Maple Leafs uctili Wendela Clarka

Vlajka s fotkou, číslem a jménem Wendala Clarka pod střechou Air Canada Centre, 22. listopadu 2008

Legenda mezi legendami

Maple Leafs před domácím zápasem s Chicagem Blackhawks 22. listopadu vyvěsili vlajku s číslem 17 Wendela Clarka a fanoušci mu připravili v Air Canada Centre ohromné ovace.

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších hráčů Toronta v historii se tak zařadil mezi ostatní velikány historie Maple Leafs, Syla Appse, Teda Kennedyho, Waltera „Turka“ Brodu, Johnnyho Bowera, Tima Hortona, George Armstronga, Charlieho Conachera, Franka Mahovliche, Darryla Sittlera, Clarence „Hapa“ Daye, Leonarda „Reda“ Kellyho a Borje Salminga.
Čísla všech těchto hráčů visí pod stropem Air Canada Centre a teď k nim přibylo i číslo 17 Wendela Clarka.

Barilko, Bailey

Mezi vyjmenovanými chybí jména Ace Baileyho a Billa Barilka. Čísla těchto dvou jsou nejen vyvěšena pod stropem arény, ale jsou i narozdíl od ostatních uctěných hráčů také navždy vyřazena z užívání.

Maple Leafs totiž historicky vyřazují čísla hráčů, kteří během kariéry u Maple Leafs zemřeli, nebo byla jejich kariéra kvůli jiné tragické události ukončena, což je právě případ těchto dvou.

Zpět ale ke Clarkovy.

Wendel Clark s rodinou sleduje jak vlajka s jeho jménem a číslem stoupá pod střechu Air Canada Centre, 22. listopadu 2008

„Je to ohromné, jsem velmi poctěný být tam nahoře s hráči jejichž vlajka tam již visí,“ řekl Clark.

„V roce 1985 jsem byl draftován Maple Leafs jako jednička, v roce 1991 jsem se stal kapitánem Maple Leafs a dnes jsem zkompletoval svůj hattrick.“

Prvních devět sezón Clarka v Torontu

Maple Leafs si vybrali Clarka jako jedničku draftu v roce 1985. Jeho profesionální kariéra trvala od roku 1985 do roku 2000 a celkem dvakrát se do Toronta vrátil. V roce 1991 se stal čtrnáctým kapitánem v historii klubu.

Od draftu v roce 1985 odehrál Clark v dresu Maple Leafs celkem 13 sezón, z toho dvě nekompletní. V sedmi případech postoupili Maple Leafs do playoff.
Těmi nejpamátnějšími jsou dvě účasti Maple Leafs v playoff v jeho prvním období v Torontu (1992–93, 1993–94).

Toronto se v těchto dvou sezónách dostalo až do konferenčního finále a jen málo chybělo k tomu, aby se poprvé od roku 1967 dostalo do finále Stanley Cupu.
V sezóně 1992–93 podlehli Maple Leafs v památné sérii v sedmém zápase na ledě Maple Leaf Garden Los Angeles 4-5 a byli vyřazeni.
V sezóně 1993–94 podlehli unavení Maple Leafs ve finále západní konference 1-4 Vancouveru Canucks a finále Stanley Cupu jim bylo opět zapovězeno.

Trade do Quebecu Nordiques

V červnu 1994 vyměnili Maple Leafs Wendela Clarka spolu se Sylvainem Lefebvrem, Landonem Wilsonem a volbou v prvním kole draftu do týmu Quebec Nordiques za Matse Sundina, Gartha Butchera, Todda Warrinera a volbu v prvním kole. Výměna všechny včetně Clarka překvapila.

V týmu Quebecu Nordiques odehrál Clark pouze sezónu 1994–95. Před následující sezónou byl vyměněný do týmu New York Islanders, za které odehrál pouze 58 zápasů.

První návrat k Maple Leafs

Ještě v té samé sezóně (1995–96) se poprvé vrátil k Maple Leafs a stihl ještě odehrát 13 zápasů v základní části a 6 v playoff.
V Torontu zůstal ještě další dvě sezóny až do roku 1998.

Přestup do Tampy Bay

V roce 1998 podepsal Clark jako volný agent smlouvu s Tampou Bay, kde ovšem nevydržel příliš dlouho. Před uzávěrkou přestupů v sezóně 1998–99 byl vyměněn do Detroitu.

Chicago a druhý návrat k Maple Leafs

V roce 1999 podepssal Clark smlouvu s Chicagem Blackhawks, ale v dresu Jestřábů odehrál pouze 13 zápasů.
V roce 2000 se vrátil podruhé k Maple Leafs. Stihl odehrát ještě 20 zápasů základní části a 6 zápasů v playoff proti New Jersey Devils.

Wendel Clark odehrál v dresu Maple Leafs celkem 608 zápasů v základní části, vstřelil 260 branek a připsal si 181 asistencí. Nasbíral tak 441 bodů a 1 535 trestných minut. V playoff odehrál 79 zápasů, vstřelil 34 branek a přidal 27 asistencí a 185 trestných minut.

2 thoughts on “Maple Leafs uctili Wendela Clarka

Napsat komentář