Odpočívej v pokoji Wade


Po Dereku Boogaardovi a Ricku Rypienovi přišla NHL už o třetího bitkaře během čtyř měsíců. Wade Belak, který letos na jaře oznámil konec kariéry, byl včera nalezen ve svém bytě v Torontu mrtev. Příčina smrti je zatím neznámá, jedna z možností je také sebevražda.

Téměř dvoumetrový bijec byl v roce 1994 draftován v 1.kole na dvanáctém místě týmem Ouébec Nordiques a v NHL odehrál 14 sezon, ve kterých svedl nesčetně pěstních soubojů a vybudoval si respekt mezi ostatními hráči. Byl populární u fanoušků i médií.

Do NHL vstoupil  až v sezóně 1996-97 v dresu Colorada, ale ani za tři sezony se nedokázal prosadit do hlavního týmu, a tak se stěhoval v rámci výměny do Calgary Flames. Po necelých dvou letech strávených v Albertě byl umístěn na waivers list, odkud si ho vybralo Toronto Maple Leafs, kde prožil nejlepší část své kariéry a stal se oblíbencem domácích fanoušků. Na začátku přestavby Maple Leafs v roce 2008 byl vyměněn na Floridu, ale po jedné sezóně zakotvil v Nashvillu Predators, kde se letos stal nepotřebným a v březnu ukončil svou bohatou kariéru.

Jeho hlavní náplní bylo chránit hvězdy svého týmu, i proto si na trestné lavici odseděl 1263 trestných minut. V nejslavnější lize světa odehrál 549 zápasů, vstřelil 8 branek a připsal si 25 asistencí.

„Rodina NHL truchlí nad ztrátou Wadea Belaka, který bojoval každou minutu své kariéry v NHL. Naše srdce je s rodinou a přáteli Wadea.“ uvedl v prohlášení komisař NHL Gary Bettman.

Matka Wade Belaka potvrdila v pátek, že rodina prožívá těžké časy a stále se nemůže vzpamatovat z náhlé Wadeovi smrti.

„Byl to skvělý manžel, skvělý otec a báječný syn a byli jsme na něj tak hrdí,“ řekla hlasem zastřeným emocemi.

Lorraine Belaková  řekla, že se svým synem mluvila v neděli, tři dny před jeho smrtí, a nic neobvyklého v jeho náladě nebylo. Listu Toronto Star také potvrdila, že její syn trpěl v poslední době depresemi, ale není jasné jakou pomoc vyhledal a jaký problém to pro něj v poslední době byl.

„Myslím, že nad tím měl kontrolu,“ řekla a dodala, že o tom údajně příliš nemluvil.

Zdroje potvrdili stanici CBC, že torontská policie vyšetřuje jeho smrt jako sebevraždu.

Ve čtvrtek vydala prohlášení také Belakova žena Jennifer, ve kterém uvádí jak hluboce ji dojali kondolence.

„Tato ztráta zanechala v našich životech obrovskou díru. Očekávám, že si každý bude Wadea pamatovat pro jeho smysl pro humor, pro jeho starost a radost, kterou rozdával svým přátelům, rodině a fanouškům,“ řekla Belakova manželka ve zkratce.

Soukromý obřad se bude konat v neděli v Nashville.

One thought on “Odpočívej v pokoji Wade

Napsat komentář