Don Cherry opět čeří hokejové vody v zámoří

Nebo je tím člověkem, který rozvířil hokejovou debatu v Kanadě víceprezident pro hráčskou bezpečnost Brendan Shanahan?

Vše začalo v prvním letošním vydání pořadu Coach’s Corner v rámci Hockey Night in Canada ve čtvrtek 6. října na stanici CBC. Populární kanadský komentátor Don Cherry nejprve nazval první třetinu úvodního zápasu Toronta Maple Leafs v nové sezoně nejhorší třetinou v historii a řekl, že divákům ukáže novou NHL.

„Občas se to vidí a já za to hráče nebudu obviňovat. Rosehillova práce je hitovat ale on ho záměrně netrefil,“ řekl.

Cherry totiž kritizoval nového šéfa „disciplinárky“ Brendana Shanahana za příliš vysoké tresty. Cherryho frustrace vyplavala na povrch po tom, co v zápase Toronta Maple Leafs s Montrealem Canadiens Jay Rosehill schválně nedokončil hit na jednoho z montrealských hráčů u hrazení. Poukázal také na P.K. Subbana, který nechal Phila Kessela bez doražení na mantinel.

Podle Cherryho vytvořil Shanahan v září precedent, když suspendoval Jody Shelleyho z Philadelphie Flyers na pět přípravných zápasů a pět zápasů nové sezony za hit v přípravném zápase s Torontem na Darryla Boyce.

„On dostal deset zápasů. Deset zápasů. Víte kolik střídání Boyce chyběl? Chyběl jenom dvě střídání.“

Boyce si při zákroku zlomil nos.

Cherry pak ironicky poukázal na „zákrok“ Luke Schenna, za který dostal obránce Toronta trest dvě minuty za naražení na mantinel a ptal se:

„Tohle že je naražení na mantinel? Vždyť on (Yannick Weber) leží na jeho (Schennově) hlavě?!“

„Řeknu Vám jednu věc. Nerad bych zaplatil 175 dolarů a koukal se na takový věci,“ řekl Cherry dále.

„Naprosto směšné co udělali. Hráči nebudou chtít nikoho srážet. Zaručeně. Kdy jim dáte záminku, tak nebudou nikoho srážet. Nebudou hitovat.“

Cherry nakonec kritizoval trojici bývalých hráčů-bitkařů za to, že údajně spojili smrt tří hráčů (Dereka Boogarda, Ricka Rypiena a Wadea Belaka) v letošním létě právě s jejich povoláním, tedy že se v zápasech bili.

„Vy co jste proti bitkám, měli byste se před sebou stydět. Využili jste toho proti bitkám,“ řekl Cherry ve svém pořadu.

Cherry pak trojici Chrise Nilana, Stu Grimsona a Jima Thomsona nazval je „bandou zvratek“ a řekl, že je jimi znechucený.

„(Oni řekli) Ohh důvod, že pili alkohol a brali drogy je protože se prali. Vy pokrytci,“ řekl dále Cherry v Coach’s Corner. „Narozdíl od Vás, já pokrytec nejsem. Vy jste bili bitkaři a nyní nechcete, aby ti kluci měli stejný život jako vy.“

Celá debata pokračovala také v sobotním vydání Coach’s Corner v rámci Hockey Night in Canada.

Na otázku Rona MacLeana jestli má Don Cherry nějakou omlouvu za svá slova ve čtvrtečním pořadu Cherry odpověděl:

„Ne, ne – možná jednu o věci se zvratkama. To poslouchali děti. Bylo to hrubé a neměl jsem to říkat.“

Ve čtvrtečním pořadu Don Cherry pustil také sestřih klasických open-ice hitů Scotta Stevense, aby ukázal co liga ztratí pokud hráči přestanou předvádět hity.

„Užijte si to lidi. Protože už to nikdy znovu neuvidíte. Nikdy,“ řekl Cherry v průběhu klipu.

Ironicky v sobotním zápase Maple Leafs s Ottawou Senators přesně takový hit open-ice hit předvedl Dion Phaneuf.

To byl přesně ten open-ice hit, který liga potřebovala. Phaneuf si dával pozor, aby držel rameno dole a hlavní místo kontaktu byl hrudník a ne hlava.

Jediným výsledkem hitu byl trest ottawského Jareda Cowana za hrubost, když napadl Phaneufa.

Ovšem Don Cherry není jediným, komu se nelíbí práce Brendana Shanahana, nového víceprezidenta pro bezpečnost, nebo co je vlastně zač.

Podle Eric Francis, jednoho z komentátorů v pořadu Hotstove na stanici CBC existuje malá skupina generálních manažerů, kteří jsou také nespokojeni s určováním výše trestů.

„Mluvil jsem dnes téměř se třetinou generálních manažerů a byl jsem trochu překvapený, když jsem zjistil, že skupina z nich šla za komisařem NHL Gary Bettmanem a za zástupcem komisaře Billem Dalym a dali jasně najevo, že jsou velmi nespokojeni s tím, jak se Brendan Shanahan zabývá (s délkou) suspendací,“ řekl Francis.

Ale navzdory nespokojenosti některých GM, Elliotte Friedman z HNIC řekl, že Shanahan „vlastně má velkou podporu, možná větší, než si myslíme.“

3 thoughts on “Don Cherry opět čeří hokejové vody v zámoří

  1. no trochu delší článek, než jsem chtěl. Ale celé téma hitů a bitek v NHL je hoooodně složitý. Těžko to celé rozebírat v jednom článku. Navíc si myslím, že v ČR na to máme trochu zkreslený pohled než v zámoří. Oni ty bitky a hity vážně milují a k NHL prostě patří.

  2. Dona zrovna nemusím a to kvůli jeho názorům, ale tady má rozhodně pravdu. Jsem na jeho straně, liga potřebuje hity jako udělal Dion. Rozhodně nechci aby se někdo zranil, ale tohle je NHL a né nějaký rozbruslení před zápasem kde se nic neděje.

Napsat komentář