9. září 1936, Narození jedné z největších legend Maple Leafs

9. září 1936 se v Laniganu v Saskatchewanu narodila jedna z největších legend historie Maple Leafs, obránce Bob Baun.

Mezi lety 1956 a 1972 odehrál Baun v dresu Maple Leafs celkem 739 zápasů základní části a získal s Torontem celkem čtyři Stanley Cupy. Na začátku šedesátých let byl jedním z členů dynastie Toronta Maple Leafs.

Baun vstřelil v dresu Maple Leafs celkem pouze 29 branek. Nikdy si nepřipsal více než 18 bodů v jedné sezoně a nebyl tak nikdy znám pro své ofenzivní schopnosti. Ovšem jednu jeho branku si budeme pamatovat již navždy.

Ve finále Stanley Cupu 1964 nastoupili Maple Leafs proti Detroitu Red Wings. V zápase číslo šest 23. dubna 1964 si Bob Baun na začátku zápasu zlomil nohu. V prodloužení se ovšem do zápasu vrátil a se zlomenou nohou vstřelil rozhodující gól. Byl to jeden z legendárních gólů v historii NHL a jeden z legendárních výkonů ve finále Stanley Cupu.

V sedmém zápase Leafs vyhráli 4-0 a získali tak svůj třetí Stanley Cup v řadě.

Baun byl také průkopníkem v prosazování práv hráčů. Velmi dobře věděl, co znamená hrát v NHL po obchodní stránce a jeho spoluhráči ho proto žádali o rady při vyjednávání o smlouvách a platech. To mělo negativní vliv na jeho vztahy s generálním manažerem Maple Leafs, legendárním Punchem Imlachem.

Baun ukončil kariéru ve 36 letech kvůli problémům s krkem. V NHL odehrál v dresech Toronta Maple Leafs, Oakland Seals a Detroitu Red Wings celkem 964 zápasů, ve kterých vstřelil 37 branek a připsal si 187 asistencí, 224 bodů a 1493 trestných minut.

Napsat komentář