Zápisky z Toronta, den 9

[svgallery name=“hhof“]

Hockey Hall of Fame, povinost pro každého fanouška hokeje

Ano dnes se mi splnil další sen a navštívili jsme Hokejovou síň slávy.

Nejprve jsme lehce hledali samotný vstup, který je ukrytý dá se říct v podzemý. Návštěvník vlastně vstoupí nejprve do takového atria a musí sjet eskalátory o patro níž, kde je za rohem hlavní vstup do HHOF. Trošku to mate, ale dá se to najít poměrně lehce.

Hned na začátku je sekce věnovaná legendám NHL (NHL Legends). Zde jsou vitríny věnované legendám NHL a milníkům NHL.

Najdeme zde například Johnnyho Bowera nebo dvojici Irvine „Ace“ Bailey a Eddie Shore (všichni známe příběh, kdy Shore zranil Baileyho úderem na hlavu tak, že Bailey musel ukončit kariéru a na jeho počest vznikla All-Star Game). Je zde také vitrína připomínající 10-ti bodový zápas Darryla Sitlera, kterou jsem si ovšem zapoměl vyfotit :-(.

Kromě jiného tu samozřejmě nechybí také připomínka 802. branky Wayna Gretzkyho, kterou překonou Gordieho Howea a jeho 801 branek v NHL.

Hned vedle NHL Legends je sekce věnovaná mezinárodnímu hokeji. Zde najdeme například vitríny s dresy všech členů IIHF. Jsou tu takové exotické státy jako například Thajsko, Jižní Afrika nebo Mexiko.

Je tu samozřejmě také vzpomínka na sérii století mezi Kanadou a Sovětským svazem z roku 1972 a na všechny ročníky kanadského poháru a také tabulky se členy mezinárodní síně slávy IIHF, kde jsou i česká jména, např. Ivan Hlinka, Josef Maleček, Jiří Holík, František Pospíšil, František Tikal, rozhodční Quido Adamec, Vladimír Martinec  a další.

Je zde vystaven také puk z finále olympijských her v roce 1998.

A aktuálně je zde výstava všech olympijských medailí od prvních novodobých olympijských her roku 1896 v Aténách až po medaile z Pekingu 2008, která měla trvat do 15. ledna, ale asi byla výstava prodloužena pro velký zájem.

Jinak v síni slávy jsme byli zhruba od půl druhé odpoledne a návštěvníků nebylo mnoha. Jednotlivé místnosti se dali krásně prohlédnout.

Následovala nejposvátnější část síně slávy a to Great Hall & NHL Trophies, kde jsou vystaveny všechny individuální a týmové trofeje NHL. Nechybí ani Stanley Cup, jehož originální mísa a dřívější odstraněné pásy s vyrytými vítězi jsou uschovány v kryptě Lorda Stanleyho.

V další místnosti jsem se dlouho nezdržoval. Byla to totiž kopie šatny Montrealu Canadiens s dresy největších legend týmu. Není o co stát 🙂 (samozřejmě myslím to s  nadsázkou, vypadá to všechno moc krásně).

V místnosti vedle šatny Canadiens jsou vitríny věnované dynastiím vítězů Stanley Cupu (Stanley Cup Dynasties), kde najdeme také dvě dynastie Toronta Maple Leafs a to 1947-1951 a 1962-1967.

Následují dvě kina, z nichž jedno jsem vynechal.

Část nazvaná Hometown Hockey se věnuje hokeji na sevoroamerickém kontinentu. Najdeme zde vintríny jednotlivých týmů NHL a jejich farem. Trofeje a další relikvie z nižších soutěží.

V dalších místnostech se nachází spíše zábavná část Síně slávy. Je zde možné si vyzkoušet brankářské umění nebo naopak jako střelec nastřílet co nejvíc branek. Je zde také část věnovaná médiím, kde si návštěvník může vyzkoušet komentování zápasů v kabince TSN nebo RDS společností nebo nahlédnout do tajů režiserské, kameramanské a zvukařské práce a vyzkoušet si sestříhat a ozvučit fragmenty zápasů NHL.

V poslední místnosti, kterou jsme navštívili je sbírka kartiček, vstupenek a dalších sběratelských předmětů.

Taková je tedy Hokejová síň slávy. Určitě je poviností každého, kdo zavítá do Toronta, ji navštívit. Doporučuji.

Do galerie jsem vybral fotky týkající se většinou Toronta Maple Leafs. Zbytek přidám do galerií později.

Napsat komentář