Maple Leafs vyvěsili číslo 93 Douga Gilmoura

Gilmour navždy mezi legendami

Maple Leafs před zápasem s Pittsburghem Penguins 31. ledna 2009 vyvěsili vlajku s číslem 93.

Doug Gilmour, jeden z nejoblíbenějších hráčů historie Toronta Maple Leafs, se tak připojil k dalším legendám, kteří mají vyvěšenou vlajku se svým číslem pod střechou Air Canada Centre.

Během slavnostního ceremoniálu, kdy Andy Frost v hale představoval Douga Gilmoura, skandovali diváci „Dougie! Dougie!“. Pak se dostal ke slovu samotný Doug Gilmour.
Ve středu ledové plochy děkoval všem, kteří ho podporovali během jeho šesti sezón v organizaci Maple Leafs. Speciálně jmenoval bývalého kouče Toronta Pata Burnse a GM Cliffa Fletchera, který ho poprvé k Maple Leafs přivedl.

Vzdal poctu také svým rodičům a svým čtyřem dětem. Všichni členové jeho rodiny s ním byli samozřejmě přítomni na ledové ploše.

Gilmour přišel do Toronta v únoru 1992 výměnou z Calgary Flames. Spolu s Gilmourem přišli do Toronta také Jamie Macoun, Ric Nattress, Kent Manderville, a Rick Wamsley. Opačným směrem putovali Gary Leeman, Alexander Godynyuk, Jeff Reese, Michel Petit a Craig Berube. Jednalo se tak o trejd celkem 10-ti hráčů, což je stále největší výměna v historii NHL.

Na svědomí ji má samozřejmě Cliff Fletcher, který několik měsíců před touto výměnou nastoupil do pozice GM Maple Leafs. Předtím působil jako GM Calgary Flames, se kterými v roce 1989 získal spolu s Dougem Gilmourem Stanley Cup.

Doug Gilmour tak byl členem mužstva, které se dvakrát po sobě (1992-93, 1993-94) dostalo do finále konference, ale ani jednou se Maple Leafs nepodařilo postoupit až do finále Stanley Cupu.

V sezóně 1992-93 navíc vytvořil se 127 kanadskými body rekord klubu. Dalších 35 přidal v playoff a získal také Frank J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka, což byla první individuální cena pro hráče Maple Leafs od roku 1967. Gilmour byl nominován také na Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče v základní části.

V sezónách 1994-1997 působil jako kapitán Maple Leafs.

V roce 1997 byl Gilmour vyměněn do New Jersey Devils za Steve Sullivana, Alyna McCauleyho a Jasona Smithe.

V létě 1998 podepsal jako volný agent smlouvu s Chicagem Blackhawks, se kterými byl 13. února 1999 soupeři Maple Leafs při posledním zápase v Maple Leaf Gardens. V tomto zápase vstřelil jednu z branek Chicaga a při slavnostím ceremoniálu se mu dostalo standing ovation.

Během trade deadline v roce 2003 byl Gilmour vyměněn z Montrealu zpět k Maple Leafs. Jenže hned v prvním zápase v dresu Toronta 13. března na ledě Calgary Flames si zranil koleno a k dalšímu zápasu již nenastoupil.

Ve své kariéře tak Gilmour odehrál 1474 zápasů v NHL, vstřelil 450 branek a připsal si 964 asistencí.

Žádný jiný hráč Maple Leafs od té doby nenosil číslo 93 na svých zádech.

Napsat komentář