Výměna šesti hráčů Maple Leafs do Calgary a Anaheimu

Dion Phaneuf, Fredrik Sjostrom, Keith Aulie a Jean-Sebastian Giguere

Nedělní třesk v sestavě Maple Leafs, odešlo šest hráčů

Brian Burke v neděli provedl dvě velké výměny s týmy ze západní konference. Nejprve výměnou za Matta Stajana, Niklase Hagmana, Jamal Mayers a Iana Whitea do Calgary Flames získali Leafs Diona Phaneufa, Fredrika Sjostroma a Keitha Aulieho.

Později přišla ještě jedna výměna mezi Torontem a Anaheimem. Do mužstva vítěze Stanley Cupu z roku 2007 odešel Vesa Toskala a Jason Blake zatímco Leafs získají veterána Jeana-Sebastiana Giguerea.

První výměna Toronta s Calgary připomíná doby, kdy bylo měněno několik hráčů velmi zvučných jmen najednou.

Například shodou okolností mezi Maple Leafs a Flames 2. ledna 1992. Tehdy odešel do Calgary útočník Gary Leeman, obránci Alexander Godynyuk a Michel Petit, brankář Jeff Reese a útočník Craig Berube zatímco do Toronta přišel Doug Gilmour, obránci Jamie Macoun a Ric Nattress, brankář Rick Wamsley a útočník Kent Manderville.

Co Leafs získali?

Dion Phaneuf – Leafs získali elitního obránce s tvrdou střelou a skvělou hrou tělem. Fyzickou hru jakou Phaneuf předvádí Burke miluje. V Calgary si zrovna nepadl do očí s novým koučem Flames Brentem Sutterem a tak byl v posledních týdnech několikrát předmětem výměn.

Phaneufa draftovalo Calgary v roce 2003 jako celkem 9. v pořadí. Čtyřiadvacetiletý obránce debutoval v sezoně 2005-06. Dvakrát se zůčastnil All-Star Game (2007 a 2008).

„Tenhle hráč je bojovník. Má střelu jako z kanonu. Hraje tvrdě. Chci hráče kteří hrají tvrdě, protože je těžké proti nim hrát,“ řekl o Phaneufovi Burke.

V 55 zápasech vstřelil kanadský obránce 10 branek a přidal 12 asistencí. V produktivitě tedy zatím za předchozími lety mírně zaostává. Ovšem dá se očekávat, že pod Ronem Wilsonem dostane mnoho času na ledě i v přesilovkách a body začne pravděpodobně opět sbírat.

„Vím, že to je klišé…ale když může být vyměněný Wayne Gretzky, tak může být vyměněn kdokoliv,“ řekl Phaneuf reportérům. „Byl jsem velmi překvapený, ale na druhou stranu jsem velmi nadšený, že přicházím na největší hokejový trh na světě. Mluvil jsem s nimi dnes ráno a jsem velmi potěšený být jedním z Toronta Maple Leafs a hrát tam.“

V posledních třech zápasech vstřelil dvě branky, ale hlavně si připsal +5 bodů v hodnocení +/-.

Keith Aulie – s výškou přes 2 metry a váhou přes 94 kg další velký obránce, kterého Leafs získali. Brian Burke o tohoto obránce velmi stál a pravděpodobně ho velmi brzo uvidíme v NHL. V letošní sezoně zatím zastupoval v AHL za Abbotsford Heat a také Toronto ho pošle do AHL k Marlies.

„Exelentní bruslař. Tohle je hráč o kterého jsme velmi stáli a pracovali jsme velmi tvrdě na jeho výměně. Myslíme si, že bude opravdu dobrým hráčem NHL po dlouhou dobu,“ řekl o teprve dvacetiletém Auliem Brian Burke.

Aulieho draftovali Flames ve čtvrtém kole jako 116. hráče v roce 2007. V roce 2009 získal s Kanadou zlato na světovém šampionátu juniorů v Ottawě.

Fredrik Sjostrom – draftovaný v roce 2001 Phoenixem Coyotes jako 11. v celkovém pořadí. V NHL debutoval v sezoně 2003-04. Dvě sezony strávil v dresu NY Rangers. Celkem přehlížený defensivní hráč, velmi dobře využitelný v oslabení. V letošní sezoně vstřelil ve 46 zápasech 1 branku, přidal 5 asistencí a +6 bodů.

J.S. Giguere má v letošní sezoně bilanci 4-8-5 a průměr obdržené branky na zápas 3,14 s úspěšností 90%. V roce 2003 získal Conn Smythe Trophy navzdory prohře ve finále Staley Cupu s New Jersey. V roce 2007 pak Stanley Cup v dresu Anaheimu Ducks vyhrál.

„Když jsem před třemi lety prodlužoval smlouvu v Anaheimu tak jsem si to představoval trochu jinak,“ řekl J.S.
„Je mi 32. Cítím se, že ještě můžu nějakou dobu hrát hokej, takže jsem chtěl dostat šanci být brankářem číslo jedna kdekoliv jinde.“

O co Leafs přišli?

Maple Leafs tedy velmi vyztužili obranu a přidali zkušenosti na brankářském postu, přišli ale o také ofenzivní sílu.

Ovšem podle slov Briana Burke není všem změnám v Torontu konec a výměny budou ještě pokračovat.

Matt Stajan byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu a vůbec nejproduktivnější útočník. V 55 zápasech vstřelil 16 branek a přidal 25 asistencí. V leté mu končí smlouva a stane se nechráněným volným agentem.

Niklas Hagman vstřelil v 55 zápasech 20 branek a byl nejlepším střelcem týmu a čtvrtým nejproduktivnějším útočníkem.

Jamal Mayers, který se dožadoval výměny z Toronta do jiného týmu, vstřelil ve 44 zápasech pouze 2 branky a k tomu přidal 6 asistencí. Také on se stane v létě nechráněným volným agentem.

Ian White měl v sezoně některé velmi světlé okamžiky, kdy byl nejlepším obráncem Toronta. V posledních zápasech, ale předvedl několik hrubých chyb. V Calgary by mu mohlo pomoci spojení s Jay Bouwmeesterem a Robynem Regehrem. V 56 zápasech letošní sezony vstřelil 9 branek a 17 asistencí.

Jason Blake, který odešel do Anaheimu, se letos poměrně trápnil. Ale i tak vstřelil v 56 zápasech 10 branek a přidal 16 asistencí.

Vesa Toskala má v letošní sezoně bilanci 7-12-3 s průměrem 3,66 obdržené branky na zápas a úspěšností zásahů 87,4%. V letě se stane nechráněným volným agentem.

Tabulka platů všech hráčů, kteří byli součástí výměn mezi Torontem, Calgary a Anaheimem.

Calgary:
Hagman: $3 million (Ještě dva roky smlouvy)
Stajan: $1.75 million (V létě nechráněný volný agent)
Mayers: $1, 333, 333 (V létě nechráněný volný agent)
White: $850,000 (chrnáněný volný agent)

Toronto:
Giguere: $6 million (Ještě jeden rok smlouvy)
Phaneuf: $6.98 million (Ještě čtyři roky smlouvy)
Sjostrom: $750,000 (Ještě jeden rok smlouvy)
Aulie: $733,333 (Nováčkovský kontrakt)
Anaheim:
Blake: $4 million (Ještě dva roky smlouvy)
Toskala: $4 million (V létě nechráněný volný agent)

2 thoughts on “Výměna šesti hráčů Maple Leafs do Calgary a Anaheimu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *