Maple Leafs Draft 2011 – Preview

Předáváním cen nejlepším hráčům uzavřela NHL oficiálně sezónu 2010-2011. Nový ročník začne již v pátek 24.června, kdy se v hale Xcel Energy Center v Minnesotě uskuteční Draft nováčků.

Všichni hokejoví fanoušci jsou v očekávání, co se na Draftu bude dít. Nejinak je tomu i v Torontu, ve kterém se jako každý rok v tomto čase hojně spekuluje nad možnými posilami. Nejčastěji se v posledních týdnech hovořilo a tradu dvou prvních výběrů v roce 2011 za prověřený ofenzivní talent, který okamžitě zaujme místo v první formaci. Všichni očekávají, že se Brian Burke přinejmenším pokusí pohnout na lepší výběrové pozice. Ale co když nebude mít partnera k uskutečnění výměny? Potom bude mít Toronto možnost vybírat v prvním kole hned dvakrát a to z 25. a 30. místa.

Mezi nejčastěji skloňovaná jména a možnost výběru z pozdních pozic prvního kola, o které mají Leafs zájem patří Matt Puempel, Zack Phillips, Ty Rattie, Boone Jenner, Rocco Grimaldi a Stuart Percy. Pokud by se Burkovi podařilo dostat na lepší pozici, tak má eminentní zájem o Marka Mcneila se kterým byla organizace Leafs v posledních týdnech v blízkém kontaktu nebo Ryana Stroma. Překvapením by mohlo být angažování šikovného slovenského utočníka Tomáše Jurča, ale vzhledem k politice Briana Burka při upřednostňování hráčů ze zámoří se to příliš neočekává.

Začněme s Mattem Puempelem, levé křídlo z Peterborough Petes – OHL. Puempel je průbojný tvůrce hry schopný jak skórovat, tak vytvořit brankovou příležitost pro své spoluhráče. V uplynulých dvou sezónách vstřelil 33 a 34 branek. Skončený ročník zaznamenal 69 bodů (34 branek, 35 asistencí) z 55 zápasů.

1,83 m vysoký a 86 kg vážící Puempel může být excelentní rychlé křídlo pro druhou formaci po několik let.

Zack Phillips hrál QMJHL za tým Saint John Sea Dogs a může být další excelentní volbou pro klub hledající rychlonohého útočníka. Za Saint Johns si připsal v uplynulé sezóně 38 gólů a celkově 95 bodů. Svým stylem hry je často přirovnáván k Jonathanovi Habedeau (očekává se v TOP 3), který byl ve skončeném ročníku jeho spoluhráčem. Phillips má obdivuhodné dovednosti a často je porovnáván s Patrickem Sharpem z Chicaga Blackhawks.

Není pochyb o tom, že by skvěle pasoval do řad Blue and White. Až nastane jeho čas, bude dobrou variantou pro pozici středního útočníka v prvním nebo druhém útoku.

Další možností je křídlo z Portlandu Winterhawks (WHL) Ty Rattie. Na pravém křídle měl Rattie tento rok průlomovou sezónu, v které si připsal působivých 28 gólů a celkově 79 bodů v 67 zápasech. Rattie má při výšce 1,83 m pouze 75 kg a jeho čas teprve přijde. Musí zapracovat na hmotnosti a na rozvoji svých dovedností. Na příští rok se určitě vrátí do juniorské ligy.

Ty Rattie je senzační nahrávač a je přesně druh hráče, jakého Leafs hledají.

Boone Jenner je další potencionální výběr Leafs.  Má 1,88 m a 90 kg společně s už velmi dobrými ofenzivními dovednostmi. Jako člen Oshawy Generals zaznamenal 25 branek 41 nahrávek z 63 zápasů. Boone Jenner je obousměrný silový center s dobrým bruslením a kvalitní defenzivou. Má dobré ruce a málo kdy přijde o puk.

Pokud není zraněn, dokáže hrát velmi tvrdě do těla a je typem hráče, který Brian Burke vyhledává.

Rocco Grimaldi je produkt U.S. Národního rozvojového programu a na podzim se přidá k Univerzitě North Dakota. Grimaldiho parádní bruslení a útočné dovednosti kompenzují jeho malou výšku a váhu (1,68 m, 72 kg).

Přirovnáván je k Nathanu Gerbe z Buffala a Peirre Mcguire o něm řekl:

„To je jeden z kluků, kterého by Brian burke mohl milovat. Je rychlý, houževnatý, ví jak zakončit akci a nikdy neuhne ze souboje jeden na jednoho.“

Pokud by byl vetší, tak by byl s největší pravděpodobností v první desítce. Jeho rozměry mu stěžují pozici, ale někteří generální manažeři mohou propadnout jeho výjimečnému talentu.

Překvapením by mohl být obránce Stuart Percy, který byl ze začátku roku skauty odhadován pro výběr na konci druhého kola. Percy dokáže hrát velmi dobře v obtížných situacích a má obdivuhodné ofenzivní i defenzivní schopnosti. Dojem zanechal hlavně při jízdě týmu Mississauga/St. Mike’s v Memorial Cupu.

Výběr jmenovaných hráčů se očekává mezi 25-30 místem v prvním kole. Brian Burke se ale netají tím, že by si rád během večera polepšil na lepší pozici. Pokud by se tak stalo, jeho největší zájem by byl o Marka Mcneila a Ryana Stroma.

Mark Mcneil má hokejové vnímání, inteligenci a dovednosti jako málokterý hráč v kanadské juniorské lize. Jeho inteligence a kreativita mu v teprve 17ti letech vynesla několik ocenění v uplynulém roce WHL. Nejsilnější je kolem branky, kde mu jeho ohromná postava (1,9 m, 96 kg) a šikovné ruce umožňují sbírat body. Jeho silná fyzická hra a dobré bruslení ho řádí vysoko v nadcházejícím Draftu. Svým příchodem pozvedl celou hru týmu Prince Albert Raiders. Dokáže přijmout jakoukoliv roli pro vítězství týmu, uplatní se jak na oslabení tak při přesilovce.

Mark Mcneil hraje často velmi tvrdě, ale čistě. Jeho hokejový talent a postava mu předurčují dlouhou kariéru na vysoké úrovni.

Ryan Strome je jeden z mála hráčů na Draftu, který je připraven okamžitě naskočit do NHL. Má neuvěřitelné ofenzivní schopnosti a není příliš mnoho střelců, kteří by měli pracovní morálku jako Ryan, to z něj dělá jednoho z TOP prospektů tohoto Draftu. Mladý centr je stále ve vývoji, ale šikovné ruce má už jako hráč hrající NHL. Strome, měl neuvěřitelnou sezónu v dresu Niagara Icedogs, kde nasbíral 33 branek, 73 asistencí a se 106 body byl nejproduktivnější hráč týmu. V kanadském bodování mezi všemi hráči OHL skončil třetí, když za prvním zaostal o 2 body.

Ryan Strome a Mark Mcneil jsou hráči, na které má Brian Burke zálusk. Jestli se mu podaří získat alespoň jednoho z nich, se dozvíme z pátku na sobotu.

Napsat komentář