2-3).

Zdravotní potíže v horní části těla trápí obránce Morgana Riellyho, který se zranil pravděpodobně ve druhé třetině proti Flyers. V dnešním ranním dobrovolném tréninku byl sice na ledě, ale o jeho startu se rozhodne až později.

Senators

Také Ottawa má své vlastní problémy a tím největším z nich je určitě pozice týmu v tabulce. Finalista Východní konference v loňské sezoně zůstane letos pravděpodobně bez vyřazovacích bojů. V šesti lednových zápasech má Ottawa sice bilanci 3-2-1, ale k postupovým příčkám jí chybí 14 bodů a to se zdá příliš mnoho na to, aby tým z hlavního města Kanady mohl pomýšlet na playoff.

V posledním zápase ve čtvrtek na domácím ledě se St. Louis Blues prohrála Ottawa 1-4. O jedinou branku svého týmu se postaral útočník Bobby Ryan, který se vrátil do sestavy po jednom vynechaném zápase (minulé úterý proti Torontu).

Také kapitán Ottawy má zdravotní potíže, ale na rozdíl od Riellyho Erik Karlsson pravděpodobně i přes nachlazení bude hrát. V posledních dnech se ovšem objevili spekulace, že by Karlsson mohl být dokonce vyměněný. GM Senators rozvířil spekulace svým výrokem, že Wayne Gretzky byl také vyměněný.