Zápisky z Toronta, den 12

Old Fort York

Středeční den v Torontu jsme začali procházkou v High Parku, který je největším parkem v Torontu. Nachází se zde také kluziště, na kterém v měli v prosinci jeden venkovní trénink hráči Maple Leafs.

Po obědě jsme se přesunuli k pevnosti Old Fort York, která se nachází v prostoru mezi Rogers Centrem a Canadian National Exhibition. Ze severní a jižní strany svírá toto historické místo také Gardiner Expressway a železnice vedoucí z Union Station.

Fort York je historické vojenské opevnění vybudované britskou armádou a kanadskými vojenskými jednotkami na přelomu 18. a 19. století. Sloužilo k obraně nového hlavního města Horní Kanady před útoky především ze Spojených Států Amerických.

Pevnost založil v roce 1793 guvernér nadporučík John Graves Simcoe.

Simcoe si myslel, že toto je ideální pozice na obranu díky přírodní zátoce a relativně velké vzálenosti z USA. Fort York hlídal západní, tehdy jediný, vjezd do zátoky u Toronta.

Do Toronta (tehdy nazývaného York) Simcoe přesunul hlavní město Horní Kanady z Niagary, která byla velmi špatně chráněná. Vláda, první parlamentní budova a město byly založeny dva kilometry východně od pevnosti v místě dnešní Parliament Street.

York byl na Toronto přejmenován v roce 1834 a budovy v pevnosti Fort York jsou nejstaršími budovami v Torontu.

V roce 1812 vyhlásili USA válku a vtrhli do Kanady. 27. dubna 1813 zaútočila americká armáda a námořnictvo na Fort York s 2 700 muži a 14 loděmi. Obránci statečně čelili přesile, ale nakonec museli pevnost i město přenechat nepříteli.

Na podzim roku 1813 se britové do Fort Yorku vrátili a postavili zničené opevnění, které stojí dodnes. Britové pobívali ve Fort Yorku od roku occupied 1793 do roku 1850, kdy předali pevnost do rukou kanadské armády.

Ta ji využívala k vojenským účelům do roku 1880, kdy už byla výzbroj a kanony zastaralé. Přesto ale armáda využívala pevnost k výcviku a jako skladiště až do roku 1932.

V roce 1934 bylo ve Fort Yorku otevřeno historické museum.

Canadian National Exhibition a Ricoh Coliseum

Z Fort Yorku jsme přešli k Canadian National Exhibition, které je takovým torontským zábavným parkem a výstavištěm. Je zde také Ricoh Coliseum, které je domácí halou týmu AHL Toronto Marlies. Hala byla bohužel zavřená, takže jsem se nedostal dovnitř.

Den jsme zakončili procházkou v podzemních cestách nazývaných PATH, které vedou od Union Station a pod Financial Districtem až k Eaton Centru a k radnici.

Napsat komentář© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.