Kaberle vstřelil vítězný gól, Leafs přehráli Habs

Těžký týden končí Toronto na pozitivní notě. V pěti zápasech s nejlepšími týmy východní konference má bilanci 3-2. V sobotním zápase si totiž Leafs poradili po střeleckém probuzení Phila Kessela a Tomáše Kaberleho s Montrealem Canadiens 3-1.

Montreal nezačal na ledě Air Canada Centre v dobrém tempu. Až příliš je vyčerpal páteční zápas na ledě Detroitu Red Wings a domácí Toronto toho náležitě využilo. Od první minuty Leafs svého soupeře přehrávali a kromě úniku Mika Cammalleriho v páté minutě Canadiens k ničemu vážnějšímu v první třetině nepustili.

„Mohl to být jiný zápas, kdyby proměnil ten nájezd,“ řekl útočník Fredrik Sjostrom.

Naopak sami hráči Maple Leafs si vytvářeli šance a v osmé minutě konečně přišlo střelecké probuzení Phila Kessela, který zpoza branky dorazil za záda Alexe Aulda svou střelu odraženou od zadního mantinelu. Kessel se trefil po sedmi zápasech a byla to pro něj velká úleva.

„Dává na sebe velký tlak,“ řekl po zápase o Kesselovi J.S. Giguere. „On je náš nejlepší hráč. Když hraje Phil dobře, dává branky a bruslí tak jako dnes, dělá to náš tým mnohem nebezpečnější.“

Brzo se Leafs dostali do komfortního dvougólového náskoku. Necelé tři minuty po Kesselovi ukončil své střelecké trápení také Tomáš Kaberle. Ve středním pásmu vybojoval puk Tim Brent, který ho posunul k Fredriku Sjostromovi. Ten si s ním nabruslil do útočného pásma a tam našel volného Kaberleho, který krásnou střelou těsně nad ledem překonal Aulda podruhé.

Pro Kaberleho to byla první branka po 36 zápasech. Naposledy se trefil 27. března do sítě New Yorku Rangers. Ve včerejším zápase si Kaberle připsal také asistenci u první branky zápasu. Celkem má v 62 zápasech v kariéře proti tomuto soupeři na svém kontě 49 bodů. To je zdaleka nejvíce než proti jakémukoliv jinému týmu v NHL.

„První třetina byla pro nás klíčová,“ řekl po zápase Tomáš Kaberle.

Připoměl tak pět předchozích zápasů, ve kterých Leafs vždy inkasovali jako první.

V první třetině Toronto přestřílelo Montreal v poměru 11-4.

Ve druhé třetině přidali hráči Montrealu na aktivitě a po brance Mike Cammalleriho v polovině 15. minuty začali Toronto přehrávat. Nakonec také vyrovnali poměr střel na 14-14, když ve druhé třetině přestříleli domácí 10-3.

Ovšem ve třetí třetině hráli Leafs velice zodpovědně v obraně a Canadiens již nic nepovolili. V poslední minutě pojistil výhru Toronta střelou do prázdné branky Kris Versteeg.

Pokud Leafs vedou po dvou třetinách tak mají letos výbornou bilanci 8-0-2.

„Dělali jsme to co vyhrává zápasy,“ řekl kapitán Dion Phaneuf. „Blokovali jsme střely, hráli jsme tvrdě a vyhrávali jsme souboje o puk…“

„Od začátku až do konce jsme hráli tvrdě. Vyhráli jsme velký zápas pro náš tým.“

Skvělý zápas odehrál včera Fredrik Sjostrom, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Připsal si dvě asistence, +2 body v hodnocení +/-. V poslední minutě parádně zblokoval střelu PK Subbana od modré čáry a pomohl tak Krisu Versteegovi ke střele do prázdné branky.

V brance Toronta podal výborný výkon také J.S. Giguere. Ten si připsal 22 zákroků z 23 střel, 19 z nich bylo v posledních 40 minutách.

Toronto má v posledních pěti zápasech bilanci 3-2-0 a to hrálo proti top týmům z východní konference. V sobotu otočili zápas s Bostonem, v pondělí se jim povedlo to samé na ledě Washingtonu. Pak prohráli na ledě Pittsburghu a doma s Philadelphií a týden zakončili sobotním zápasem na domácím ledě s Montrealem.

„Nemyslím si, že by někdo řekl, že vyhrajeme některý z těchto zápasů. Ale my vyhráli tři z nich. Jsem za to na náš tým hrdý,“ řekl kouč po zápase s Montrealem.

Hráči Toronta tak dostali jako dárek od trenéra Rona Wilsona v neděli volno před tím, než se v pondělí vydají na jediný trip po Západní Kanadě v této sezoně. Od úterý do soboty odehrájí tři zápasy postupně v Edmontonu, Calgary a ve Vancouveru.

Bude to velmi zajímavý týden. Obzvláště pro Diona Phaneufa, který se v úterý nejprve představí ve svém rodném městě a poté nastoupí v Calgary, kde strávil většinu své dosavadní kariéry.

„Nevím proč by tam měli být nějaké negativní reakce,“ řekl Dion Phaneuf. „Nebyla to moje volba odejít. Jak jsem řekl, prožil jsem tam skvělé časy a mám tam hodně skvělých přátel. Hrál jsem hodně zápasů v té budově.“

„Nepředpokládám, že to bude negativní,“ dodal Phaneuf.

Napsat komentář