Pět otázek před novou sezonou

Zapomeňte na léto, slunce a prázdniny. Již za necelých 24 hodin začíná nový ročník NHL a Toronto Maple Leafs hrají úvodní zápas na domácím ledě s Montrealem Canadies.

Generální manažer Maple Leafs provedl v létě několik důležitých výměn, které by měly dokončit přeměnu týmu. Po otevření trhu s volnými hráči přišli do Toronta Tim Connolly, Matthew Lombardi, Cody Franson a Philippe Dupuis. Ještě před tím Brian Burke podepsal smlouvu s Johnem-Michaelem Lilesem.

Ovšem nová sezona přináší mnoho neznámého. Zde je pět největších otázek před novou sezonou Maple Leafs.

1. James Reimer

V únoru 2011 měli Leafs bilanci 19-25-5 a krčili se na 12. místě východní konference. Tým před sezonou vypadal na postup do playoff, ovšem nevyrovnané výkony počas celou sezonu udělaly myšlenkám na boj o Stanley Cup konec.

Díky skvělým výkonům Jamese Reimera bojovali Leafs o playoff ještě tři zápasy před koncem základní části. Maple Leafs právě díky Reimerovi dokončili sezonu bilancí 18-9-6. Brankář, se kterým se počítalo jako s dvojkou v AHL měl ve své nováčkovské sezoně bilanci 20-10-5, průměr 2,6 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 92,1%.

V přípravných zápasech před letošní sezonou ovšem Reimer vůbec nezářil. Jeho úspěšnost zásahů je pouhých 88% a průměr inkasovaných branek 3,29.

S rodákem z Manitoby se počítá jako s jedničkou týmu. V záloze sice je Jonas Gustavsson, ovšem všichni fanoušci Maple Leafs se modlí, aby se Reimerovi vyhnul komplex druhé sezony.

2. Obrana

Obrana Maple Leafs se přes léto z poloviny obměnila. V základní sestavě jsou tři nový hráči (Franson, Gardiners, Liles). A ani jedna současná dvojice nehrála v minulé sezoně společně.
V přípravě se ovšem například nováček Jake Gardiner ukazoval ve velmi dobrém světle a nakonec také dostal do základní sestavy. Také Luke Schenn by měl být po podpisu nové smlouvy v dobré formě. Mike Komisarek přes léto zhubnul 10 kilogramů. John-Michael Liles velmi pomůže v ofenzívě.

Toronto mělo v loňské sezoně 6. nejhorší obranu v celé lize. Pokud se ale všichni obránci seshrají a jednotlivé dvojice najdou společnou chemii, mohla by obrana být předností tohoto týmu.

3. Tim Connolly

Zamýšlený tah se zkušeným Timem Connollym jako centrem prvního útoku se začíná měnit na počítání dnů Tima Connollyho na marodce.

Connolly přišel do Toronta před sezonou jako volný hráč a jeho místo mělo být na centru prvního útoku, kde měl zásobovat především Phila Kessela svými přihrávkami. Ovšem tento útok spolu odehrál pouze dva přípravné zápasy a vstřelil pouze jednu branku (Phil Kessel).

V tuto chvíli se zdá, že z tohoto plánu se bude muset alespoň na čas sejít. Connolly byl totiž zapsán na listinu zraněných hráčů a vůbec není jisté kolik zápasů v dresu Toronta vzhledem ke své historii zranění odehraje.

4. Mladí hráči

Maple Leafs mají v sestavě pět hráčů mladších 24 let (Frattin, Kadri, Gardiner, Schenn, Reimer). Dva z nich nemají prakticky žádné zkušenosti s dospělým hokejem, Matt Frattin (1 zápas v NHL) a Jake Gardiner (žádný zápas v NHL).

Oba nováčci hráli ještě v loňské sezoně v univerzitní lize a najednou zítra nastoupí proti Montrealu Canadiens v zahajovacím zápase nové sezony. Před přípravným kempem se ani s jedním příliš nepočítalo. Pro oba dva to bude křest ohněm.

5. Speciální týmy

S úspěšností pouhých 16% (52 branek z 326 přesilovek) měli Leafs v loňské sezoně devátou nejhorší přesilovou hru. Úspěšnost oslabení byla ještě tragičtějších 77,4% a třetí nejhorší v lize.

Obě herní situace by měli Maple Leafs zlepšit, pokud budou chtít pomýšlet na playoff.

V posledních šesti sezonách mají Leafs tradičně nejhorší oslabení v lize. Před výlukou v sezoně 2003-04 měli Leafs úspěšnost oslabení solidních 83,4%. Zatímco po výluce nepřekročili 80% hranici.

V obou speciálních hrách by jim měl pomoci příchod nových hráčů. John-Michael Liles na přesilovku, Matthew Lombardi nebo Cody Franson na oslabení.

Faktor X – zranění

Nová sezona ještě ani nezačala a kádr Maple Leafs začíná mýchat série zranění. Útočníci Tim Connolly a Nazem Kadri jsou na listině zraněných hráčů. Zatímco u Kadriho je výhled poměrně optimistický a mladý útočník by měl být do konce října zpět, situace u Connollyho tak růžová není i vzhledem k jeho zdravotní historii.

Velká neznámá je také Matthew Lombardi, který vynechal celý loňský ročník kvůli otřesu mozku. Ze stejného důvodu vynechal také Colton Orr 36 zápasů v loňské sezoně.

Colby Armstrong by měl mít snad své zdravotní problémy z loňské sezony za sebou. Také Mike Brown se uzdravil po operaci třísel velmi dobře.

Ted již jen doufat, že se ostatním hráčům vážná zranění budou vyhýbat.

Tato sezona bude pro Maple Leafs velmi náročná. Fanoušci si již žádají postup do playoff velmi nahlas. Kouč Ron Wilson hraje o své další angažmá u týmu. Také Brian Burke bude muset dokázat fanouškům, že jeho práce bude mít výsledky.

Sezona může začít.

Již dnes v noci.

6/10/2011

GO LEAFS GO

7 thoughts on “Pět otázek před novou sezonou

 1. Když není Connolly dal bych do první formace na centra Bozaka veřím že na to má.

 2. Souhlasim, Tyler nehrál špatně, navíc má zkušenosti z minulé sezony nastupovat proti úderným prvním pětkám soupeře. Úspěšnost na bully taky nemá špatné. No v noci budu poslouchat AM640 🙂
  Jinak bych chtěl vyseknout poklonu a díky tvůrci těchto stránek. žádný jiný tým tohle v ČR nemá!!!! Přes léto tu každý týden byla nějaká novinka, tato stránka je snad stejně aktivní jako mapleleafs.com 🙂 Fanouškem Toronta jsem 11 let (je mi 19),nedávno mi přišel nový dres Toronta z Ameriky a můžu říct, že tohohle si hrozně moc vážím, že je někdo takhle ochodný a přináší nám zprávy o našem týmu. To jen ukazuje, že fanoušci Maple Leafs jsou prostě LEAFS NATION..hokejová rodina. Kam se na nás hrabou ostatní týmy…V ČR jsou nejlepší a nejoddanější fanoušci týmu od CN Tower 🙂 Jetě jednou děkuji..DĚKUJEME!Leafs fans

 3. Štěpáne moc díky za pochvalu. Tohle mě opravdu hodně potěšilo a povzbudilo do další práce. Pochvala patří také několika dalším lidem, kteří mi s webem občas pomáhají nebo dají sem tam nějakou připomínku a také mé přítelkyni Adélce, která má se mnou hodně trpělivosti, když po večerech a nocích píšu články:-) Toho si také velice vážím. Maple Leafs fandím taky spoustu let. A jsem strašně rád, že se vám to tady líbí. Je pro mě poctou přinášet Leafs Nation novinky o týmu, kterému všichni oddaně fandíme :-)Díky

 4. Děláš to opravdu dobře. Navíc si přivedl na svět spolu s přítelkyní přírůstek do Leafs Nation, tak přeju pevné nervy a ať Ti Leafs dělají radost a dodávají energii 🙂 Jsme Ti vděčni za tvou ochotu a snahu. Rozvíjíš tím v ČR důkaz, že fanoušek Toronta Maple Leafs je o třídu výš, než fanoušek jiného týmu (třeba Habs :-D) My prostě tomu fandění dáváme nejvíc a i když jsme pro okolí někdy blázni co fandí týmu co nebyl v play off 6 sezon(to ale oni nepochopí), tak do toho dáváme víc než všechno a žádný jiný tým NHL se v ČR nemůže pochulit tak dobrým zpravodajstvím jako Náš tým..Naše Toronto Maple Leafs 🙂
  —————————————————-
  Pojďme se zapojit i my co fandíme, komunikujme tady nebo přes Fb. Protože:,,Pokud miluješ Leafs, nezáleží kdo jsi, nezáleží kde jsi a nezáleží na tom jak jsi našel cestu stát se fanouškem do tohoto týmu. Nikdy nebudeš brusli sám!

 5. Máš pravdu Štepáne…je jedno odkud jsi a kdo jsi, hlavně že víš na čí straně stojíš a máš javorový srdce. I když někteří si zvolili špatnou stranu, tak zrovna klukům od Habs se musí nechat, že to taky dělaj celým srdcem a dobře! (habsczech.com). Ale je fakt, že hlavně díky tobě Michale tady ty stránky existujou a máme se kde scházet a mluvit o něčem co všichni milujem, takže fakt velkej dík. Dobrý, že se dost v poslední době rozjela i diskuze oproti minulým sezónám a zvykli jsme si dávat komentáře do příspěvků k článku.

  No doufám, že dneska Habs rozeberem jak lego 😀

 6. Tak před stránkama Habs smekám. Uznávám je jako fanoušky i jejich historii, ale je to prostě rival 🙂 Díky tomu jsou ty zápasy jedinečné a mají pořádný nábo. Budu jedině rád, když ty debaty tady budeme rozjíždět jak tady tak na FB (najdete me na http://www.facebook.com/profile.php?id=1677878610 ) v noci budu poslouchat rádio s přímým přenosem, takže jestli se chce někdo přidat…:-) mějte se krásně, oblečte dresy, kšiltovky a jdeme na ně 🙂

Napsat komentář