10.-11.týden: Na hraně play off

Tým Maple Leafs čeká koncem prosince a v lednu jedna z nejdůležitějších fází sezóny. V uplynulých 14ti dnech se rozplynul jejich náskok vybudovaný dobrými výkony při startu ligy a momentálně balancují na hraně play off.

Aktuální prosincová bilance je 2 výhry a 5 proher z toho jedna v prodloužení. Herní trápení je vidět hlavně v oslabení, kde během 5ti zápasů Toronto inkasovalo 11 branek. V zápase proti Washingtonu dokonce čtyři a s Buffalem tři, což prakticky znemožnilo získat body z těchto důležitých zápasů se sousedícími soupeři v tabulce.

S blížící se polovinou základní části je stále více zřetelnější síla týmu. V poslední době se znovu ozvaly pochybovačné hlasy, zda má tým na play off, popřípadě, jestli může být v play off konkurence schopným soupeřem.

Své výkony oproti minulému roku dokázali zvednou na vyšší úroveň čtyři hráči. Joffrey Lupul s Philem Kesselem tvoří nejúdernější duo celé NHL, když dohromady nasbírali 75 bodů. Lupul jako silový útočník chodí často před bránu, kde sklízí ovoce a hlavně se mu zatím vyhýbají zranění. Kessel přidal ke své rychlosti agresivitu při napadání obránců. Dále zapracoval na své defenzivní činnosti a je tak více komplexnějším hráčem, než tomu bylo doposud. Mezi nimi se po ne úplně vydařeném druhém roce znovu našel Tyler Bozak. Ze začátku nastupoval ve třetí formaci, ale když se k Lupulovi s Kesselem nedařilo najít vhodného centra, tak byl Tyler tím, kdo výborně zaplnil mezeru v kombinaci první lajny. Čtvrtým přínosem pro celou hru Leafs je návrat na výslunní kapitána Diona Phaneufa. Vrátil ke své tvrdé hře, kterou si získal renomé v Calgary a stal se postrachem soupeřových útočníků. Od této sezóny také ukázal naplno svou vůdčí povahu a s písmenem „C“ vede celou loď Maple Leafs směrem k play off.

Naopak za očekáváním zůstává po výborném minulém roce trojice MacArthur, Grabovski, Kulemin. Hlavně střelec Nikolai Kulemin, který v minulém ročníku dosáhl na metu 30ti branek připomíná neškodného zelenáče. V zápase proti Montrealu zaznamenal svůj druhý gól a od té doby čekal na další přesný zásah 24 zápasů. Se třemi góly po 32 odehraných zápasech se nabízí možnost jeho odchodu před uzávěrkou přestupového období. Mikhail Grabovski a Clarke MacArthur předvádějí podobou hru, kterou se prezentovali i dříve, jen konečná fáze není přesně, co to bývalo. Momentálně byl MacArthur přeřazen do formace Tima Connollyho, kde se bude snažit najít svou svou starou formu.

Od 19. – 27. Prosince čeká všechny hráče pohoda v podobě nemožnosti jejich výměny. Vedení NHL každoročně zmrazuje během vánočních svátků soupisky a dopřává hráčům domácí klid.

Ovšem po novém roce přijde důležitá část pro všechny generální manažery, kdy se budou snažit posílit svůj tým do závěrečné fáze základní části a pro play off. Pokud Leafs budou stále na hraně nebo dokonce pod hranou play off, dá se s největší pravděpodobností očekávat od Briana Burka změna v sestavě. Nabízet hráče k případné výměně budou hlavně týmy bez šance na play off. Generální manažer se bude zajímat pouze o hráče top kvality. Předběžně se k možnému budoucímu posílení nabízí Eric Staal z Caroliny, Rick Nash z Columbusu nebo  jeden z trojice kačerů Ryan, Getzlaf, Perry. Co má Brian Burke doopravdy za lubem a o koho má zájem ví však pouze jen on sám.

Pokud by proběhla zásadní výměna, tým může opustit Mikhail Grabovski, kterému končí smlouva. Zatím nevýrazně hrající Nikolai Kulemin, obránce Cody Franson nebo dokonce i brankář Jonas Gustavsson.

S následují důležitou částí sezóny je spojeno i téma trenéra Rona Wilsona. I když probíhali spekulace o jednání mezi Burkem a Wilsonem o možném prodloužení kontraktu, měl by v případě nepostupu do play off být osud Wilsona na střídačce Leafs zpečetěn. S každou prohrou je přání fanoušků vyhodit Rona Wilsona silnější. Během svého působení vtiskl týmu herní styl, který mu očividně nevyhovuje a prakticky už nemá týmu co dát. Za jeho vlády patří Toronto každoročně mezi celky s nejvíce inkasovanými brankami. Černou můrou je hlavně činnost v oslabení, která často rozhoduje zápasy. Hráčů na oslabení se vyměnilo nespočet a trenér Wilson stále nemůže přijít na systém, který bude konečně fungovat. V případě odchodu se jako náhrada nabízí Dallas Eakin ze záložního týmu Marlies nebo opora Leafs Doug Gilmour, jenž momentálně trénuje juniorský tým Kingston Frontenacs. V létě se může Brian Burke poohlédnout také mezi propuštěnými trenéry NHL. Reálně se nabízí spolupráce s bývalým trenérem Ducks Randy Carlylem se kterým dovedli společně Kačery k zisku Stanley Cupu.

Momentálně se trápíme a výsledkově to jde dost z kopce. Ihned se musíme probudit a začít dělat znovu body, jinak bude pozdě a ujede nám vlak. Nesmí přijít ztráta několika bodů na play off, abychom to pak zase nehonili na konci základní části. Abychom zase neříkali, jak jsme byli po all-stars přestávce nejlepší a přitom nám to bylo k ničemu.

Souhrn výsledků (Prosinec):

3.12. Boston Bruins – Toronto Maple Leafs 4:1

5.12. New York Rangers – Toronto Maple Leafs 2:4

6.12. Toronto Maple Leafs – New Jersey Devils 2:3p

9.12. Washington Capitals – Toronto Maple Leafs 4:2

13.12. Toronto Maple Leafs – Carolina Hurricanes 2:1p

16.12. Buffalo Sabres – Toronto Maple Leafs 5:4

17.12. Toronto Maple Leafs – Vancouver Canucks 3:5

2 thoughts on “10.-11.týden: Na hraně play off

  1. to oslabení je prostě tragický, v tuto chvíli 73,2%. Ale pozor San Jose Sharks mají 73,6 % a Chicago taky jenom 78,6% a oba dva týmy vedou svoji divizi

  2. Hlavně nejhorší je, že máme nejvíce bodovací duo NHL a přitom se skoro nevejdem ani do play off 🙂

Napsat komentář